Evropské kolegium

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Evropské Kolegium
College of Europe, Collège d'Europe
Rok založení 1949
Typ školy Soukromý postgraduální institut
Vedení
Rektor Jörg Monar
Počty akademiků (k roku 2017)
Počet magisterských studentů 420
Počet studentů 420
Počet akademických pracovníků 140
Další informace
Adresa Bruggy, BE-8000, Belgie
Zeměpisné souřadnice
www.coleurope.eu
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Evropské kolegium (francouzsky Collège d’Europe, anglicky College of Europe) je postgraduální institut evropských studií s hlavním kampusem v Bruggách a s menším kampusem ve Varšavě (Natolin). Evropské kolegium bylo založeno roku 1949 předními evropskými osobnostmi a Otci zakladateli Evropské unie, včetně Salvadora de Madriaga, Winstona Churchilla, Paul-Henriho Spaaka a Alcida de Gasperi, jako jeden z výsledků Kongresu v Haagu v roce 1948, s cílem „podněcovat duch solidarity a vzájemného porozumění mezi všemi národy západní Evropy a poskytovat výuku těm, kteří tyto hodnoty obhajují“ a „vychovat elitu mladých výkonodárců pro Evropu“. Zakladatelé si představovali Kolegium jako místo, ve kterém by budoucí lídři Evropy mohli spolu žít a studovat.

Každý ročník je pojmenován po nějakém patronovi (významném Evropanovi/Evropance) a říká se mu promoce — několik promocí bylo pojmenováno po významných osobnostech českých dějin, jako např. promoce Tomáš Garrigue Masaryk (1952–1953), promoce Comenius (1967–1968), promoce Karel IV. (1992–1993) nebo promoce Václav Havel (2012–2013).

Slavnostní otevření ročníku každý rok vede Orateur, zpravidla nějaká vyznámná politická osobnost. Tím byli v minulosti např. Angela Merkelová, Jean-Claude Juncker, Valéry Giscard d’Estaing, Juan Carlos I., Margaret Thatcherová nebo François Mitterand.

Mezi absolventy patří např.:

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]