Isabela Portugalská (1428–1496)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Isabela Portugalská
Královna Kastilie a Leónu
Portrét
Náhrobek Isabely Portugalské v kartouze Miraflores
Narození1428
Úmrtí15. srpna 1496
Arévalo
Pohřbenaklášter Miraflores
ManželJan II. Kastilský
PotomciIsabela Kastilská
Alfons Kastilský
DynastieAvis
OtecJan Portugalský
MatkaIsabela z Braganzy
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Isabela Portugalská (španělsky: Isabel de Avis y Braganza, portugalsky: Isabel de Portugal; 142815. srpna 1496 Arévalo) byla kastilská královna z portugalské dynastie Avisů. Přes půlku života prožila jako duševně chorá vdova na hradě v Arévalu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Byla dcerou portugalského infanta Jana a Isabely, dcery vévody Alfonse z Braganzy. 22. července 1447 se provdala za ovdovělého kastilského krále Jana II. Král sice měl mužského dědice, syna Jindřicha, ale jeho manželství zůstávalo po sedmi letech neplodné a tak král na radu svého oblíbence Alvara z Luny pojal za manželku o téměř čtvrt století mladší Isabelu.

Hrabě z Luny měl na krále velký vliv a pokoušel se ovlivňovat i Isabelu. Mladá královna se nechtěla podvolit a pokoušela se přesvědčit manžela, aby se hraběte zbavil. Po těžkém porodu dcery Isabely trpěla depresí a odmítala komunikovat s okolím kromě manžela. Posléze se jí podařilo krále přesvědčit a společně najali Alfonse Peréze z Vivera na odstranění Alvara z Luny. Hrabě z Luny spiknutí odhalil a svého potenciálního vraha sám zabil. Zato byl na příkaz krále v létě 1453 popraven.

Král krátce poté onemocněl a narození syna Alfonse přežil o pouhých devět měsíců. Zemřel v létě roku 1454 a vlády se ujal jeho prvorozený syn Jindřich. Ten královnu vdovu i s oběma dětmi poslal do vyhnanství na hrad v Arévalu, kde se značně zhoršil Isabelin psychický stav. Trpěla halucinacemi a přestala poznávat své okolí. Bloumala pomatená po chodbách hradu a volala mrtvého Alvara z Luny.[1] Zemřela v srpnu 1496 a byla pohřbena po manželově boku v kartuziánském klášteře Miraflores v Burgosu. Duševní chorobu po ní podědila vnučka Jana.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ÁLVAREZ, Manuel Fernández. Jana Šílená: zajatkyně z Tordesillasu. Litomyšl: Paseka, 2002. 192 s. ISBN 80-7185-475-1. S. 36. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Královna Kastilie a Leónu
Předchůdce:
Marie Aragonská
14471454
Isabela Portugalská (1428–1496)
Nástupce:
Jana Portugalská