Frank Lampl

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Frank Lampl
Narození 6. dubna 1926
Brno
Úmrtí 23. března 2011 (ve věku 84 let)
Alma mater Vysoké učení technické v Brně
Povolání obchodník
Ocenění čestný doktor
Knight Bachelor
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Sir Frank Lampl, dr. h. c. mult., rodným jménem František Lampl (6. dubna 1926[1], Brno23. března 2011[2][3]) byl český a anglický manažer, doživotní prezident a bývalý generální ředitel jedné z největších stavebních firem světa Bovis Lend Lease[4], emeritní rektor univerzity v Kingstonu, předseda Prague Heritage Fund a řady charitativních nadací.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Brně do rodiny právníka. Během druhé světové války byl vězněn v ghettu Terezín, nacistických koncentračních táborech Auschwitz-Birkenau a Dachau, kde pracoval mimo jiné v podzemní továrně Kaufering.

Po válce, v níž byla jeho rodina vyvražděna, se rozhodl pro studia v Brně. Ovšem po převzetí moci komunisty v Únoru 1948, byl obviněn z buržoazního původu a opět uvězněn v Jáchymově, kde pracoval v uranových dolech. V roce 1953 byl podmínečně propuštěn díky všeobecné amnestii spojené s narozeninami Stalina. Následně pracoval jako dělník a ve firmě Pozemni Stavby, Závod Opava postoupil na pozici obchodního vedoucího. Během zaměstnání vystudoval Vysoké učení technické v Brně.

Během Invaze do Československa v srpnu 1968 se s manželkou rozhodl opustit zemi a společně odjeli za synem Tomášem do Anglie, který v té době studoval na Oxfordské univerzitě. V roce 1971 začal pracovat u britské stavební společnosti Bovis na pozici políra. Do deseti let se stal jejím generálním ředitelem a díky úspěšným kontraktům z ní učinil jednu z největších stavebních firem na světě s ročním obratem zhruba ve výši 4 miliard dolarů.[5] Podílel se na výstavbě konstrukčně nejnáročnějších projektů jakými byly londýnské výškové budovy, například finanční centrum Canary Wharf s nejvyšší budovou Evropy, projekt olympijských sportovišť pro LOH 1996 v Atlantě, Eurodisneyland u Paříže nebo nákupní centrum na Rudém náměstí v Moskvě. Firma se také částečně podílela na stavbě Petronas Twin Towers v Kuala Lumpuru.

Po sametové revoluci navázal spolupráci s rodným Brnem a realizoval v České republice několik větších projektů, mimo jiné i Technologický park u VUT.[3] Princ Charles a Václav Havel jej jmenovali předsedou nadace Prague Heritage Fund, která měla mimo jiné za cíl zrekonstruovat a obnovit zahrady Pražského hradu, kostel svaté Anny a sochy Karlova mostu.

V roce 1990 jej královna Alžběta II. pasovala do rytířského stavu. Do erbu si zvolil cimbuří, které má symbolizovat věznění v jáchymovských dolech. Byl držitelem několika čestných doktorátů univerzit. S manželkou Wendy žil v anglickém Wiltshire a sídlo měl také ve státě Washington (USA).

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Frank Lampl na anglické Wikipedii.