Hana Fillová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hana Fillová-Krejčová
Hrob v Praze 6
Hrob v Praze 6
Narození 25. září 1890
Nový Bydžov
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí 10. března 1958 (ve věku 67 let)
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Místo pohřbení Střešovický hřbitov
Povolání malířka
Rodiče František Krejčí
Manžel(ka) Emil Filla
Příbuzní Iša Krejčí (sourozenec)
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hana Fillová, rozená Krejčová, (25. září 1890 Nový Bydžov10. března 1958 Praha) byla česká malířka, manželka Emila Filly, sestra hudebního skladatele Iši Krejčího.

Život[editovat | editovat zdroj]

Hana Krejčí, byla dcerou vysokoškolského profesora filozofie, psychologie a logiky Františka Krejčího. Studovala na gymnáziu s výtvarným zaměřením a později navštěvovala přednášky na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Posléze se věnovala výtvarnému umění.

Roku 1913 se provdala za malíře Emila Fillu. Roku 1914 pobývali v Paříži a po Sarajevském atentátu tam zůstali. Jako rakouští občané však nedostali ve Francii azyl a proto museli odjet do neutrální Belgie. Rovněž Belgii však byli brzy nuceni opustit a 1. světovou válku prožili v Holandsku.

Po celý život podporovala svého manžela a obdivovala jeho práci. Jak v době, kdy byl vězněn v koncentračním táboře v Buchenwaldu, tak v období komunistického režimu, kdy byl význam Fillova díla potlačován. Po manželově smrti se zasloužila o otevření pamětní síně na zámku v Peruci. Zemřela 10. března 1958.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Malovala především krajiny a zátiší. Zúčastňovala se výstav SVU Mánes. Namalovala též řadu portrétů, hlavně svých příbuzných a přátel.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]