Gríma Červivec

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Gríma Červivec je postava z Tolkienova Pána prstenů, slídivý služebník Sarumana. V době, kdy byl Théoden, král Rohanu, proklet Sarumanem, mu Gríma našeptával a postupně nad Théodenem získával kontrolu.

Když však přijel do Rohanu čaroděj Gandalf, Théodenovu mysl osvobodil a Grímu vyhnal. Ten se vrátil za Sarumanem do Železného pasu a radil jeho armádě, jak dobýt Helmův Žleb. Když však Saruman v bitvě neuspěl, ztratil svou moc a Železný pas byl poté zničen. Gríma mu i přesto sloužil, společně uprchli a dlouho se skrývali. V době, kdy se odehrála velká válka o Minas Tirith a kdy byl zničen prsten moci, se Saruman s Grímou vydali do Kraje (rodiště hobitů). Saruman je vinil ze své porážky.

Terorizoval a ničil Kraj až do příjezdu 4 hobitích hrdinů, Smíška, Pipina, Froda a Sama. Ti iniciovali bitvu vzbouřených hobitů, vedených hlavně Smíškem a Pipinem, proti Sarumanovým poskokům. Znovu byl Saruman poražen a prosil o život. Hobiti mu život darovali, ale při odchodu z Kraje Saruman hobitům na Grímu prozradil hrozné věci a urazil ho. Gríma se rozzuřil a zabil Sarumana svou dýkou. V té chvíli ho hobití lučištníci zastřelili a Gríma zemřel.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

TOLKIEN, John Ronald Reuel. Pán prstenů: Dvě věže. Překlad Stanislava Pošustová. 1. vyd. Praha: Mladá fronta, 1991. 320 s. (Třináct; sv. 195). ISBN 80-204-0194-6.