František Sander

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
František Sander
František Sander, 1904
František Sander, 1904
Narození 30. dubna 1871
Praha
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí 10. ledna 1932 (ve věku 60 let)
Praskolesy
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povolání architekt
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

František Sander (30. dubna 1871 Praha[1]10. ledna 1932 Praskolesy[2]) byl český architekt, který navrhl řadu technických staveb, převážně na Vltavě a Labi či poblíž těchto řek. Jeho stavby většinou evokují svými tvary lodě, majáky a přístavy.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v rodině sedlářského dělníka Josefa Sandera a jeho manželky Josefy, rozené Matějovské.[1] Vystudoval architekturu na pražské technice. Nejprve pracoval jako konstruktér, v roce 1907 se stal profesorem vyšší průmyslové školy na Smíchově.[3]

Zemřel na mrtvici v Praskolesech u Hořovic, kde dohlížel na stavbu vlastního domu.[2]

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Díky kontaktům s Komisí pro kanalizování Vltavy byl autorem řady realizovaných staveb podél Vltavy. Mezi nejznámější patří zdymadlo Hořín a Miřejovice či stavby na ostrově Štvanice. Navrhl také budovy přístaviště v Holešovicích (1905) a vilu Regiu (původně Samohrd) v Luhačovicích (1906) v historizujícím stylu. Jako autor návrhu je uveden na vitrážích sálu (1908) bývalého paláce Obchodní a živnostenské komory v Praze – čp. 660, U obecního domu 3, Praha 1 - Staré Město – možná je autorem celé budovy.[zdroj?] V Hradci Králové určil vzhled secesní vodní elektrárny Labe-Hučák, uvedené do provozu 14. února 1910. Z mostů např. secesní mostek přes Piletický potok, Hradec Králové (1911) či most na Pláckách přes Labe, Hradec Králové (1912–13).

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]