Heidenreichstein (hrad)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Heidenreichstein
Wasserburg Heidenreichstein Sommer.JPG
Poloha
AdresaSchremser Straße 1, Heidenreichstein, RakouskoRakousko Rakousko
Souřadnice
Další informace
Kód památky26041
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Burg Heidenreichstein je vodní hrad ve městě Heidenreichsteinu 17 km severovýchodně od okresního města Gmünd v rakouské spolkové zemi Dolní Rakousy.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Hrad Heidenreichstein stojí na skále, která mírně přesahuje své okolí. Obklopuje ho vodní příkop, ze kterého se vypínají věže a strmé zdivo. Hrad je na jihu obranného rybníku, na východ od potoku Romau na západě i severu ohraničený příkopem.

Hrad je přístupný přes dva padací mosty s renesančními bránami. Zaoblený roh věže má špičatou kuželovitou střechu. Obrovské věže u vchodu jsou vystupujícími vrcholky chráněny. Vysoká hradní věž je nejstarším zařízením hradu a a mohla být postavena již kolem roku 1160, zatímco většina hospodářských budov teprve mezi 15. a 16. století.

Veliký gotický krov střechy má tesané trámy spojované dřevěnými kolíky a střechu krytou šindelem. Zařízení pochází z různých etap výstavby a některé stoly a truhly jsou ještě z doby gotiky, také je zachována stará zbroj a zbraně.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Podobně jako hrad Rappottenstein je hrad Heidenreichstein a hrady minnesängerů. Babenberkové nepodporovali purkrabího Heidenreichu z Garsu rytířskou poezii. Stavba hradu byla zahájena roku 1190.

V první správné zatěžkávací zkoušce musel hrad v 15. století obstát, když přívrženci Jana Husa (1369–1415) a rebelující rolníci za husitských válek hrad obléhali. Ale hrad odolal.

Hrad je od roku 1961 v držení hrabat Kinských a je částečně přístupný veřejnosti. Dne 25. října 1957 vydala Rakouská pošta k tomuto datu známku Série známek Rakouské stavební památky v ceně 10 šilinků.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Burg Heidenreichstein na německé Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]