Ivan Šišman

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ivan Šišman
bulharský car
Doba vlády 17. února 1371 – 3. června 1395
Úmrtí 3. června 1395
Nikopol
Předchůdce Ivan Alexandr
Nástupce Ivan Stracimir

Ivan Šišman nebo Jan Šišman (bulharsky Иван Шишман; 1350/13. červen 1395) byl v letech 1371 až 1395 bulharský car.

Ivan Šišman byl prvorozený syn z druhého manželství cara Ivana Alexandra. Po otcově smrti zdědil centrální část Bulharska, které se rozpadlo na nezávislé území Ivana Šišmana, vidinskou oblast pod vládou Ivana Stracimira a Dobrudža pod vládou despoty Dobrotici.

Bitva u řeky Marica[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Bitva u řeky Marica.

Bulharsko bylo v té době pod nátlakem turecké ofenzívy. Koncem září roku 1371 v bitvě u řeky Marica sultán Murad I. porazil spojené balkánské protiturecké armády pod vedením prilepského despoty Vukašin a jeho bratra Ugljesa. V důsledku toho Severní Thrákie a oblast Zagory připadly Osmanské říši.

Postup Osmanské říše[editovat | editovat zdroj]

Ivan Šišman se stal vazalem tureckého sultána a musel mu dát svou sestru Keru Tamaru za "manželku" (t. j. do harému). Musel opustit města Ichtiman, Samokov a Sofii a dát je sultánovi. Muradova armáda obsadili města Niš a Pirot a zastavila se až ve středu Bulharska.

Srbský král Lazar I., bosenský král a dobrudžský despota Ivanko nabídli bulharskému carovi vstup do svazu. V roce 1387 se jim spolu podařilo Turky porazit u města Pločnik (dnes město v Srbsku). Turecká armáda však znovu zaútočila. Obsadila pevnosti na severovýchodě země podél Dunaje. Ivan Šišman se musel ještě více podřídit sultánovi.

Po prohraném boji na Kosově poli (v dnešním Srbsku) v červnu roku 1389 se carská vojska vrátila do Bulharska. Jejich porážka absolutně odevzdala Bulharsko Turkům.

V červenci roku 1393, po tříměsíčním obléhání padlo hlavní město Veliko Tarnovo. V té chvíli byl car Ivan Alexander v pevnosti Nikopol.

Měsíce držel nad vodou toto poslední místo bulharské země, dokud se ho Turkům nepodařilo dobýt. Vstoupil do svazu s uherským králem Zikmundem. Později padl i Vidin a druhá bulharská říše se začala se hroutit. V roce 1395 Ivan Šišman dobrovolně odešel k sultánovi Muradovi do zajetí, kde i zemřel.

Genealogie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ivan Šišman na slovenské Wikipedii.

Předchůdce:
Ivan Alexandr
Znak z doby nástupu Bulharský car
13711395
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Ivan Stracimir