Dlouhé vlny

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Dlouhé vlny (zkratka DV, případně LW či LF z anglického Long wave a Low frequency) je pásmo elektromagnetických vln o frekvenci mezi 30 kHz až 300 kHz, čemuž odpovídá délka vlny 10 km až 1 km. Vyznačuje se spolehlivým šířením pozemní (přímé) vlny na velké vzdálenosti, proto se používá pro navigaci, komunikaci a rozhlasové vysílání, které mají pokrýt velká území. Dlouhovlnný vysílač ovšem vyžaduje velký výkon a vysoké vysílací antény (stožáry).

Historie[editovat | editovat zdroj]

První pokusy s bezdrátovým přenosem signálu užívaly neladěné (např. jiskrové) generátory, přenos se však fakticky odehrával v oblasti pozdějších „dlouhých vln“. Rozkvět dlouhovlnného vysílání spadá hlavně do prvních desetiletí 20. století a od 30. let se běžné rozhlasové vysílání postupně přesouvalo na stále kratší vlnové délky. Hlavními důvody byla nákladnost dlouhovlnných vysílačů, pokroky radiotechniky na stále vyšších frekvencích i okolnost, že při šířce pásma AM vysílače 9 kHz se do pásma dlouhých vln dal umístit jen malý počet vysílačů, aniž by se navzájem rušily.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Dnes na dlouhých vlnách vysílá jen několik národních rozhlasových vysílačů velkých států a pásmo se hlavně využívá pro takové účely, kde je na prvním místě spolehlivost a výhody pozemní vlny. To jsou například frekvenční a časové standardy (DCF77), radiomajáky, případně i komunikace s ponorkami. V Česku v současné době vysílá na dlouhých vlnách ČRo Radiožurnál z vysílače Topolná (270 kHz). Vysílání na dlouhých vlnách v České republice mělo být ukončeno na přelomu února a března 2014 z důvodů ekonomické a energetické náročnosti,[1] ale Český rozhlas po uzavření smlouvy s Českými Radiokomunikacemi pokračuje ve vysílání na dlouhých vlnách i nadále.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Vysílání Českého rozhlasu Radiožurnál na dlouhých vlnách definitivně končí k 28. únoru 2014 [online]. Český rozhlas, 2013-11-29 [cit. 2014-03-01]. Dostupné online. 
  2. MORAVCOVÁ, Květa. ČRo prodlužuje vysílání po dlouhých vlnách, vysílač z 50. let nahradí nový [online]. Český rozhlas, 2014-02-27 [cit. 2014-03-01]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Ottův slovník naučný nové doby, heslo Bezdrátový přenos. Sv. 1, str. 589

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]