Giuseppe Peano

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Giuseppe Peano
Giuseppe Peano.jpg
Narození 27. srpna 1858
Cuneo
Úmrtí 20. dubna 1932 (ve věku 73 let)
Turín, Italské královstvíItalské království Italské království
Příčina úmrtí infarkt myokardu
Místo pohřbení Monumental Cemetery of Turin (1932–1963; 45°4′48″ s. š., 7°42′36″ v. d.)
Hřbitov ve Spinettě (od 1963; 44°22′46″ s. š., 7°34′30″ v. d.)
Bydliště Itálie
Alma mater Turínská univerzita (1876–1880)
Zaměstnavatel Turínská univerzita (od 1880)
Ocenění Řád italské koruny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Giuseppe Peano (27. srpna 1858, Spinetta, Piemont, Itálie20. dubna 1932, Turín) byl italský matematik, filosof a logik. Byl jedním ze zakladatelů matematické logiky a výrazně se podílel také na vzniku teorie množin. Vytvořil standardní axiomatizaci struktury přirozených čísel po něm nazvanou Peanovy axiomy. Jméno Peanova aritmetika nese na jeho počest i prvořádová aritmetická teorie z těchto axiomů odvozená. Většinu svého profesního života strávil na Turínské univerzitě.

Latino sine flexione[editovat | editovat zdroj]

Aritmetica generale e algebra elementare, 1902

Peano krom své matematické činnosti navrhl také mezinárodní jazyk latino sine flexione (latina bez flexe), v podstatě latinu upravenou do formy izolačního jazyka.

Podstatná jména, zájmena i slovesa měla mít jen jeden tvar, další významy např. časů se udávaly pomocí příslovcí, výslovnost měla být sjednocena na předpokládanou výslovnost klasické latiny. Peano vycházel z návrhů Gottfrieda Wilhelma Leibnize.

Poprvé svůj jazyk publikoval v článku "De Latino Sine Flexione, Lingua Auxilare Internationale" (vyšel v Revue de Mathématiques roku 1903), který je zprvu psán klasickou latinou, ale postupně ruší gramatické koncovky a v závěru přechází do latino sine flexione.

Projekt byl později přepracován pod názvem interlingua (nezaměňovat s pozdější interlinguou z roku 1951), ale nesetkal se s příliš velkým úspěchem.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]