Přeskočit na obsah

Finále Plzeň

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Finále Plzeň
Zlatý ledňáček
Zlatý ledňáček
Hlavní cenaZlatý ledňáček
Rok založení1968
ZakladatelLadislav Ženíšek
LokaceČesko Plzeň, Česko
První ročník1968
Poslední ročník2021
Oficiální stránky
Oficiální stránky festivalu

Finále Plzeň je soutěžní festival českých a slovenských celovečerních, dokumentárních, televizních a studentských filmů, které se ucházejí o přízeň mezinárodních poroty a hlavních cen festivalu: Zlatého ledňáčka. Festival se koná v Plzni a festivalovým centrem je od roku 2007 secesní budova Měšťanské besedy.

Během jednoho týdne je zde promítnuta valná část z české dlouhometrážní hrané produkce a výběr z dokumentů. Celý filmový týden je pak doplněn projekcemi dalších českých filmů v nejrůznějších sekcích a retrospektivách, doprovázených besedami s tvůrci.

V rámci doprovodných akcí jsou připraveny exkurze do historie, současnosti i budoucnosti české kinematografie. Festival připomíná významná výročí některých jubilantů, výrazné počiny české kinematografie, profily filmových škol a diskuse o nejrůznějších tématech spojených s českým filmem. V tzv. Panelu filmových projektů tvůrci představují svá připravovaná filmová díla v nejrůznější fázi vzniku. Festival je doprovázen také koncerty, výstavami apod.

Zlatý ledňáček - vítězové

[editovat | editovat zdroj]

Vítězné filmy všech ročníků festivalu Finále Plzeň:

  1. SEQUENS, Zdeněk. Zlatého Ledňáčka na Finále získal film Smolný pich aneb Pitomý porno. Domažlický deník [online]. Vltava Labe Media, 2021-09-29 [cit. 2022-06-11]. Dostupné online. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]