Zdymadlo Hořín

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdymadlo Hořín
Zdymadlo Horin.jpg
Poloha
Adresa Hořín, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Další informace
Kód památky 33582/2-3683 (PkMISSezObr) (součást památky Laterální plavební kanál Mělník - Vraňany)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zdymadlo Hořín je součást laterálního plavebního kanálu Mělník – Vraňany, ve směru toku Vltavy následuje po zdymadlu Miřejovice, překonává výšku vzdutí Vraňanského jezu. Překonávaný spád je 8,5 m; zdymadlo tak tvoří nejvyšší plavební stupeň v úseku Praha - Mělník. Dílo projektoval František Sander. Zdymadlo je technická památka.

Do provozu bylo uvedeno v roce 1905. Sestává ze dvou plavebních komor umístěných vedle sebe. Rozměry komor činí 137 × 20 metrů a 73 × 11 metrů. Plnění i vyprazdňování komor vodou probíhá pomocí obtokových kanálů podél celé jejich délky. Část původního technického vybavení zdymadla je vystavena vedle plavebních komor. V současnosti jsou ovládací mechanismy hydraulické a počítačově řízené. V roce 1996 byla uvedena do provozu malá vodní elektrárna s Francisovou turbínou o výkonu 30 kW. Původní Francisovu turbínu z počátku 20. století lze zhlédnout v expozici vodních motorů Technického muzea v Brně.

V červnu 2019 zahájeny stavební úpravy plavební komory, při kterém bude přidáni zdvihací mechanismus, který umožní proplout vyšším lodím. Po dobu rekonstrukce je most vedoucí po zdymadle úplně uzavřen a je proto zaveden přívoz od nedalekého ústí kanálu do Labe na pravý břeh Labe. Plánované dokončení stavebních prací je rok 2021

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]