Immanuel Wallerstein

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Immanuel Wallerstein
Immanuel Wallerstein (2008)
Immanuel Wallerstein (2008)
Rodné jménoImmanuel Maurice Wallerstein
Narození28. září 1930
New York
Úmrtí31. srpna 2019 (ve věku 88 let)
Branford
Povoláníekonom, geopolitik, ekonomický historik, historik, politolog, spisovatel, sociolog a vysokoškolský učitel
Alma materKolumbijská univerzita
Tématasociologie, Historická sociologie, světová ekonomika, Dějiny ekonomického myšlení a afrikanistika
Významná dílaThe Modern World-System
OceněníW.E.B. Du Bois Career of Distinguished Scholarship award (2003)
důstojník Řádu umění a literatury
čestný doktor Národní autonomní univerzity v Mexiku
honorary doctor of the University of Brasília
Kondratievova medaile
Web oficiální stránka
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Immanuel Maurice Wallerstein (28. září 1930 New York31. srpna 2019) byl americký sociolog, historik a ekonom, autor teorie světového systému. Předpokládá, že zárodek dnešního hospodářského systému vznikl v 16. století v souvislosti s dělbou práce mezi merkantilistickými obchodními státy severozápadní Evropy (Nizozemsko, Anglie, severní Francie, Flandry) a obilnářskými oblastmi kolem Baltského moře (dnes severní Německo a Polsko). Teorie vychází z analýzy historicko-geografického vývoje (resp. předpokladů) a jejím základem jsou především obchodní (ekonomické) vztahy mezi státy, resp. zónami.

Provádí klasifikaci civilizací do 3 kategorií:

  • Jádrová civilizace (Jádro – core) – civilizační centrum (invence, kreativita), dynamické centrum, které do svého okolí vysílá určité podněty (ekonomické, technologické, ideologické, kulturní) – např. Imperiální Anglie nebo USA počátku dvacatého století. Hospodářský se specializuje především na vytváření výrobku a zpracování importovaných surovin.
  • Periferie (periphery) – není součástí jádrové civilizace, je na ní závislá; jádrová civilizace si periferii sama vytváří a udržuje v určitém postavení (ekonomicky ji vykořisťuje); periferie poskytuje suroviny, prochází akulturací a mění se pod vlivem civilizačního jádra jak kulturně, tak sociálně (kopíruje životní styl jádrové civilizace – v symbolické rovině jsou spolupodílníci); časem může splynout.
  • Marginální zóna (semiperiferie – semi-periphery) – vzdálenější, ovlivněna jádrovou civilizací (udržuje s ní styky), podněty jdou až k ní – přijímá hlavně technické inovace, ale ponechává si vlastní kulturní identitu, hodnotovou orientaci a vývojový model; nemusí však mít o jádrové civilizaci tušení, není kontrolována a ovládána jako periferie, vybírá si pouze to, co se hodí, vyvíjí se samostatně. Pokud vzniká nová jádrová civilizace, může vzniknout pouze v rámci marginální zóny.

Technologie a hlavně ideologie jsou v novém kontextu reinterpretovány (např. apokalypsa sv. Jana v Tichomoří – cargo kult). Obchod – především luxusní zboží.

Významy, které se rodí v jádrové oblasti, mohou být na periferii zpochybněny a v marginální zóně nahrazeny významy zcela odlišného rázu.

Autor vychází při analýze ekonomických faktorů globální politiky (dichotomie mezi prací a kapitálem) z Karla Marxe, zároveň však kritizuje Marxův postoj k filozofii dějin, dialektice či akumulaci kapitálu. Podle Immanuela Wallerstein je faktem, že dosavadní historické systémy byly nerovné a nedemokratické, což ale nedokazuje, že budoucí systém může být rovnostářský a demokratický. Výsledkem krize podle Wallerstein může, ale také nemusí být spravedlivější a demokratičtější společnost. Podle Wallerstein může být kapitalismus nahrazen socialistickou ekonomikou a to v důsledku zvětšování zisku, který skončí tehdy, když se míra zisku začne zmenšovat, náklady se podle Wallerstein zvyšují a tento trend dovede systém do kolapsu.[1][2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. PERNÝ, Lukáš. „Mocní ľudia neboli nikdy tak silní a bohatí ako v súčasnom svete... šanca, že to zmeníme je 50 na 50," prehlásil nedávno zosnulý spoločenský vedec Immanuel Wallerstein. Čo napísal vo svojom poslednom článku?. DAV DVA - kultúrno-politický magazín [online]. 2019-09-04 [cit. 2019-09-04]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2019-09-04. (slovensky) 
  2. PERNÝ, Lukáš. VYBRANÉ KAPITOLY ZO SÚČASNEJ ANGLO-AMERICKEJ SOCIÁLNEJ FILOZOFIE. Univerzitná knižnica Prešovskej univerzity v Prešove [online]. [cit. 2019-09-04]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]