Evropská dálková trasa E3

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Evropská dálková trasa E3
E3 European long distance path (Münzenberg) 01.JPG
Map of the European Long Distance Path E3.png
Základní informace
Délka6 950 km
Lokalizace
Souřadnice
Geodata (OSM)OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Trasa E3 u Ještědu

Evropská dálková trasa E3 je turisticky vyznačená trasa v projektované délce 6950 km pro pěší turisty po Evropě od Španělska na východ do Bulharska. Českou republikou prochází při severní hranici, v terénu je vyznačena tabulkami s uvedením E3 a pásovým značením různých barev.

Průběh trasy[editovat | editovat zdroj]

Evropská dálková trasa E3 v současnosti začíná v španělském poutním městě Santiago de Compostela a vede územím těchto států:

Historie vzniku[editovat | editovat zdroj]

Evropské turistické sdružení vytvořilo do roku 2006 v Evropě jedenáct Evropských dálkových tras označených E1 až E11. V České republice byla využita již existující síť značených turistických tras, které byly pospojovány a označeny klasickými směrovkami a tabulkami turistického značení Klubu českých turistů. Původní pojmenování a označení tras v Česku nebylo zrušeno.

Propojení států a E tras[editovat | editovat zdroj]

Trasa má v projektu procházet těmito státy (od západu): Španělsko, Francie, Belgie, Lucembursko, Německo, Česko, Polsko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko. Spojí se tak pro pěší turisty pobřeží Atlantského oceánu s Černým mořem.

Mezinárodní E trasy se navzájem kříží, na území Česka se dálková trasa E10 kříží s E3 poblíž Jedlové v Lužických horách.

Křížení E3 a E10 u Jedlové

Trasa při hranici České republiky[editovat | editovat zdroj]

Českou republikou prochází podél severní hranice od hraničního přechodu mezi německým Schirndingem a Pomezím nad Ohří, poté od západní strany Krušných hor přes Labské pískovce, Lužické a Jizerské hory a západní hranici Krkonoš. V Harrachově přechází do Polska, na území Česka se vrací přes Králický Sněžník, dál vede přes Hrubý a Nízký Jeseník a Beskydy. Odtud přechází na území Slovenska.

Využití původních tras v Česku[editovat | editovat zdroj]

Trasa E3 je vedena po již existujících značených cestách, které na řadě úseků měly své regionální označení.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]