Franziska von Starhemberg

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Franziska von Starhemberg
Soubor:Franziska (Fanny) Fürstin von Starhemberg (1875–1943) 1927 © Georg Fayer (1892–1950) OeNB 10452355.jpg
Narození 24. října 1875
Vídeň
Úmrtí 27. dubna 1943 (ve věku 67 let)
Karviná
Politická strana Křesťansko-sociální strana
Funkce poslanec Rakouského federálního sněmu
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Franziska kněžna von Starhemberg, nebo také Fanny Starhemberg, rodným jménem Franziska hraběnka von Larisch-Mönnich, (24. října 1875 Vídeň - 27. dubna 1943 Lázně Darkov) byla rakouská politička která patřila ke Křesťansko-sociální straně (Christlichsozialen Partei (CS))

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodila se ve Vídni jako dcera hraběte Eugena von Larisch-Mönnich a jeho manželky Marie roz. Deymové ze Střítěže.

Ve 2.polovině 19. století společně se svých otcem Eugenem Larisch-Mönnich utilitárně přestavují svůj zámek v Rychvaldě (Reichwaldau). V červenci 1898 se provdala za pozdějšího knížete Ernsta Rüdigera von Starhemberg. Měli spolu dceru Sophii a syny, prvorozeného Ernsta Rüdigera, Ferdinanda a George Adama. Ve stáří Franziska přebývala na rychvaldském zámku u nejmladšího syna George Adama a poté v Lázních Darkov kde také v roce 1943 zemřela.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

V letech 1920-31 byla členkou Spolkové rady (horní komory rakouského parlamentu). Kromě stranických funkcí měla také v Horních Rakousích čestné postavení jako předsedkyně ženské katolické organizace Katholischen Frauenorganisation a pomocného sdružení Červeného kříže Frauenhilfsverein des Roten Kreuzes.

V meziválečném období se také stala patronkou nových zvonů, které byly vysvěceny v rychvaldském kostele sv. Anny jako náhrada za zvony které byly za 1. světové války z kostela demontovány a použity pro válečné účely[1].

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. heslo Rychvald - o městě

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]