Frodo Pytlík

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Příbuzenstvo
matka Primule Brandorádová
otec Drogo Pytlík
strýc Dudo Pytlík
teta Dora Pytlíková

Frodo Pytlík (nazýván také Ten, který nese Prsten, Devítiprstý, 22. září 2968 Třetího věku) je fiktivní postava, hlavní hrdina románu anglického spisovatele J. R. R. Tolkiena Pán prstenů. Frodo patřil k rase hobitů, bydlel se svým strýcem Bilbem Pytlíkem v Hobitíně ve Dně Pytle. Proslavil se tím, že nesl Jeden prsten, aby byl zničen v Hoře osudu.

Ve filmové trilogii Pán prstenů ho hraje Elijah Wood, do češtiny ho nadaboval Jan Maxián.

Život[editovat | editovat zdroj]

Frodo Pytlík se narodil Drogu Pytlíkovi a Primuli Brandorádové 22. září 2968 Třetího věku. V roce 2980 Frodo o oba rodiče přišel, utopili se na řece Brandyvíně. Na starost si ho vzali příbuzní jeho matky. Roku 2989 přešel Frodo do opatrovnictví Bilba Pytlíka. Tehdy mu bylo 21 let, hobiti docházejí dospělosti až v 33 letech.

Frodo se tedy přestěhoval k Bilbovi do Dna pytle. Když bylo Bilbovi 111 let, přepadl ho neklid a rozhodl se odejít. Jeho přítel Gandalf z toho podezíral podivný Bilbův Prsten. Přesvědčil Bilba, aby Prsten nechal stejně jako celé Dno pytle Frodovi, a Bilbo odešel do Roklinky za elfy. Gandalf nařídil Frodovi Prsten schovat a držet ho v tajnosti. Občas pak Froda navštěvoval.

Po desetileté prodlevě mezi návštěvami se v roce 3018 Třetího věku Gandalf opět vrátil a pověděl Frodovi celý příběh o Prstenu a Sauronovi. Frodo poznal, že v Kraji dál zůstat nemůže a Gandalf mu poradil, aby společně se Samvědem Křepelkou, Frodovým zahradníkem, šli do Roklinky. Gandalf chtěl jít původně s nimi, ale vydal se nejprve pátrat po novinkách a ke dni odjezdu se nevrátil. Už v Kraji se ukázalo, že jsou pronásledováni Černými jezdci. K výpravě se přidali Frodovi přátelé Peregrin Bral (zvaný Pipin) a Smělmír Brandorád (Smíšek). Šťastně se dostali do Hůrky, i když je po cestě musel dvakrát zachraňovat Tom Bombadil. V Hůrce pro ně měl hostinský dopis od Gandalfa, který zapomněl odeslat, a na základě něj se po zbytek cesty spolehli na pomoc Hraničáře zvaného Chodec. Na Větrově Froda bodnul Pán nazgûlů morgulským ostřím. Po mnoha útrapách ho přátelé dopravili do Roklinky, kde ho zachránil Elrond.

V Roklince se pak sešla Rada, aby vyřešila, co udělat s Prstenem. Bylo rozhodnuto, že Prsten musí být zničen v Hoře osudu a Frodo se sám přihlásil jako Ten, který ponese Prsten. Od Bilba, se kterým se zde setkal, dostal mithrilovou košili a meč Žihadlo a společně s 8 společníky se vydal na cestu. V Lothlórienu dostal od Galadriel elfí plášť a lahvičku se světlem Eärendila. U Amon Henu se Boromir pokusil Prstenu zmocnit. Frodo byl nucen utéct a rozhodl se pokračovat sám. Nakonec s sebou ještě vzal přítele Sama.

Se Samem pokračovali do kopců Emyn Muil. Tam je pronásledoval tvor jménem Glum, kterého přemohli a ušetřili za slib, že jim ukáže cestu do Mordoru. Glum se však chtěl sám zmocnit Prstenu a dovedl Froda do doupěte pavoučice Oduly. Ta ho bodla svým žihadlem, ale Sam ji hrdinně zahnal. Podlehl však dojmu, že je Frodo mrtvý. Potom přišli skřeti, kteří odnesli Froda do věže Cirith Ungol. Sam zjistil svůj omyl a když se spolu začaly bít dva oddíly skřetů, využil příležitosti a Froda osvobodil. Poté doputovali až k puklinám Hory osudu, kde po boji Froda s Glumem padl Glum s Prstenem do lávy, a tak byl Prsten zničen.

Orli pak Sama a Froda zachránili před zkázou vybuchující Hory osudu. Po oslavách vítězství se Frodo, Sam, Smíšek a Pipin vydali zpět do Kraje. Ten byl obsazen zlými lidmi, ale s jejich vyhnáním si už zkušená čtveřice poradila.

Frodo se však nikdy nevypořádal se vším, co zažil, a chtěl opustit Kraj. Po dvou letech od zničení Prstenu se společně s Bilbem, Gandalfem, Elrondem, Galadriel a dalšími elfy vydali lodí na Tol Eresseu. To bylo 29. srpna 3021 Třetího věku. Samovi Frodo odkázal svou knihu a ten po 61 letech od Frodova odjezdu po smrti své manželky Růži zřejmě přeplul moře také.

starosta Kraje (zastupující)
Předchůdce:
Vilda Bělonožka
listopad 1419 – letní slunovrat 1420 k.l.
Frodo Pytlík
Nástupce:
Vilda Bělonožka
Nositel Vládnoucího prstenu
Předchůdce:
Bilbo Pytlík
Frodo Pytlík
22. září 3001 T.v. – 13. března 3019 T.v.
Nástupce:
Samvěd Křepelka
Samvěd Křepelka 14. března 3019 T.v. – 25. března 3019 T.v. Sméagol Glum