Franz Anton Leonard Herget

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Franz Anton Leonard Herget
Herget F.A.L.
Herget F.A.L.
Narození 6. listopadu 1741
Andělská Hora
České královstvíČeské království České království
Úmrtí 1. října 1800 (ve věku 58 let)
Praha
České královstvíČeské království České království
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Franz Anton Leonard Herget (6. listopadu 1741 Andělská Hora[1]1. října 1800 Praha) byl český matematik a inženýr.

Život[editovat | editovat zdroj]

Franz Herget po absolvování gymnázia studoval nejdříve na teologické a poté na filozofické fakultě pražské univerzity. Rovněž navštěvoval přednášky na technice. Po smrti profesora Schora byl v roce 1767 jmenován ve věku 26 let profesorem inženýrských věd na Stavovské inženýrské škole v Praze, předchůdkyni ČVUT. Součástí výuky byla aritmetika, geometrie a trigonometrie. Od roku 1784 vyučoval praktickou matematiku na filozofické fakultě Karlovy univerzity.

Kolem roku 1780 založil na Malé Straně v Praze na břehu Vltavy nedaleko Karlova mostu cihelnu. Budovy Hergetovy cihelny stojí na Cihelné ulici dodnes a jsou památkově chráněny. Cihly se zde vyráběly s vtisknutým reliéfem s písmeny A H na ložné ploše. V roce 1788 byl jmenován vrchním stavebním ředitelem v Čechách. Na jeho nařízení byla zbořena Betlémská kaple v Praze. Na technice působil až do své smrti. Dlouhá léta údajně bydlel v domě naproti Betlémské kapli.

Jeho vnuk Max Herget působil jako podnikatel v průmyslu stavebních hmot a politik. Byl poslancem Českého zemského sněmu.[2][3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Matriční záznam o narození a křtu
  2. Sterbfälle. Bohemia. Březen 1893, roč. 66, čís. 89, s. 5. Dostupné online. 
  3. Maxmilián Herget (* 8. 9. 1823 Praha, † 29. 3. 1893 Praha) [online]. starysmichov.cz [cit. 2013-09-17]. Dostupné online. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]