Přeskočit na obsah

Halifax (Nové Skotsko)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Halifax
Halifax Regional Municipality (HRM)
Halifax, Nové Skotsko
Halifax, Nové Skotsko
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška145 m n. m.
Časové pásmoatlantický čas
StátKanadaKanada Kanada
ProvincieNové Skotsko
RegionHalifax Regional Municipality
Halifax
Halifax
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha5 490,28 km²
Počet obyvatel390 096 (2011)
Hustota zalidnění71,1 obyv./km²
Správa
StarostaMichael J. Savage
Vznik1749
Oficiální webwww.halifax.ca
Telefonní předvolba902
PSČB3H – B3S
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Halifax je hlavní město kanadské provincie Nové Skotsko. Je tu přístav, který představuje strategický bod při plavbě mezi Kanadou a Evropou, což bylo využito nejen v historii, kdy přístavem prošlo mnoho nových přistěhovalců, ale Halifax sehrál svoji důležitou roli i během dvou světových válek. Dokonce se uvádí, že Přístavištěm č. 21 (Pier 21) v letech 19281971 prošlo na milion přistěhovalců. V současné době je Přístaviště č. 21 muzeem, kde jsou vystaveny exponáty týkající se přistěhovalectví do této oblasti.

V Halifaxu se nachází také malé historické centrum, mořské muzeum a původní britská pevnost Citadela. Město je sídlem čtyř univerzit, z nichž nejstarší King's College byla založena již roku 1789.

Moderní Halifax vznikl v roce 1996 sloučením samosprávních měst Halifax, Dartmouth a Bedford. V samotném Halifaxu se nachází guvernérský palác, v kterém vždy sídlil guvernér provincie Nové Skotsko. V roce 1917 zde došlo k tzv. Halifaxskému výbuchu poté, co se zde srazila norská loď Imo s francouzskou nákladní lodí Mont Blanc, mající na palubě přes 2400 tun výbušnin. Byla to jedna z největších nejaderných explozí v historii.

V roce 1993 konzervativní provinční guvernér Nového Skotska začal uvažovat o sloučení měst Halifax a Dartmouth s Bedfordem a ostatními menšími obcemi v těsné blízkosti Halifaxu. Halifax, Dartmouth a Bedford byly nejhustěji osídlená samostatná samosprávní území, zatím co ostatní části byly převážně zemědělské oblasti s největší rozlohou neobdělané, divoké země. Sloučení těchto tří regionů bylo oficiálně navrženo v roce 1974.

Pro přípravu a realizaci sloučení byl navržen konzervativci Bill Hayward. Jejich úsilí bylo však zmařeno volbami, kdy zvítězila liberální strana. Představitel vítězné strany John Savage označil navrhované sloučení jako bláznivé a nerealizovatelné z důvodu obrovských finančních nákladů a následných nákladů na chod celého sloučeného regionu (předpokládal částku 20 milionů dolarů ročně). V důsledku ostré diskuze mezi Haywardem a Savagem se obyvatelstvo v první fázi postavilo proti sloučení; obyvatelé zemědělských oblastí byli v největší opozici, když se domnívali, že budou platit vysoké daně, aniž by dosáhli na stejné služby (správní) jako obyvatelé měst. Aktuální debaty na toto téma však byly minimální, informovanost obyvatel prostřednictvím médií nebo politických diskusí byla velice nízká. Přesto návrh sloučení byl nevyhnutelný a nemohl již být zastaven. Nová demokratická strana volala po hlasování, které však nebylo uskutečněno.

Osobnosti města

[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]