V tomto článku je použita zastaralá šablona "Externí odkaz".

INTEGRAL

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Tento článek pojednává o probíhajícím vesmírném letu. Možná hledáte: Integrál (matematický pojem).
INTEGRAL
Jiné názvy International Gamma Ray Astrophysics Laboratory
COSPAR 2002-048A
Katalogové číslo 27540
Start 17. října 2002
Kosmodrom Kosmodrom Bajkonur
Nosná raketa Proton-K
Stav objektu na Geocentrické dráze
Trvání mise 15 let a 247 dní (mise probíhá)
Provozovatel ESA
Výrobce Itálie Alenia Spazio, Turín (Itálie)
Hmotnost 3951,2 kg
Parametry dráhy
Apogeum 6863 km
Perigeum 155845 km
Sklon dráhy 85,84°
Doba oběhu 4310 minut
Teleskop
Průměr 3,7 m
Sběrná oblast 500 cm² (SPI, JEM-X)
3,100 cm² (IBIS)
Ohnisková vzdálenost ~ 4 metry
Přístroje
SPI spektrometr
IBIS kamera
JEM-X detektor rentgenového záření
OMC optický monitor
Domovská stránka

INTEGRAL (International Gamma Ray Astrophysics Laboratory) je vědecká družice Evropské kosmické agentury (ESA). Je určena především na snímání astronomických zdrojů gama záření a je zároveň nejcitlivější astronomickou observatoří v této oblasti spektra.

Observatoř INTEGRAL vznikla spoluprací evropských států sdružených v ESA, ale kromě nich se na jejím vědeckém vybavení podílely i USA, Rusko, Česká republika a Polsko (poslední dva státy jsou už v současnosti členy ESA). Start proběhl 17. října 2002 z kosmodromu Bajkonur s nosnou raketou Proton-K. Čtvrtý stupeň rakety navedl družici na velmi vzdálenou a zároveň výstřední oběžnou dráhu okolo Země. Apogeum dráhy INTEGRAL-u leží přibližně ve třetině vzdálenosti Měsíce od Země. Hlavním cílem mise je vytvořit podrobnou mapu oblohy v gama spektru s vysokým rozlišením.

Popis[editovat | editovat zdroj]

INTEGRAL má nepravidelný tvar s délkou 5 metrů a s příčným rozměrem 3,7 metru. Elektrickou energii zabezpečuje pár solárních panelů. Orientační a stabilizační systém družice zabezpečují jednosložkové hydrazinové trysky.

Vědecké přístroje[editovat | editovat zdroj]

Průběh letu[editovat | editovat zdroj]

Start s nosnou raketou Proton-K proběhl 17. října 2002 v 04:41:00 UTC. V čase 04:50:39 UT byla družice navedena na vyčkávací dráhu a v čase 05:50:26 na výslednou. 23. října proběhla korekce dráhy za účelem zvýšení perigea. O den později se uskutečnila prvá kalibrační měření a sonda minula Van Allenovy radiační pásy. Do konce října proběhly další tři dráhové korekce.

Let je řízen ze střediska vesmírných operací ESOC v Darmstadtu v Německu pomocí pozemních stanic v Belgii (Redu) a Kalifornii (Goldstone).

Původně plánovaná doba mise 2 roky byla již více než dvakrát překročena, pokud neselže mechanická část zařízení, předpokládá se, že bude sonda funkční ještě šest let.

Objevy[editovat | editovat zdroj]

Družici INTEGRAL se podařilo zaznamenat obrovské množství záblesků gama, přibližně jeden každý den, a asi 20 proměnných gama zdrojů. Za první čtyři měsíce INTEGRAL získal potřebné údaje na vytvoření mapy Galaxie v gama spektru. Z údajů družice INTEGRAL je možné zjistit změny chemického složení Galaxie, které se odehrály v nedávné minulosti, a to na základě sledování gama emisí, které vznikají při rozpadu radioaktivního izotopu hliníku. Dalším objevem jsou anihilační čáry v jádře Galaxie, což svědčí o přítomnosti antihmoty v jádře Galaxie. Přispěla též k poznání černých děr a kvazarů.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků INTEGRAL na slovenské Wikipedii a INTEGRAL na anglické Wikipedii.