Marie de Bohun

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Marie de Bohun
Žaltář Marie a jejího manžela Jindřicha
Žaltář Marie a jejího manžela Jindřicha
Narození1369
Úmrtí4. července 1394 (ve věku 24–25 let)
Peterborough Castle
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Marie de Bohun (anglicky Mary de Bohun, 1368?4. června 1394, hrad Peterborough) byla první manželkou krále Jindřicha IV. Anglického a matka Jindřicha V. Nebyla královnou, zemřela dříve, než její manžel získal trůn.

Původ[editovat | editovat zdroj]

Marie byla dcerou Humphreyho de Bohun, hraběte z Herefordu a Joan Fitzalanové (1347/1348–1419). Společně se svou sestrou Eleonorou byly otcovými dědičkami. Eleonořiným manželem se stal Tomáš z Woodstocku, nejmladší syn krále Eduarda III. Ten chtěl získat dědictví pro sebe a svou ženu, a tak přesvědčoval Marii, aby se stala jeptiškou. Jan z Gentu, Woodstockův starší bratr, však Marii z kláštera unesl, aby ji provdal za svého syna Jindřicha. Za něj se dvanáctiletá Marie skutečně 27. července 1380 provdala.

Jan z Gentu plánoval, že Marie a Jindřich nebudou konzumovat manželství, než Marie dosáhne věku šestnácti let. Mladý pár neuposlechl a Marie otěhotněla již jako čtrnáctiletá; prvorozený syn žil však jen několik dní. S Jindřichem měla celkem sedm dětí – Eduarda (zemřel krátce po narození), Jindřicha, Tomáše, Jana, Humpreyho, Blanku a Filipu.

Marie zemřela při porodu dcery Filipy roku 1394 a byla pohřbena v kostele Zvěstování Panny Marie v Leicesteru.

O pět let později se Jindřich stal králem, k čemuž přispěla skutečnost, že na rozdíl od svého předchdce měl čtyři syny. Druhorozený Jindřich se v roce 1413 stal otcovým nástupcem.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mary de Bohun na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]