Mezinárodní telekomunikační unie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z ITU-T)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mezinárodní telekomunikační unie
Vznik 17. května 1865
Sídlo Ženeva
Oficiální web www.itu.int
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mezinárodní telekomunikační unie (ITUInternational Telecommunication Union, UIT - Union internationale des télécommunications) je specializovaná agentura OSN zabývající se problematikou informačních a komunikačních technologií.

ITU byla založena 17. května 1865 v Paříži, tehdy jako Mezinárodní telegrafní unie, na popud francouzské vlády z potřeby koordinace telegrafního provozu v Evropě. Zakládající dokument podepsal i francouzský císař a ruský car. Později se její působnost rozšířila na celý svět. Po vynálezu telefonu a radia se její působnost rozšířila o koordinaci telefonního a později radiokomunikačního provozu. V roce 1924 byl zřízen Mezinárodní poradní sbor pro telegraf - CCIT a Mezinárodní poradní sbor pro telefon - CCIF, které byly v roce 1956 spojeny pod názvem CCITT. V roce 1927 byl zřízen Mezinárodní poradní sbor pro radiokomunikace - CCIR. V roce 1934 přijala Unie svůj dnešní název a v roce 1947 se stala odbornou organizací OSN (Specialized Agency) a byl zřízen Mezinárodní úřad pro zápis kmitočtů - IFRB (International Frequency Radio Board). ITU je ze všech organizací OSN nejstarší. Sídlem ITU se stala Ženeva. Nejvyšším orgánem je Konference vládních zmocněnců.

Struktura a činnosti[editovat | editovat zdroj]

Současná organizační struktura byla přijata v roce 1993. Existují tři sektory Unie – Radiokomunikace (ITU-R), dříve CCIR, Normalizace v telekomunikacích (ITU-T, dříve CCITT) a Rozvoj telekomunikací (ITU-D). Každý ze tří sektorů ITU pracuje prostřednictvím konferencí a zasedání studijních skupin, kde delegáti z členských zemí vypracovávají doporučení sloužící jako základ pro koordinovaný provoz globálních telekomunikačních sítí a služeb.

Studijní skupiny, vytvořené z expertů členských zemí, z důležitých telekomunikačních provozních organizací a výzkumných a vědeckých ústavů z celého světa zajišťují technickou práci Unie a připravují podrobné studie, které jsou základem pro vytvoření uznávaných doporučení ITU.

ITU-R[editovat | editovat zdroj]

ITU-R vypracovává technické charakteristiky pozemních a kosmických bezdrátových služeb a systémů a vypracovává provozní postupy. Rovněž vypracovává důležité technické studie, které slouží jako základ pro rozhodnutí v právních předpisech projednávaných na radiokomunikačních konferencích.

ITU-T[editovat | editovat zdroj]

V ITU-T experti připravují technické specifikace pro telekomunikační systémy, sítě a služby, včetně jejich provozu, fungování a údržby. Jejich práce rovněž pokrývá vytvoření tarifních zásad včetně metod účtování používaných při poskytování mezinárodních služeb.

ITU-D[editovat | editovat zdroj]

Experti z ITU-D zaměřují svou práci na přípravu doporučení, názorů, směrnic, příruček a zpráv, které poskytují pracovníkům provádějícím rozhodování v rozvojových zemích týkající se vývoje strategií a politiky pro management sítí.

Každý sektor má svůj vlastní aparát, který zajišťuje realizaci pracovního plánu sektoru a koordinuje činnosti.

Úřad pro normalizaci telekomunikací[editovat | editovat zdroj]

Úřad pro normalizaci telekomunikací (anglicky Telecommunication Standardization Bureau, TSB) poskytuje sekretariát pro práci v sektoru ITU-T a služby pro účastníky prací ITU-T, rozšiřuje informace o mezinárodních telekomunikacích a vypracovává dohody s mnoha mezinárodními normalizačními organizacemi.

ITU-T - normalizace v telekomunikacích zajišťuje tyto činnosti:

  • udržuje ITU-T webové stránky, rozšiřuje a poskytuje informace o činnostech sektoru včetně plánu zasedání, oběžníků TSB a všech pracovních dokumentů;
  • aktualizuje seznam doporučení ITU-T, databázi s programem prací ITU-T, databázi vyhlášení patentů ITU-T a databázi termínů a definic ITU-T (SANCHO);
  • poskytuje a aktualizuje jakékoliv jiné databáze požadované různými studijními skupinami;
  • soustřeďuje a poskytuje informace o alternativních postupech volání včetně volání zpět;
  • poskytuje přidělování kódu zemí pro telefon, data a další služby;
  • působí jako registrační úřad pro univerzální bezplatná telefonní čísla;
  • poskytuje technické informace o mezinárodních telekomunikacích a spolupracuje úzce se sektorem ITU pro radiokomunikace a sektorem ITU-D při záležitostech zajímajících rozvojové země;
  • poskytuje administrativní a provozní informace prostřednictvím věstníku ITU Operational Bulletin,
  • zajišťuje redakční úpravy doporučení a dalších textů schválených ITU-T včetně jejich distribuce.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Švýcarská poštovní správa pro potřeby sekretariátu v roce 1958 vydala první edice známek ve švýcarské měně a typickém provedení. Jsou opatřeny nápisem UNION INTERNATIONALE DES TELECOMMUNICATIONS a dalším označením HELVETIA. Motivy jsou zejména z oblasti spojů, případně se zobrazením budovy, kde úřad sídlí.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. HLINKA, Bohuslav; MUCHA, Ludvík. Filatelistický atlas, 3.vydání. Praha: GKP, 1986. Kapitola Mezinárodní organizace, s. 217. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]