Filipa Anglická

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Filipa Anglická
Narození 4. června 1394
Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ7177990
Úmrtí 5. ledna 1430 (ve věku 35 let)
Místo odpočinku Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ513949
Manžel/ka Erik VII. Pomořanský
Rodiče Jindřich IV. Anglický a Marie de Bohun
Příbuzní bratři Jindřich V. Plantagenet, Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ348441, Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ447541 a Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ511869
sestra Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ273099
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Filipa Anglická (4. června 1394, Peterborough - 6. ledna 1430, Vadstena) byla jako manželka krále Kalmarské unie Erika VII. Pomořanského královna Dánska, Norska a Švédska.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Filipa se narodila jako poslední ze sedmi dětí Jindřicha IV. a jeho první manželky Marie de Bohun. 26. října roku 1406 byla ve svých dvanácti letech v městě Lundu provdána za mladého krále Erika, když ještě vláda Kalmarské unie spočívala v rukou jeho tety Markéty I.; byla první nevěstou v historii, která se vdávala v bílém oděvu. 1. listopadu téhož roku byla korunována královnou Dánska, Norska a Švédska - tří království, které tvořily Kalmarskou unii. Z manželství Filipy a Erika nevzešli žádní potomci; jediné dítě se narodilo po 23 letech manželství mrtvé. "Vina" byla, jak bylo obvyklé, připisována Filipě; je však zajímavé, že nejsou známi žádní Erikovi potomci ani z jeho pozdějšího morganatického sňatku, ani z levého boku, třebaže byl pověstný svými úspěchy u žen.

Filipa byla dobrá manželka a její manžel v ni vkládal velkou důvěru. Když Erik odjel v srpnu roku 1423 na pouť do Jeruzaléma, Filipa převzala jako regentka vládu až do manželova návratu v květnu roku 1425. Prameny uvádějí, že byla ve vládě energičtější nežli slabý Erik a že dokonce po králově návratu pokračovala v řízení některých záležitostí, jako například v roce 1428 při organizaci úspěšné obrany Kodaně, když Hanza hrozila obsadit město.

Filipa dostala jako věno malou část Švédska a v této zemi také trávila nejvíce času. Od roku 1420 prakticky zemi řídila jménem manžela. Ke konci života se usadila v klášteře sv. Brigity ve Vadsteně, městě ve středním Švédsku. Při jeho návštěvě na počátku února roku 1430 zde zemřela a byla zde i pochována.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Dánská královna
Předchůdce:
Helvig Šlesvická
1406 - 1430
Filipa Anglická
Nástupce:
Dorotea Braniborská
Norská královna
Předchůdce:
Markéta I. Dánská
1406 - 1430
Filipa Anglická
Nástupce:
Dorotea Braniborská
Švédská královna
Předchůdce:
Richardis Schwerinská
1406 - 1430
Filipa Anglická
Nástupce:
Dorotea Braniborská