Immanuel Wallerstein

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Immanuel Wallerstein
Immanuel Wallerstein.2008.jpg
Narození 28. září 1930 (88 let)
New York
Povolání ekonom, geopolitik, ekonomický historik, historik, politolog, spisovatel, sociolog a vysokoškolský učitel
Alma mater Kolumbijská univerzita
Témata sociologie
Významná díla The Modern World-System
Ocenění důstojník Řádu umění a literatury
W.E.B. Du Bois Career of Distinguished Scholarship award
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Immanuel Maurice Wallerstein (* 28. září 1930 New York) je americký sociolog, historik a ekonom, autor teorie světového systému. Předpokládá, že zárodek dnešního hospodářského systému vznikl v 16. století v souvislosti s dělbou práce mezi merkantilistickými obchodními státy severozápadní Evropy (Nizozemsko, Anglie, severní Francie, Flandry) a obilnářskými oblastmi kolem Baltského moře (dnes severní Německo a Polsko). Teorie vychází z analýzy historicko-geografického vývoje (resp. předpokladů) a jejím základem jsou především obchodní (ekonomické) vztahy mezi státy, resp. zónami.

Provádí klasifikaci civilizací do 3 kategorií:

  • Jádrová civilizace (Jádro - core) – civilizační centrum (invence, kreativita), dynamické centrum, které do svého okolí vysílá určité podněty (ekonomické, technologické, ideologické, kulturní) – např. Imperiální Anglie nebo USA počátku dvacatého století. Hospodářský se specializuje především na vytváření výrobku a zpracování importovaných surovin.
  • Periferie (periphery) – není součástí jádrové civilizace, je na ní závislá; jádrová civilizace si periferii sama vytváří a udržuje v určitém postavení (ekonomicky ji vykořisťuje); periferie poskytuje suroviny, prochází akulturací a mění se pod vlivem civilizačního jádra jak kulturně, tak sociálně (kopíruje životní styl jádrové civilizace – v symbolické rovině jsou spolupodílníci); časem může splynout.
  • Marginální zóna (semiperiferie - semi-periphery) – vzdálenější, ovlivněna jádrovou civilizací (udržuje s ní styky), podněty jdou až k ní – přijímá hlavně technické inovace, ale ponechává si vlastní kulturní identitu, hodnotovou orientaci a vývojový model; nemusí však mít o jádrové civilizaci tušení, není kontrolována a ovládána jako periferie, vybírá si pouze to, co se hodí, vyvíjí se samostatně. Pokud vzniká nová jádrová civilizace, může vzniknout pouze v rámci marginální zóny.

Technologie a hlavně ideologie jsou v novém kontextu reinterpretovány (např. apokalypsa sv. Jana v Tichomoří – cargo kult). Obchod – především luxusní zboží.

Významy, které se rodí v jádrové oblasti, mohou být na periferii zpochybněny a v marginální zóně nahrazeny významy zcela odlišného rázu.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]