Havránok

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Archeoskanzen Havránok. Zrekonstruovaná podoba dvorce z doby laténské (300–100 př. n. l.)
Srubový dvorec – detail

Havránok je archeologická lokalita na Slovensku nad hrází přehrady Liptovská Mara a muzeum v přírodě. Nachází se na východním úpatí vrchu Úložisko (741,7 m n. m.), 2 km jižně od obce Bobrovník v okrese Liptovský Mikuláš.

Dlouholetým výzkumem Archeologického ústavu Slovenské akademie věd v Nitře pod vedením dr. Karola Piety zde bylo prozkoumáno hradiště s druidskou svatyní púchovské kultury (připisované kmeni Kotinů) doby laténské z 1. století př. n. l.; kromě opevnění, běžné zástavby a výrobních zařízení (např. hrnčířské pece) byla odkryta obětní šachta s oltářem a milodarovými oběťmi a kamenné cesty se sloupořadím.

V 12.15. století zde byla slovanská osada, stál tu středověký zeměpanský dřevěný hrádek s obytnou věží, opevněný palisádami s příkopem. V pozdějším období byl vybudován zděný kostelík.

Rekonstruované stavby (původní opevnění s kamennými hradbami, dřevěnými palisádami a vstupní branou a srubový dvorec), obětiště i nalezené předměty (nářadí, nástroje, šperky, mince aj.) jsou součástí archeologického skanzenu – muzea v přírodě. Celý komplex je od roku 1967 národní kulturní památkou.

Přístup k areálu je možný po červeně značené turistické značce z obce Bobrovník (autobus, cca 35 minut) nebo z obce Vlachy (autobus, vlak, cca 45 minut).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Havránok na slovenské Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • PIETA, Karol. Liptovská Mara. Včasnohistorické centrum severného Slovenska. Bratislava: Academic Electronic Press, 1996. 134 s. Edice Monumenta Archaelogica Slovacae 5.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]