Bikini

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Atol Bikini
Světové dědictví UNESCO
Jaderný výbuch Baker
Jaderný výbuch Baker
Smluvní stát Marshallovy ostrovy Marshallovy ostrovy
Souřadnice:
Typ kulturní dědictví
Kritérium iv, vi
Odkaz 1339 (anglicky)
Zařazení do seznamu
Zařazení 2010 (34. zasedání)
Tento článek pojednává o tichomořském atolu. O dvoudílných dámských plavkách pojednává článek bikiny.
Satelitní snímek atolu Bikini. V červeném rámečku je ostrov Bikini. V severozápadním rohu lze rozeznat kráter, způsobený výbuchem termonukleární pumy Castle Bravo v roce 1954.

Atol Bikini je v současnosti neobydlený atol v Tichém oceánu, který je součástí Marshallových ostrovů. Tvoří ho 36 ostrovů, které obklopují lagunu o ploše 591,1 km2. Celková plocha všech ostrovů je 6 km2. Ostrov byl znám jako americká jaderná střelnice a byly po něm pojmenovány i dvojdílné plavky – Bikiny. Atol je neobydlený, protože jeho obyvatelé museli být kvůli zamoření radioaktivitou přesídleni. Vzhledem k množství vraků válečných lodí na dně laguny je oblast vyhledávanou potápěčskou lokalitou.

V letech 1946–1958 zde bylo provedeno 23 zkušebních jaderných výbuchů. Například zde byl zkoumán vliv jaderných výbuchů na válečné lodě – krycí název byl Operace Crossroads. V prostoru výbuchu bylo soustředěno pět bitevních lodí, čtyři křižníky, dvě letadlové lodě, 12 torpédoborců, osm ponorek, obchodní a výsadkové lodě.

První jaderný test – Able, byl odpálen 1. července 1946. Puma byla shozena z bombardéru a vybuchla ve vzduchu. Mnohem ničivější ovšem byl podhladinový výbuch, ke kterému došlo 25. července 1946 při testu Baker.[1] Řada z lodí se po některém z výbuchů potopila na místě a vytvořila lodní pohřebiště, ty které přečkaly, byly často později potopeny jinde (viz např. USS Independence).

V roce 1954 byla na atolu při testu Castle Bravo odpálena vodíková bomba. Do kontaktu s radioaktivním spadem z tohoto výbuchu přišel také japonský rybářský člun Fukuryu Maru (Šťastný drak), což zapříčinilo onemocnění členů posádky, jedna osoba nakonec zemřela. To způsobilo silný mezinárodní odpor a znovu podnítilo obavy Japonců týkající se radioaktivity, obzvlášť s ohledem na možnou kontaminaci ryb.

V roce 2010 byl atol Bikini zapsán na seznam kulturního dědictví UNESCO.[2]

Lodě potopené při jaderných testech Able a Baker[editovat | editovat zdroj]

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. KOTAS, Petr. Atol Bikini – Marshallovy ostrovy [online]. 2004, [cit. 2009-02-12]. Dostupné online. (česky) 
  2. ŠLAJCHRTOVÁ, Leona. Perské tržiště, jaderný atol, vězení. UNESCO vybíralo světové dědictví. iDNES [online]. 2010-08-01 [cit. 2010-08-02]. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]