Obecná škola (film)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Obecná škola
Původní název Obecná škola
Země Československo
Jazyk čeština
Délka 100 min.
Žánr komedie
Námět a scénář Zdeněk Svěrák
Režie Jan Svěrák
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Václav Jakoubek
Jan Tříska
Zdeněk Svěrák
Rudolf Hrušínský
Libuše Šafránková
Radoslav Budáč
Marek Endal
Irena Pavlásková
Daniela Kolářová
Produkce Jaromír Lukáš
Hudba Jiří Svoboda
Antonín Dvořák
Jiří Traxler
Kamera F. A. Brabec
Střih Alois Fišárek
Výroba a distribuce
Premiéra 1. srpna 1991
Distribuce Filmové studio Barrandov,
Tržby 13 083 938 Kč[1]
Předchozí a následující díl
Po strništi bos
Obecná škola na ČSFD FDb IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Budova obecné školy v kolonii Na Slatinách v roce 2013.

Obecná škola je československý film režiséra Jana Svěráka, natočený v roce 1991 podle scénáře Zdeňka Svěráka. Film se stal populární u kritiky i fanoušků a byl dokonce nominován na Oscara za nejlepší zahraniční film. Ve snímku je zachyceno krátké euforické období po 2. světové válce a mnoho méně či více úsměvných historek dětí navštěvujících chlapeckou obecnou školu. Dějově Obecné škole předchází film Po strništi bos, který byl natočen v roce 2017.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Eda Souček (Václav Jakoubek) je žákem chlapecké třídy na jedné z pražských předměstských škol. Je krátce po 2. světové válce. Edu, jeho kamaráda Tondu i ostatní chlapce ve škole výuka učitelky Maxové příliš nezajímá. Jednoho dne se Maxová, která nemá ve třídě žádný respekt, zblázní a ze školy odejde. Na její místo nastoupí nový učitel Igor Hnízdo (Jan Tříska). Má velmi zvláštní praktiky, o kterých tvrdí, že jsou povoleny Ministerstvem školství kvůli chování jejich třídy. Chodí ve vojenské uniformě a se zbraní a zavede ve třídě tuhý režim, v jehož dodržování mu pomáhá i rákoska. Přesto ho chlapci, kterým vypráví poutavé válečné historky, začnou zpočátku téměř bezmezně obdivovat. Igor Hnízdo má však také slabost pro mladé slečny a jedna bývalá milenka, kterou Hnízdo opustí kvůli dvěma mladším studentkám, na něj napíše udání, takže mu hrozí trest za mravní delikt. Žáci se za svého učitele postaví a dokonce popřou jeho fyzické tresty. Eda Souček však brzy pozná, že jeho největším hrdinou není Hnízdo, jehož válečnické historky jsou neuvěřitelné, ale jeho otec, puntičkářský Fanouš Souček (Zdeněk Svěrák), který sice ve válce nebojoval, ale je svým nenápadným způsobem hrdinou.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

  • Film je do značné míry autobiografií scenáristy Zdeňka Svěráka. Ten poznamenává, že při dotočení filmu Jako jed v Košicích v hotelu Slovan vzpomínali zúčastnění herci a členové filmového štábu na dětství a na školu. Vít Olmer požádal Zdeňka Svěráka, aby napsal film o škole. Tak vznikl scénář k filmu Obecná škola, který však Olmer nakonec nepřijal (točil místo toho film Tankový prapor). Film pak natočil Zdenkův syn Jan Svěrák.[2]

Exteriéry[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.csfd.cz/film/8806-obecna-skola/zajimavosti/
  2. DVD Jako jed, kapitola Bonusy - Rozhovory: Zdeněk Svěrák

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]