Huntingdon

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Huntingdon
Huntingdon, High Street
Huntingdon, High Street
Poloha
Souřadnice
StátSpojené královstvíSpojené království Spojené království
ZeměAnglie
RegionVýchodní Anglie
Ceremoniální tradiční a nemetropolitní hrabstvíCambridgeshire
Nemetropolitní, historické hrabstvíHuntingdonshire
Huntingdon
Huntingdon
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha11,19 km²
Počet obyvatel23 732 (2011)
Hustota zalidnění2120 obyv./km²
Správa
Statusnemetropolitní distrikt
Oficiální webwww.huntingdontown.gov.uk
Adresa obecního úřaduRada města Huntingdon
Huntingdon Town Council
Telefonní předvolba01480
PSČPE26, PE28, PE29
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Huntingdon je historické městečko v hrabství Cambridgeshire v Anglii. Městská práva získalo od anglického krále Jana Bezzemka v roce 1205. Proslulo jako rodiště Olivera Cromwella (1599), který v 17. století právě toto město zastupoval v londýnském parlamentu. Poslancem za Huntingdon byl také bývalý předseda vlády Spojeného království za Konzervativní stranu (19901997) John Major, a to od všeobecných voleb v roce 1979 do odchodu do důchodu v roce 2001.

Z dějin[editovat | editovat zdroj]

Huntingdon založili Anglosasové a Dánové. Zmiňuje se o něm Anglosaská kronika; zřejmě právě odtud Dánové vyráželi na nájezdy mimo království Východní Anglie do roku 917, kdy se přesunuli do Tempsfordu, než je na hlavu porazil Eduard I. Starší. Městečko prosperovalo díky mostu přes řeku Ouse a městským trhům. Ve století 18. a 19. zde u hotelu U Jiřího stavěly dostavníky. Dobře se tu zachoval středověký most ze 14. století, který město Huntingdon spojuje s Godmanchesterem, někdejším římským městem Durovigutum.[1] Až do roku 1975, kdy byla postavena silnice A14, přes tento most vedla do Godmanchesteru jediná přístupová cesta. Bezpečnost kraje kdysi zajišťoval Huntingdonský hrad, z něhož zbyl pouze val.

V roce 1746 vypěstovali botanikové Wood a Ingram z blízkého Bramptonu kultivar jilmu Ulmus × hollandica 'Vegeta', nazvaný podle města Huntingdonský jilm.

Původní dokumenty z historie Huntingdonu, včetně zmíněné listiny z roku 1205, chová archiv ve městě.[2] Dne 23. listopadu 1981 byl Huntingdon zasažen tornádem, které v centru způsobilo větší škody.[3] Mezi nádražím a starou budovou nemocnice stojí od 90. let 20. století replika děla. Nahrazuje původní exemplář z krymské války, který tam byl do druhé světové války, kdy jeho kov použili pro válečné účely. Replika je proti původnímu stavu otočena obráceně.

Huntingdon vítá návštěvníky

Hotel U Jiřího[editovat | editovat zdroj]

Hotel U Jiřího (George Hotel) na rohu ulice High Street a George Street býval hostinec, kde měli koně pro potřeby doručovatelů pošty nebo pro cestující. Pojmenován byl v roce 1574 podle sv. Jiřího a přibližně o 25 let později ho koupil Jindřich Cromwell, praotec Olivera Cromwella. V polovině 19. století dvě křídla domu zničil požár, ale dvě se zachovala, včetně toho s balkonem s výhledem na dvůr. Od roku 1959 se právě tam pořádají představení Shakespearových her.[4]

Cromwellovo muzeum[editovat | editovat zdroj]

Muzeum Olivera Cromwella

Oliver Cromwell, nejmocnější Brit své doby, se v Huntingdonu narodil a chodil do školy, v níž bylo zřízeno jeho muzeum. Tuto na světě nejlepší sbírku památek na něho tvoří téměř 700 exponátů, včetně portrétů, oděvů, miniatur, zbraní, historických dokumentů, které napsal sám, nebo které byly napsány o něm, a jedné z jeho posmrtných masek[5].

Správa[editovat | editovat zdroj]

Huntingdon má městskou radu, která se skládá z 24 členů. Volby do místního zastupitelstva se jako jinde v Anglii konají každé čtyři roky.[6] Dva z radních vykonávají funkci starosty a místostarosty.[7] Městská rada se za normálních okolností schází jednou za měsíc na radnici.[8]

Poloha města, příroda[editovat | editovat zdroj]

Město leží na severním břehu řeky Ouse proti Godmanchesteru a blízko města St Ives na východě a vesnice Brampton na západě. K Huntingdonu byla připojena vesnice Hartford na východě a Oxmoor, Stukeley Meadows a Hinchingbrooke na severu a na západě. Mezi Godmanchesterem, Huntingdonem a Bramptonem leží Portholme Meadow – největší louka v Anglii.[9] Rozkládá se na ploše přibližně 1 km² a roste na ní mnoho vzácných rostlin; nikde jinde se v Británii smetanka bahenní (Taraxacum palustre) nevyskytuje. Louka se také osvědčuje jako přirozená nádrž, která v době záplav dokáže zadržet vodu, čímž pomáhá pomalejšímu odtoku vody v řece a brání zatopení blízkých měst. Také již sloužila jako závodiště pro koňské dostihy.

Stará radnice a Zamyšlený voják, válečný pomník na náměstí Market Square

Podnebí[editovat | editovat zdroj]

Jako všude na Britských ostrovech je podnebí Huntingdonu mírné a přímořské, bez teplotních extrémů a s dešťových srážkami rozloženými rovnoměrně v průběhu celého roku. S 550 mm[10] srážek za rok patří okolí Huntingdonu k nejsušším ve Spojeném království – průměrně 103.4 dnů v roce je zaznamenáno minimálně 1 mm deště.[11] (Všechny zmíněné průměrné hodnoty se týkají období 1971–2000)

Kostely[editovat | editovat zdroj]

Ve městě bývalo kostelů víc, zůstaly čtyři anglikánské: kostel Všech svatých (blízko Market Square), Panny Marie (proti domu Pathfinder House), sv. Barnabáše (Oxmoor) and Všech svatých v Hartfordu. Metodistický kostel stojí v High Street.[12]

Sport[editovat | editovat zdroj]

Ve městě hraje fotbalový klub Huntingdon Town F.C., v minulosti zde sídlil také závodní tým Lola Lola Cars

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Huntingdon na anglické Wikipedii.

 1. Velká Británie. Společník cestovatele. Překlad Lenka Svobodová a Jozef Koval. 2. vyd. Praha: Ikar, 2003. 672 s. ISBN 80-249-0188-9. Kapitola East Anglia, s. 196. 
 2. Archived copy [online]. [cit. 2009-03-30]. Dostupné v archivu pořízeném dne 23 December 2008. (anglicky)  cambridgeshire.gov.uk
 3. https://www.eswd.eu/cgi-bin/eswd.cgi
 4. Shakespeare at the George [online]. [cit. 2017-11-19]. Dostupné online. (anglicky) 
 5. Archivovaná kopie. www.cromwellmuseum.org [online]. [cit. 2018-12-31]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2019-01-01. 
 6. Huntingdon Town Council: Councillors [online]. Huntingdon Town Council [cit. 2016-02-08]. Dostupné online. (anglicky) 
 7. Huntingdon Town Council: Mayor of Huntingdon [online]. Huntingdon Town Council [cit. 2016-02-08]. Dostupné online. (anglicky) 
 8. Huntingdon Town Council: council meetings [online]. Huntingdon Town Council [cit. 2016-02-08]. Dostupné online. (anglicky) 
 9. http://www6.huntingdon-town.info/portholme.htm Archivováno 3. 3. 2009 na Wayback Machine. huntingdon-town.info
 10. Annual average rainfall [online]. [cit. 2011-02-25]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-07-24. (anglicky) 
 11. Annual average wetdays [online]. [cit. 2011-02-25]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-07-24. (anglicky) 
 12. Home [online]. [cit. 2017-11-19]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]