Glutaraldehyd

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Glutaraldehyd
strukturní vzorec

strukturní vzorec

Obecné
Systematický název pentandial
Triviální název glutaraldehyd
Ostatní názvy glutardialdehyd
glutaral (INN)
Anglický název Glutaraldehyde
Německý název Glutaraldehyd
Funkční vzorec (CHO)CH2CH2CH2(CHO)
Sumární vzorec C5H8O2
Vzhled bezbarvá kapalina
Identifikace
Registrační číslo CAS
EC-no (EINECS/ELINCS/NLP) 203-856-5
Indexové číslo 605-022-00-X
PubChem
SMILES O=CCCCC=O
Vlastnosti
Molární hmotnost 100,117 g/mol
Teplota tání −14 °C
Teplota varu 187 °C
Hustota 1,06 g/cm3
Bezpečnost
GHS06 – toxické látky
GHS06
GHS08 – látky nebezpečné pro zdraví
GHS08
GHS05 – korozivní a žíravé látky
GHS05
GHS09 – látky nebezpečné pro životní prostředí
GHS09
H-věty H331 H301 H314 H334 H317 H400
Toxický
Toxický (T)
Nebezpečný pro životní prostředí
Nebezpečný pro životní prostředí (N)
R-věty R23/25 R34 R42/43 R50
S-věty (S1/2) S26 S36/37/39 S45 S61
Není-li uvedeno jinak, jsou použity
jednotky SI a STP (25 °C, 100 kPa).
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Glutaraldehyd (systematický název pentandial, sumární vzorec C5H8O2) je bezbarvá kapalina štiplavého zápachu používaná k dezinfekci předmětů a povrchů. Používá se také při průmyslové úpravě vody a jako konzervant. Je však toxický a způsobuje vážné podráždění očí, nosu, krku a plic, bolesti hlavy, ospalost a závratě.

Glutaraldehyd je při pokojové teplotě olejovitá kapalina s hustotou 1,06 g/cm3. Je mísitelný s vodou, ethanolem a benzenem. Používá se jako fixativ pro tkáně při elektronové mikroskopii, k balzamování, jako složka roztoků pro činění koží a také jako meziprodukt při výrobě některých průmyslových chemikálií. Glutaraldehyd se často používá v biochemii jako aminoreaktivní homobifunkční síťovadlo. Takto lze zkoumat oligomerní stav bílkovin.

Monomerní glutaraldehyd lze polymerizovat aldolovou kondenzační reakcí, při které vzniká alfa,beta-nenasycený polyglutaraldehyd. Reakce obvykle probíhá v zásaditém prostředí.

Použití[editovat | editovat zdroj]

Roztoky v koncentraci 0,1 až 1 % lze používat pro systémovou dezinfekci a jako konzervant pro dlouhodobé uložení předmětů.

Glutaraldehyd se používá v biologické elektronové mikroskopii jako fixativ. Rychle zabíjí buňky zesíťováním jejich bílkovin a obvykle se používá samostatně nebo ve směsi s formaldehydem[1] jako první ze dvou fixačních procesů ke stabilizaci vzorků, například bakterií, rostlinných materiálů nebo lidských buněk. Druhá procedura používá oxid osmičelý k zesíťování a stabilizaci buněk a membránových lipidůorganelách. Fixaci obvykle následuje dehydratace tkáně ethanolem nebo acetonem, poté se tkáň zalije do epoxidové nebo akrylové pryskyřice.

Glutaraldehyd se používá také v SDS-PAGE k fixaci bílkovin a peptidů před obarvením. Obvykle se gel ošetřuje pětiprocentním roztokem po dobu přibližně půl hodiny, poté se musí důkladně vymýt, aby se odstranilo žluté zbarvení vzniklé reakcí s volným TRIS.

Polymer izomeru glutaraldehydu, známý jako polycykloglutaracetal je využitelný jako hnojivo pro vodní rostliny. Nicméně vzhledem k množství uhlíku v doporučených dávkách je jeho užitečnost sporná[2]. Udává se, že je biologicky využitelným zdrojem uhlíku pro vyšší rostliny, nikoli však pro řasy. Není však dostupný na trhu USA (používání je zakázáno). Biocidní účinek glutaraldehydu ničí většinu řas již při koncentraci 0,5 - 5 ppm. Tyto úrovně nejsou škodlivé většině vodní fauny a flóry. Někteří akvaristé pozorovali nežádoucí účinky těchto koncentrací na některé vodní mechy, játrovky a vodní mor.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Glutaraldehyde na anglické Wikipedii.

  1. Karnovsky, M.J. (1965). A formaldehyde-glutaraldehyde fixative of high osmolality for use in electron microscopy. Journal of Cell Biology 27: 137A–138A
  2. PETR, Marek. GLUTARALDEHYD - HNOJIVO NEBO LÁKADLO NA PENÍZE? [online]. [cit. 2013-09-30]. Dostupné online. (česky) 
  3. http://www.americanaquariumproducts.com/AquariumPlants.html

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Využití jako hnojivo v akvaristice