Igor Sikorskij

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Karl Bulla: Piloti Igor Sikorskij, Geněr a Kaulbars v letadle RBVZ Russkij viťaz (1915)
Památník Sikorského v Kyjevě.

Igor Ivanovič Sikorskij (rusky Игорь Иванович Сикорский, ukrajinsky Ігор Іванович Сікорський, 25. května 1889, Kyjev, Ruské impérium26. října 1972, Easton, Connecticut) byl leteckým konstruktérem a průkopníkem letectví. Jako první navrhl a postavil čtyřmotorový letoun (RBVZ Russkij viťaz), letadlo se samonosným křídlem, a první úspěšný vrtulník s konfigurací jednoho hlavního rotoru a jednoho ocasního. Narodil se v Kyjevě na Ukrajině.

V roce 1919 emigroval do USA, a to z několika důvodů. Jedním z nich byl ten, že v Evropě by jako letecký konstruktér nenašel příliš velké uplatnění, a také byl zklamán z bolševické revoluce v Rusku.

V USA nejprve pracoval jako učitel a lektor ve školství a hledal uplatnění v leteckém průmyslu. V roce 1923 za pomoci některých bývalých ruských vojenských důstojníků založil Sikorského leteckou inženýrskou společnost. V roce 1928 se stal občanem USA. O rok později, v roce 1929, byla jeho společnost odkoupena americkou společností United Aircraft, která je dnes součástí společnosti United Technologies Corporation.

Sikorského letecká společnost je dnes jedním z největších světových výrobců vrtulníků.

Sikorskij experimentoval s létajícími stroji typu vrtulník ještě v Rusku, nicméně první úspěšný let se uskutečnil teprve 24. května 1940. Použitý vrtulník nesl název Vought-Sikorsky 300. Měl jeden třílistý rotor poháněný motorem o výkonu 56 kW (75 koňských sil). Jeho dalším známým výrobkem je například vrtulník Sikorsky SH-60 Seahawk.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]