Hotel Waldek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hotel Slovan
Hotel Slovan, pohled na centrální část budovy
Hotel Slovan, pohled na centrální část budovy
Základní informace
Sloh Neobaroko
Výstavba 18901893
Materiál zdivo
Současný majitel KriKra s.r.o.
Poloha
Adresa Smetanovy sady 75/1
Plzeň 3, Jižní Předměstí
301 00 Plzeň 3, Plzeň-Jižní Předměstí, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hotel Slovan (původně Hotel U císaře rakouského, po roce 1918 Hotel Waldek) je mohutný novobarokní hotelový dům v centru Plzně na adrese Smetanovy sady 75/1, na Jižním předměstí, Plzeň 3, 301 00. Byl vystavěn pro podnikatele Augustina Waldeka prestižním vídeňským architektonickým ateliérem Fellner & Helmer v letech 18901893.

Dějiny stavby[editovat | editovat zdroj]

Na parcele stál od počátku 19. století původně zájezdní hostinec U císaře Ferdinanda, v těsné blízkosti nově vytvořeného parkového sadového okruhu na místě někdejších městských hradeb. V polovině 19. století odsud rodina Hahnenkammova, provozující v Plzni povoznictví, vypravovala dostavníky do Prahy a Klatov. Dostavníkové podnikání pak zlikvidovala nově postavená železnice z Prahy do Bavorska, která sem byla dovedena roku 1862.

Dům zakoupil Augustin Waldek, člen vimperské podnikatelské rodiny Waldeků, příbuzný velkopodnikatele Františka von Waldeka. Hostinský dům byl stržen a vznikla zde nová dvoupatrová hotelová budova. V zadní části parcely byl s hotelem stavebně propojen koncertní sál, postavený v letech 18741877, v pozdějších letech pak fungující jako loutkové Divadlo Alfa.

Roku 1885 zde při své návštěvě Plzně přenocoval rakouský císař František Josef I., což bylo pro podnik zásadně prestižní událostí.

Pohled z rohu Smetanových sadů a Jungmannovy ulice

Nový luxusní hotel si nechal Waldek vystavět v letech 1890 až 1893, návrh budovy vypracoval architektonický ateliér Fellner & Helmer z Vídně, specializující se na rozměrné a reprezentativní stavby. Hotel měl vlastní kavárnu a restauraci orientovanou směrem do Kopeckého sadů, které byly oblíbeným městským korzem. Hotel byl nadále vyhledáván významnými osobnostmi tehdejšího společenského života, při svých návštěvách zde byl například ubytován skladatel Antonín Dvořák. V roce 1907 byl při schůzi v prvním patře hotelu založen šesti automobilovými nadšenci a majiteli strojů místní autoklub, který následně sídlil ve dvoře hotelu s průjezdem do Wankovy (pozdější Jungmannovy) ulice.

20. května 1917 byla některá okna hotelu rozbita následkem tlakové vlny po sérii masivních výbuchů v 6 kilometrů vzdálené muniční továrně Škoda, připomínaných jako Bolevecká katastrofa.

Vznik samostatného Československa roku 1918 si z politických důvodů vynutil změnit název hotelu na Waldek, po rodině majitelů. Po převzetí moci ve státě komunistickou stranou v Československu v únoru 1948 nebylo přípustné, aby hotel nesl název osob buržoazní třídy, byl tedy přejmenován na Slovan.

Architektura stavby[editovat | editovat zdroj]

Úřední budova byla vystavěna z letech 1890 až 1893 na pozemku o půdorysu ve tvaru písmene L s hlavním severním čelem a jedním východním křídlem orientovaným do Jungmannovy ulice v neobarokním slohu. V centrální ose budovy, kterou tvoří patrově vrstvený portál se zastřešeným vchodem, se nachází centrální schodiště stavby. V přízemí byly vybudovány restaurační prostory s prosklenými vitrínami s výhledem do ulice a samostatným vchodem v rohové části stavby. Hotel U císaře rakouského řadit k největším stavbám hotelů z doby Rakouska-Uherska v České republice.

V horní části štukatury portálu se nachází plastická podobizna tváře Augustina Waldeka, hned pod prostorem, kde byl kdysi napsán název hotelu.

V 70. nebo 80. letech 20. století byl interiér hotelu dobově přeměněn, pravděpodobně v této době došlo k zazdění rohového vchodu do restaurace.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]