Godzilla (film, 2014)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Godzilla
ZeměSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Jazykangličtina
Délka123 minut
PředlohaGodzilla – Toho
ScénářMax Borenstein
RežieGareth Edwards
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleAaron Taylor-Johnson
Elizabeth Olsen
Ken Watanabe
Juliatte Binoche
Sally Hawkins
David Strathaim
Bryan Cranston
ProdukceThomas Tull
Jon Jashni
Mary Parent
Brian Rogers
HudbaAlexandre Desplat
KameraSeamus McGarvey
StřihBob Ducsay
Výroba a distribuce
PremiéraUSA 16. května 2014
Česko 15. května 2014
DistribuceWarner Bros. Pictures
Toho
Rozpočet160 milionů dolarů
Tržby529,1 milionů dolarů
Předchozí a následující díl
Kong: Ostrov lebek
Godzilla na ČSFDKinoboxuFDbIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Godzilla je americko-japonský akční dobrodružný film z roku 2014. Režie se ujal Gareth Edwards a scénáře Max Borenstein. Je to třicátý film z franchise Godzilla, prvním filmem z filmové série Godzilla–Kong. Hlavní role hrají Aaron Taylor-Johnson, Ken Watanabe, Elizabeth Olsen, Juliette Binocheová, Sally Hawkins, David Strathairn a Bryan Cranston. Snímek je produkován Legendary Pictures a Warner Bros. Pictures, v Japonsku film distribuuje společnost Toho. Projektování začalo v roce 2004 a původně byl plánován krátký film pro IMAX, později byl transformován do filmu. Natáčení probíhalo v roce 2013 ve Spojených státech amerických a v Kanadě. Godzilla byla do kin uvedena ve 2D, 3D a IMAX 16. května 2014. V České republice měla premiéru o den dříve. Snímek vydělala přes 529 milionů dolarů. V roce 2017 měl premiéru prequel s názvem Kong: Ostrov lebek. V roce 2019 bude mít premiéru sequel Godzilla: King of Monsters a v roce 2020 Godzilla vs. Kong.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Film začíná v roku 1954 v atole Bikini na Marshalových ostrovech. Armáda použije vodíkovou bombu typu Castle Bravo na zničení obrovského objektu, který se vynořuje z hlubin moře. Bomba vybuchuje a v prachu tlakové vlny se objeví název filmu „GODZILLA“.

V roce 1999 jsou na Filipínské ostrovy povoláni zaměstnanci M.O.N.A.R.C.H., jaderný fyzik doktor Serrizawa a paleontoložka dr. Grahamová s agentem Jerrym Boydem, aby vyšetřili impozantní objev. Byl zde objeven zdroj radiace. Při kopání se však zem i s dělníky propadla do jeskyně. V ochranných oblecích se tedy vydávají do podzemí. Nacházejí obrovskou kostru, možná přes 100 metrů dlouhou a uvnitř hrudního koše dva jakési velké výtrusy. Jeden je otevřený a stopa vylíhlého objektu vede do moře.

V jaderné elektrárně ve městě Janjira zatím probíhá vážná krize. Došlo k přehřátí reaktorů. Vedoucí závodů Joe Brody pošle svoji manželku Sandru a tým techniků dolů k senzorům. Reaktory otřásá jakási seismická aktivita. Dojde k úniku radiace a hrozí vnější ozáření. Joe je nucen uzavřít únikový východ. Sandra s týmem umírá na radiaci a závod se zřítí do zkázy. Vláda prohlásí, že šlo o zemětřesení.

O 15 let později Joeův syn Ford žije v San Franciscu se svou ženou Elle a synem Samem a pracuje jako armádní pyrotechnik. Jeho otec Joe je v Japonsku zatčen pro vniknutí do údajně zamořené zóny. Ford za otcem odletí a po jeho propuštění u něj doma vidí úryvky z novin z roku 1954 „Lži v jižním Pacifiku“ a 1999 „Zvýšení bezpečnosti Janjira“. Joe totiž věří, že před 15 lety nešlo o zemětřesení. Nepochopitelně studuje echolokaci, a je odhodlán se do mrtvé zóny vrátit pro své spisy a záznamy na počítačových discích. Ráno oba vyrážejí v jaderných oblecích do svého starého domova v zamořené zóně, která se ale dle měření ukáže být čistá. Jsou však zajati vojáky a odvezeni do komplexu v ruinách elektrárny, které vede Serrizawa a Grahamová. Uvnitř v obří kleci je uzavřen zvláštní kokon, který vysílá radioaktivní signály. Později se z kokonu vylíhne gigantický okřídlený tvor, vyvolá elektromagnetický impulz, kterým vyhodí proud v zařízení a odlétá. Joe je zraněn a později umírá.

US Navy sledují MUTO (The Massive Unidentified Terrestrial Organism). Na jedné z lodí (USS Saratoga) se Serrizawa, Grahamová a Ford seznámí s admirálem Stenzem. Vědci pouští záběry s roku 1954 a prozrazují, že když se jaderná ponorka vydala do hlubin, probudila pravěkého dravého plaza, o miliony let staršího než lidstvo „Godzillu“ a že první jaderné zkoušky byly pokusy jej zabít. Muto způsobil rozpad elektrárny. Tito tvorové žili na Zemi v době, kdy byla silně vystavená radiaci, kterou se živili. MONARCH byl vytvořen k zatajování a studování kreatur. Ford si vzpomene, že jeho otec Joe studoval echolokaci a komunikaci zvířat. MUTO totiž s něčím mluví. Vědci ze záznamu Mutových signálů zjistí, že mu něco odpovídá.

Ford letí na Havaj s cílem přestoupit na komerční let do San Franciska, aby varoval svoji rodinu. Armáda najde MUTO, jak se živí zbytky ruské jaderné ponorky v džungli poblíž Honolulu. Muto při útoku armády vyšle EMP impulz, vyhodí proud ve městě a zastaví vlak, ve kterém je Ford. Godzilla přijde z moře a způsobí tsunami, které zničí Waikiki. Bojuje také s Mutem. Po boji Muto odlétá. Godzilla pronásledován armádou plave za ním. Honolulu je zdevastováno.

Elle a Sam jsou v San Franciscu šokovaní zprávami. Signál Muta se nemění. Vědci si vzpomenou na druhou spóru z devětadevadesátého. Byla příliš radioaktivní a Američani ji odvezli do ložiska jaderného odpadu v Nevadské poušti. Armáda přijíždí pozdě. Samička Muta je jíž vylíhnutá a ničí Las Vegas.

Všechna tři monstra se mají sejít v zálivu San Francisca. Stenz schvaluje použití jaderné síly i přes námitky vědců. Je vybrána hlavice. Má být poslána 35 km na moře. Serrizawa nesouhlasí. Věří v sílu Godzilly a chce nechat monstra bojovat. Hlavice je přepravována vlakem na pobřeží. Akce se zúčastní i Ford. Zavolá Elle a slibuje, že se pro ni a pro syna ráno zastaví. Akce, které se zúčastní, se však nezdaří, vlak je napaden samicí a Ford málem umře. Z trosek jej vysvobodí vrtulník. Hlavice je zachráněna a letecky dopravena na pobřeží.

Elle je vedle nemocnice s dalšími lidmi a vojáky a všechno sleduje. Loďstvo veze hlavici a tanky brání most s civilní dopravou. Jako první doráží Godzilla. Ta je však konfrontována s tanky a most zboří. Vojáci aktivují hlavici. Ale MUTO vyšle impulz, vyhodí proud armádě i městu. Z oblohy začnou padat stíhače a bombardéry, jejichž kusy dopadají na město a ničí budovy. Nakonec přilétá MUTO. Sletí do vody, pak z ní vyplave a ukradne hlavici. Zatím dorazí z druhé strany města obří samice. MUTO dá samici hlavici. Ta okolo ní začne stavět hnízdo a naklade vejce.

Stenz odvolá jaderný útok a povolá tým, aby vešel do města, našel a zneškodnil hlavici. Ford využije svoje znalosti pyrotechniky, navíc jako jediný z řady specialistů přežil vlakovou katastrofu, takže musí jít s týmem a pokusit se zachránit životy civilních obyvatel, kteří se ukrývají v metru (včetně Fordovy ženy Elle, zatímco syn odjel školním autobusem) a výbuch bomby by je zmasakroval. Godzilla začne boj s oběma Muty.

Tým vyskočí z letadla vysoko nad městem. Vojáci najdou hnízdo i s hlavicí. Kvůli pokažené trhavině ji však nelze deaktivovat. Rozhodnou se naložit ji na loď a odvézt co nejdál od města. Ford hnízdo podpálí hořlavinou. Rozzuřená samice později zničí tým na lodi. Godzilla mezi tím zabije Muta, když jej hodí na budovu a spadne vyčerpáním. Samice se pak chystá zabít Forda, jenže na poslední chvíli zasahuje Godzilla. Zničí samici s použitím svého atomového dechu a sám pak padne k zemi. Ford odveze lodí hlavici a je na poslední chvíli zachráněn vrtulníkem, než hlavice vybuchne.

Ráno se Ford setká se svojí rodinou. Godzilla považován za mrtvého procitá, vstane, naposledy zařve a vrátí se do hlubin oceánu, přičemž je oslavován jako „King of the monsters“ a spasitel města.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Aaron-Taylor-Johnson Ford Brody
Bryan Cranston Joseph Brody
Ken Watanabe Dr. Ishiro Serrizawa
Elizabeth Olsen Elle Brody
Sally Hawkins Dr. Vivienne Graham
Juliette Binocheová Sandra Brody
David Strathairn admirál William Stenz
Carson Bolde Sam Brody
Richard T. Jones kapitán Russel Hampton
Victor Rasuk seržant Tre Morales

Přijetí[editovat | editovat zdroj]

Tržby[editovat | editovat zdroj]

Film vydělal za premiérový večer 9,3 milionů dolarů za první víkend vydělal 93,2 milionů dolarů a stal se tak pátým nejvýdělečnějším filmem za první víkend v roce 2014. Godzilla se stala třináctým nejvýdělečnějším filmem roku 2014 v Severní Americe. Film vydělal 200,7 milionů dolarů v Severní Americe a 328,4 milionů dolarů v ostatních oblastech, celkově tak vydělal 529 milionů dolarů po celém světě. Rozpočet filmu činil 160 milionů dolarů.[1]

Recenze[editovat | editovat zdroj]

Film získal obecně pozitivní recenze od kritiků. Na recenzní stránce Rotten Tomatoes získal z 287 započtených recenzí 74 procent s průměrným ratingem 6,6 bodů z deseti. Na serveru Metacritic snímek získal z 48 recenzí 62 bodů ze sta. Na Česko-Slovenské filmové databázi snímek získal 60%.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Godzilla (2014) [online]. [cit. 2017-01-06]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Godzilla (2014 film) na anglické Wikipedii.