Přeskočit na obsah

Huemul jižní

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxHuemul jižní
alternativní popis obrázku chybí
Huemul jižní v rezervaci Cerro Castillo
Stupeň ohrožení podle IUCN
ohrožený
ohrožený druh[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídasavci (Mammalia)
Podtřídaživorodí (Theria)
Řádsudokopytníci (Artiodactyla)
Podřádpřežvýkavci (Ruminantia)
Čeleďjelenovití (Cervidae)
Rodhuemul (Huemul)
Binomické jméno
Hippocamelus bisulcus
Molina, 1782
Rozšíření
Rozšíření
Rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Huemul jižní (Hippocamelus bisulcus) je savec z čeledi jelenovitých, obývající horské oblasti Patagonie. Jeho blízkým příbuzným je huemul severní. Patří mezi ohrožené druhy, počet zbývajících jedinců ve volné přírodě se odhaduje na maximálně 1500 kusů.[2]

Huemul jižní dorůstá délky okolo 150 cm, výška v kohoutku činí asi 90 cm u samců a 80 cm u samic. Samci váží 90 kg, samice maximálně 80 kg. Projevem adaptace na drsné klima je zavalitější tělo a kratší končetiny než u jiných druhů jelenů (Allenovo pravidlo). Srst je hustá a šedohnědě zbarvená, samci mají černou kresbu na hlavě. Pouze samcům rostou parohy, které shazují na konci zimy.

Sdružuje se do stád, která mívají okolo deseti příslušníků a pravidelně migrují na nové pastviny, přičemž huemulové dobře šplhají a plavou. Samci se mezi sebou snášejí lépe než u většiny jelenovitých, byly pozorovány i skupiny tvořené více jedinci obou pohlaví.[3] Obývají skalnatá území nad hranicí lesa, potravu tvoří barota, pabuk a další vysokohorské rostliny. Druh trpí ilegálním lovem, ztrátou původního biotopu v důsledku těžby nerostů i konkurencí introdukovaného jelena lesního. Dosud se nepodařilo rozmnožit huemula jižního v zajetí.[4] V roce 2010 uzavřely Chile a Argentina dohodu o vzájemné spolupráci při ochraně tohoto druhu.[5]

Huemul jižní je vyobrazen v chilském státním znaku, roku 2006 byl v Chile prohlášen za národní přírodní památku. Na jezeře Nahuel Huapi se nachází ostrov Isla Huemul. V roce 1948 zde byl spuštěn tajný Projekt Huemul, kdy prezident Juan Perón pověřil rakouského emigranta Ronalda Richtera vybudováním argentinského jaderného programu.

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2022.2. 9. prosince 2022. Dostupné online. [cit. 2023-01-02].
  2. Patagonian huemul (Hippocamelus bisulcus) - Quick facts. www.ultimateungulate.com [online]. [cit. 2017-05-28]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2020-01-29. 
  3. FLUECK, Werner T. Huemul heresies: beliefs in search of supporting data. 3. Reproduction. Animal Production Science. 2011, čís. 4. Dostupné online [cit. 2017-05-28]. (anglicky) 
  4. Chile zachraňuje jelena jménem huemul. Zvíře ze svého erbu | Věda. Lidovky.cz [online]. 2015-02-14 [cit. 2017-05-28]. Dostupné online. 
  5. Ministerio de Relaciones Exteriores de Chile - Chile y Argentina suscriben acuerdo para la protección del Huemul. www.minrel.gob.cl [online]. [cit. 2017-05-28]. Dostupné online. (španělsky) 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]