Přeskočit na obsah

Filipa Anglická

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Filipa Anglická
královna dánská, norská a švédská
Portrét
Filipa Anglická na vitráži v klášteře ve Vadsteně ve Švédsku
Doba vlády14061430
Korunovace1. listopadu 1406
Narození4. června 1394
Peterborough
Úmrtí6. ledna 1430
Vadstena
PohřbenaKlášter Vadstena
ManželErik VII. Pomořanský
RodPlantageneti
DynastieLancasterové
OtecJindřich IV. Anglický
MatkaMarie de Bohun
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Filipa Anglická (4. června 1394, Peterborough6. ledna 1430, Vadstena) byla jako manželka krále Kalmarské unie Erika VII. Pomořanského královna Dánska, Norska a Švédska.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Filipa se narodila jako poslední ze sedmi dětí Jindřicha IV. a jeho první manželky Marie de Bohun. 26. října roku 1406 byla ve svých dvanácti letech v městě Lundu provdána za mladého krále Erika, když ještě vláda Kalmarské unie spočívala v rukou jeho tety Markéty I.; byla první nevěstou v historii, která se vdávala v bílém oděvu. 1. listopadu téhož roku byla korunována královnou Dánska, Norska a Švédska – tří království, která tvořila Kalmarskou unii. Z manželství Filipy a Erika nevzešli žádní potomci; jediné dítě se narodilo po 23 letech manželství mrtvé. "Vina" byla, jak bylo obvyklé, připisována Filipě; skutečností však je, že kromě toho, že nevzešli žádní jeho potomci z tohoto manželského lože, nejsou známi žádní ani z jeho pozdějšího morganatického manželství, ani z levého boku, třebaže byl pověstný svými úspěchy u žen.

Filipa byla dobrá manželka a její manžel v ni vkládal velkou důvěru. Když Erik odjel v srpnu roku 1423 na pouť do Jeruzaléma, Filipa převzala jako regentka vládu až do manželova návratu v květnu roku 1425. Prameny uvádějí, že byla ve vládě energičtější nežli slabý Erik a že dokonce po králově návratu pokračovala v řízení některých záležitostí, jako například v roce 1428 při organizaci úspěšné obrany Kodaně, když Hanza hrozila obsadit město.

Filipa dostala jako věno malou část Švédska a v této zemi také trávila nejvíce času. Od roku 1420 prakticky zemi řídila jménem manžela. Ke konci života se usadila v klášteře sv. Brigity ve Vadsteně, městě ve středním Švédsku. Při jeho návštěvě na počátku února roku 1430 zde zemřela a byla zde i pochována.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Dánská královna
Předchůdce:
Helvig Šlesvická
14061430
Filipa Anglická
Nástupce:
Dorotea Braniborská
Norská královna
Předchůdce:
Markéta I. Dánská
14061430
Filipa Anglická
Nástupce:
Dorotea Braniborská
Švédská královna
Předchůdce:
Richardis Schwerinská
14061430
Filipa Anglická
Nástupce:
Dorotea Braniborská