Přeskočit na obsah

Great Ouse

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Great Ouse
Řeka v Huntingdonu
Řeka v Huntingdonu
Základní informace
Délka toku230 km
Průměrný průtok15,7 (u Denverského jezu) m³/s
SvětadílEvropa
Pramen
Ústí
Protéká
Spojené královstvíSpojené království Spojené království (AnglieAnglie Anglie)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Severní moře
Geodata
OpenStreetMapOSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Great Ouse je řeka v Anglii, která měří 230 km a je čtvrtou nejdelší řekou Spojeného království. Pramení nedaleko vesnice Syresham v hrabství Northamptonshire a teče severovýchodním směrem přes Buckingham, Milton Keynes, Newport Pagnell, Bedford, Huntingdon a St Ives. V obci Earith je část jejího toku uměle odvedena do dvou rovnoběžných kanálů, Old Bedford River a New Bedford River, které se k hlavnímu korytu znovu připojují u Denveru. Stavba byla provedena ve třicátých letech 17. století, jejím cílem bylo urychlit říční dopravu a snížit nebezpečí povodní. Dolní tok Great Ouse vede přes Ely rovinatou bažinatou krajinou The Fens a nedaleko King's Lynn se řeka vlévá do The Wash, rozsáhlého zálivu Severního moře. Splavný úsek řeky je dlouhý 116 km a začíná v Kempstonu. Na dolním toku se nachází systém vodních cest Middle Level Navigations, propojující Great Ouse s řekou Nene. Největším přítokem Great Ouse je zprava Cam, na níž leží Cambridge.

Řeka je v běžné řeči označována pouze Ouse, což pochází z keltského výrazu Udso-s, což znamená vodu. Tento název nese více britských řek, proto dostala nejdelší z nich pro odlišení oficiální přízvisko Great (velká).

Nížina okolo ústí řeky je chráněná ptačí oblast, hnízdí zde vodouš rudonohý, labuť malá, labuť zpěvná, čejka chocholatá, moták pilich a další druhy. V řece žijí cejni, okouni, parmy, jelci a candáti. Na dolním toku se lze setkat s tuleni připlouvajícími z moře.

Řeka je využívána jako plavební cesta, život místních lodníků popisuje Graham Swift v románu Waterland. Provozují se také vodní sporty jako veslování a kanoistika, v roce 1944 se na řece nedaleko Ely konal The Boat Race. Na březích řeky se rovněž těží štěrk.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku River Great Ouse na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]