Ian Holm

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ian Holm
Ian Holm.jpg
Rodné jméno Ian Holm Cuthbert
Narození 12. září 1931 (88 let)
Spojené království Essex, Anglie
Alma mater Královská akademie dramatického umění (do 1953)
Aktivní roky 1957-
Manžel(ka) Lynn Mary Shaw (1955–1965)
Sophie Baker (1982–1986)
Penelope Wilton (1991–2001)
Sophie de Stempel (2003–)
Významné role Bilba v Pánu prstenů
Oscar
nominován na oscara
Cena BAFTA
Nejlepší herec ve vedlejší roli
1968 - The Bofors Gun
1981 - Ohnivé vozy
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sir Ian Holm (* 12. září 1931, Goodmayes, Essex, Velká Británie) je britský herec.

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 12. září 1931, v Goodmayes, pak v Essexu (nyní v Londýně), skotských rodičů, Jean Wilson (rozená Holm) a James Harvey Cuthbert. Jeho matka byla zdravotní sestra, a jeho otec byl psychiatr, který pracoval jako dozorce West Ham Corporation psychiatrické léčebny a byl jedním z průkopníků elektrické šokové terapie. Měl staršího bratra, Erica, který zemřel v roce 1943. Vstoupil do Royal Akademie múzických umění. Jeho studia tam byla přerušena o rok později, když byl povolán do vojenské služby v britské armádě, během kterého byl vyslán do Klagenfurtu v Rakousku a získal hodnost Lance Corporal.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

V roce 1998 byl "povýšen" do šlechtického stavu za jeho služby pro drama. Mladý Holm byl vychován v Londýně. Ve věku sedmi let byl inspirován svědky "Les Miserables" a zamiloval se do herectví. Holm studoval na Královské akademii dramatických umění, kde absolvoval v roce 1950 na Royal Shakespeare Company studium. Tam se ukázal jako herec, jehož rozsah a styl mu umožnilo hrát téměř celý repertoár Shakespearův. V roce 1965 Holm debutoval v televizi jako Richard III na BBC "The wars of the Roses" (1965), který byl natočen jako divadelní inscenace čtyř z Shakespearových her do trilogie. V roce 1969 Holm vyhrál svoji první cenu BAFTA a v Film Award jako Nejlepší herec ve vedlejší roli pro The Gun Bofors (1968), pak následoval tok ocenění a nominací na jeho díla ve filmu a v televizi. V roce 1981 z jeho nejlepších známých rolí je jako Sam Mussabini v Chariots of Fire (1981), za kterého byl nominován na Oscara pro nejlepšího herce ve vedlejší roli. V tomtéž roce také ztvárníl hlas Froda Pytlíka v třináctihodinovém rozhlasovém seriálu BBC Pán prstenů - a o dvacet let později si zahrál starého Bilba Pytlíka v Jacksonově filmu. Je nejvíce známý pro jeho role v akčních filmech, jako je otec Vito Cornelius ve filmu Pátý element (1997), jako Bilbo v pánovi prstenů: Návrat krále (2003), a jako profesor Fitz ve filmu The Aviator (2004).

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

V mateřské scéně ve Stratfordu se představil v průběhu třinácti let v Shakespearových dramatech Othello, Král Lear, Macbeth, Titus Andronicus, Romeo a Julie a za svůj titulní part v Jindřichovi V. byl vyhlášen nejlepším britským hercem 1964. V roce 1969 Holm vyhrál svoji první cenu BAFTA a Film Award Nejlepší herec ve vedlejší roli pro The Gun Bofors (1968). Získal také cenu Tony, kterou mu vynesla úloha řezníkova syna Lennyho, s níž debutoval 1967 na Broadwayi ve hře Harolda Pintera Návrat domů, a posléze ji hrál i ve film. verzi (r. P. Hall). Obdržel také cenu BAFTA v roce 1969 za ztvárnění postavy dělostřelce Flynna a v roce 1981 za ztvárnění Sama Mussabiniho. Získal také cenu na MFF v Cannes 1981 a nominaci na Oscara 1981. V roce 1998, byl udělen Laurence Olivier Theatre Award za nejlepšího herce roku 1997 pro jeho výkon v "Králi Learovi" v Royal National Theatre, v roce 1993 v Londýně Evening Standard Theatre Award získal cenu za nejlepšího herce pro jeho výkon v "Moonlight" a v roce 1997 v Londýně Critics Circle Theatre Award (Drama) získal cenu za nejlepšího herce pro jeho výkon v Králi Learovi v Royal National Theatre.

V roce 1997 v Londýně Critics Circle Theatre Award (Drama) dostal cenu za nejlepšího herce v Králi Learovi v Royal National Theatre.

Děti[editovat | editovat zdroj]

S Lynn Mary Shaw: dcery Jessica Holmová a Sarah-Jane Holmová; s Sophie Baker: synové Harry Holm a Barnaby Holm,dcera Melissa Holmová. Jeho nejstarší dcera, Jessica, je moderátorka v Crufts Dog Show. Sarah-Jane Holm hrála Jenny Rodenhurst Simcock v A Bit of a Do. Barnaby Holm se choval jako dítě, ale nyní žije v Los Angeles a vlastní v Hollywoodu klub. Melissa Holm je ředitelka castingu. Harry Holm je filmař, nejvíce pozoruhodné jsou jeho hudební videa, a je zasnoubený se Samanthou Morton.

V roce 2002 v New York-Presbyterian Medical Center (New York City, USA), byl Ian Holm léčen proti rakovině prostaty.

Filmografie (výběr)[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]