Eredivisie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Eredivisie
Netherlands stub.svg
Aktuální ročník Eredivisie 2020/21
ZeměNizozemskoNizozemsko Nizozemsko
Datum založení1956
Počet týmů v soutěži18
Nižší soutěž(e)Eerste Divisie
Evropské poháryLiga mistrů (2 místa)
Evropská liga (3 místa)
Úřadující mistrAFC Ajax (34. titul)
(2018/19)
Nejúspěšnější klubAFC Ajax (34 titulů)
Oficiální stránky

Eredivisie (V nizozemské výslovnosti: [ˈeː.rə.di.ˌvi.zi], v doslovném překladu: Divize cti) je nejvyšší nizozemská fotbalová ligová soutěž a stojí na vrcholu nizozemského ligového systému.

Vznikla v roce 1956, jako plně profesionální ligová soutěž, při restrukturalizaci nizozemského ligového systému jako jeho nejvyšší patro.[1] Plynule tak navázala na předchozí Nederlands landskampioenschap voetbal (Nizozemské národní fotbalové mistrovství), které se pravidelně konalo již od roku 1888 a vítěz byl korunován nizozemským mistrem od roku 1898, což z ní dělá jednu z nejstarších ligových soutěží světa. Stejně tak je nizozemským mistrem korunován i vítěz Eredivisie.

Podobně jako v Portugalsku se i zde vytvořil tzv. „kult velké trojky“, do které patří AFC Ajax, PSV Eindhoven a Feyenoord. Od roku 1964 (celkem 55 ročníků), dokázaly narušit nadvládu těchto tří nejúspěšnějších klubů, a získat mistrovský titul, pouze dva jiné – AZ Alkmaar (1981, 2009) a FC Twente (2010).

Aktuálním mistrem po sezoně 2018/19 je AFC Ajax.

Formát[editovat | editovat zdroj]

Soutěž je složena z celkem 18 týmů z nichž pouze vítěz postupuje přímo do základní skupiny Ligy mistrů UEFA. Vicemistr hraje 4. předkolo (Play–off) nemistrovské části této soutěže. Třetí tým postupuje do 4. předkola, čtvrtý tým pak do 3. předkola Evropské ligy UEFA. Týmy na 5. – 8. místě sehrají "kvalifikaci" o jedno místo ve 2. předkole této soutěže.

Další místo ve 4. předkole Evropské ligy UEFA zaujímá vítěz nizozemského fotbalového poháru (KNVB beker), což může v případě kvalifikace finalistů do pohárů z vyšších ligových pozic, připadnout šestému týmu v lize. V případě, že vítěz KNVB bekeru se kvalifikuje do pohárů jiným způsobem, do Evropské ligy jde finalista. Ten se zařadí do 2. předkola a vítěz „kvalifikace“ ho nahradí ve 3. předkole.

Nejhorší tým soutěže sestupuje do Eerste Divisie, druhé nejvyšší soutěže, a další dva musí sehrát dvoukolovou baráž o setrvání v soutěži s dalšími týmy z Eerste Divisie. Vítěz soutěže má také právo startovat v nizozemském Superpoháru (Johan Cruijff Schaal), kde ho vyzve vítěz KNVB bekeru.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Počátky fotbalu v Nizozemsku[editovat | editovat zdroj]

Nejstarší ze všech – Haarlemsche Football Club a jeho zakladatel Pim Mulier.

Dnes je fotbal v Nizozemsku považován za nejpopulárnější sport. Za jeho zakladatele a propagátora v této zemi je považován Pim Mulier, který v 14 letech osvětlil svým vrstevníkům a ostatní mládeži ve městě Haarlem pravidla fotbalu a zároveň v roce 1879 založil nejstarší nizozemský klub Haarlemsche Football Club (Koninklijke HFC).

V průběhu následujících 30 let nabral fotbal v této zemi nebývalé popularity, z čehož pramenil vznik dalších klubů jako HVV Den Haag (1883), RAP (1887) a jiných. Právě tyto kluby stály za vznikem první společné ligové soutěže, která dostala název Nederlands landskampioenschap voetbal (Nizozemské národní fotbalové mistrovství). Od sezony 1888, kdy byla založena se konala prakticky nepřetržitě (vyjma II. sv. války) až do roku 1956, kdy ji při restrukturalizaci ligového systému nahradila právě Eredivisie.

O pouhý rok později (1889) byl založen nizozemský fotbalový svaz Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond (KNVB), který se v roce 1904 stal spolu s národními svazy z Francie, Belgie, Dánska, Španělska, Švédska a Švýcarska, zakládajícím členem FIFA.

Nejslavnější kluby byly zakládány až po roce 1900 a jako první právě na přelomu století AFC Ajax. Feyenoord byl založen roku 1908 a PSV Eindhoven dokonce až 1913. V této době ovládali nejvyšší soutěž jiní. HVV Den Haag měl v sezoně 1913–14 již 10 mistrovských titulů a této mety tedy dosáhl ještě před ziskem premiérového titulu kohokoliv z dříve jmenovaných klubů. K jeho smůle byl pro něj titul z roku 1914 tím posledním.

Profesionalizace a založení Eredivisie[editovat | editovat zdroj]

Ajax získal svůj první titul v roce 1918, jako první z "velké trojky", ale i přes velkou ztrátu na vedoucí týmy byl v roce 1947 na druhém místě se ziskem 8 titulů. V roce 1954 byla založena Nederlandse Beroeps Voetbal Bond, profesionální hráčská asociace, která udělala z tehdy amatérské nejvyšší soutěže, soutěž výhradně profesionální.[2]

Včasné zavedení profesionální soutěže se později ukázalo jako klíčová výhoda oproti ostatním zemím. V roce 1955 byl založen Pohár mistrů evropských zemí a nizozemské kluby byly v mezinárodním srovnání mnohdy lepšími. To se ale plně ukázalo až v 70. letech.

S novými pravidly nastala i změna celého ligového systému. Nejvyšší soutěž, která do té doby byla rozdělena na více skupin, jejichž čelní týmy bojovaly o konečný titul mistra, se sjednotila do jediné. V sezoně 1956/57 vznikla Eredivisie (Čestná divize) s 18 členy a zároveň s ní i taktéž profesionální Eerste Divisie (První divize) s 16 členy. V prvním ročníku zvítězil AFC Ajax, který po 10 letech získal svůj 9. titul. Poté získali své jediné tituly z Eredivisie DOS (později fúzován na FC Utrecht) a svůj šestý a doposud poslední i Sparta Rotterdam. V sezoně 1959/60 dosáhl svého jubilejního 10. titulu AFC Ajax, jenž se dotáhl na dotehdy nejúspěšnější klub HVV Den Haag.

Vrcholné období nizozemského fotbalu[editovat | editovat zdroj]

V 70. letech sbíral Ajax trofeje z Evropských pohárů "jak na běžícím páse".

V sezoně 1963/64 získal mistrovský titul DWS a až na jedinou výjimku (1980–81 AZ Alkmaar '67) to bylo naposled na dlouhých 45 let, co zvítězil někdo mimo "velkou trojku" AFC Ajax, Feyenoord a PSV Eindhoven. Tato dlouhá nadvláda měla mimo jiné pozitivní vliv i na celý nizozemský fotbal, který díky častým účastem těchto tří klubů v Evropských pohárech pomalu vystoupal až na čelo Evropského fotbalu.

Prvním klubem, který se probojoval až do finále Poháru mistrů evropských zemí 1968/69 byl AFC Ajax. V duelu hraném na Santiago Bernabéu však podlehl AC Milán 1–4. V domácí soutěži však titul nezískal a do PMEZ se v následující sezoně 1969/70 probojoval Feyenoord. A nezůstalo jen u toho. Klub z Rotterdamu vyřadil obhájce AC Milán již ve 2. kole a přes další soupeře dokráčel taktéž až do finále, kde tentokrát porazil skotský Celtic FC a stal se prvním nizozemským klubem, jenž získal velkou evropskou trofej.

Vítězství nizozemských klubů v Lize mistrů
Klub Vítězství
AFC Ajax 4  1971, 1972, 1973, 1995
Feyenoord 1  1970
PSV Eindhoven 1  1988

AFC Ajax se ovšem nenechal svým rivalem zahanbit a jako reakci na jeho úspěchy odstartoval jednu z nejúžasnějších sérií úspěchů, jakou v klubovém fotbale známe. Nejprve nahradil Feyenoord na pozici mistra ligy, v PMEZ 1970/71 postupně přešel přes všechny soupeře a nakonec zvítězil ve finále 2–0 nad Panathinaikos FC. V sezoně 1971–72 sice nedosáhl na titul v domácí soutěži, kde svůj 10. titul získal Feyenoord, ale po finálové výhře nad FC Internazionale Milano obhájil titul z Poháru mistrů. Na podzim navíc ovládl v souboji s argentinským CA Independiente Interkontinentální pohár a v ročníku 1972/73 dokázal potřetí v řadě zvítězit v Poháru mistrů evropských zemí. Tentokrát odešel jako poražený Juventus FC. Své tříleté kralování světovému fotbalu, během kterého získal AFC Ajax 11 velkých trofejí, zakončil ziskem Superpoháru UEFA 1973.

S odchodem Johana Cruyffa z Ajaxu do FC Barcelona v roce 1973, nastal u nizozemských klubů celkový ústup ze slávy. Ne však úplný. Feyenoord (1973/74) i PSV Eindhoven (1977/78) zvítězili v Poháru UEFA a zářila především Nizozemská fotbalová reprezentace, která zvítězila v Mistrovství Evropy 1976 a v Mistrovství světa 1974 i 1978 odešla poražena až ve finále.

Závěr minulého století a Eredivisie dnes[editovat | editovat zdroj]

I v 80. letech patřil nizozemský fotbal k tomu nejlepšímu v Evropě, i když nebyl na samém vrcholu. V sezoně 1980–81 narušil po dlouhé době "hegemonii tří" AZ Alkmaar, který získal svůj premiérový titul. O rok později si AFC Ajax jako první připsal 20. titul a na počest toho začal nad své logo umisťovat dvě zlaté hvězdy. Navíc se dva roky v řadě probojoval do finále Poháru vítězů pohárů a druhou účast, tu v sezoně 1986/87 proměnil v zisk trofeje.

Eredivisie v té době již dominoval PSV Eindhoven, který během 7 ročníků v letech 1986–1992 získal 6 mistrovských titulů. V ročníku 1987/88 navíc získal titul v Poháru mistrů evropských zemí, jako třetí nizozemský klub, když ve finále porazil na penalty Benfiku.

Devadesátá léta i počátek 21. století je prakticky ve znamení dvou klubů – AFC Ajax a PSV Eindhoven. Ajax od roku 1990 získal 9 titulů, PSV 10 titulů z Eredivisie. Zbylé čtyři "volné" trofeje si rozdělili Feyenoord, který výrazně ustoupil ze své slávy a v posledních letech mocně expandující AZ Alkmaar s FC Utrecht.

Takto slavili fanoušci AFC Ajax zisk
30. titulu v sezoně 2010–11.

Na mezinárodním poli byl i v nedávné době úspěšnější Ajax. V sezoně 1991/92 vyhrál poprvé Pohár UEFA, tedy poslední ze 4 velkých evropských trofejí, a v sezoně 1994/95 si naplno vzpomněl na svou slávu z počátku 70. let. Triumfoval v Eredivisie i v domácím superpoháru, poté počtvrté v historii triumfoval v Lize mistrů UEFA (dříve PMEZ, ve finále porazil 1–0 AC Milán) a následné vyhrál Superpohár UEFA i Interkontinentální pohár. Zisk pěti trofejí za jediný rok, byl však posledním velkým úspěchem, kterého Ajax na mezinárodním poli dosáhl. Doposud poslední evropskou trofej tak pro Nizozemsko získal Feyenoord, který v roce 2002 získal Pohár UEFA.

Eredivisie mezitím několikrát změnila svůj oficiální název. V letech 1990 – 99, zněl oficiální název soutěže PTT Telecompetitie [pe.te.ˈteː ˈteː.lə.kɔm.pə.ˌti.(t)si] (podle sponzora PTT Telecom). Poté zněl název KPN Telecompetitie [ˌka.pe.ˈjɛn ˈteː.lə.kɔm.pə.ˌti.(t)si] a v roce 2000 se změnil na KPN Eredivisie [ˌka.pe.ˈjɛn ˈeː.rə.di.ˌvi.zi]. V letech 2002–2005 konečně Holland Casino Eredivisie [ˈɦɔ.lɑnt ka.ˈsi.noː eː.rə.di.ˌvi.zi]. Od sezony 2005/06 je hlavním sponzorem soutěže loterijní společnost Sponsorloterij, která nepožadovala, aby soutěž nesla její jméno, takže její název dnes zní jednoduše Eredivisie. Už pod tímto názvem se odehrálo několik posledních ročníků, ve kterých jsem mohli být svědky zisku 20. titulu PSV Eindhoven (2006/07), byli tu mistři AZ Alkmaar (2008/09) i FC Utrecht (2009/10) a také se AFC Ajax zařadil mezi opravdové evropské top velkokluby, když získal svůj 30. mistrovský titul (2010/11). Zdálo se, že ztráta suverenity velké trojky přinese soutěži nový náboj. Ale v letech 2011–2014 dominoval AFC Ajax.

Nejlepší kluby v historii - podle počtu titulů[editovat | editovat zdroj]

 • Kurzívou jsou psané tituly dosažené v období před založením Eredivisie v roce 1956.
Vítězové nejvyšší ligové soutěže
Klub Tituly Vítězné ročníky
AFC Ajax 34 1918, 1919, 1931, 1932, 1934, 1937, 1939, 1947, 1957, 1960, 1966, 1967, 1968, 1970, 1972, 1973, 1977, 1979, 1980, 1982, 1983, 1985, 1990, 1994, 1995, 1996, 1998, 2002, 2004, 2011, 2012, 2013, 2014, 2019
PSV Eindhoven 24 1929, 1935, 1951, 1963, 1975, 1976, 1978, 1986, 1987, 1988, 1989, 1991, 1992, 1997, 2000, 2001, 2003, 2005, 2006, 2007, 2008, 2015, 2016, 2018
Feyenoord 15 1924, 1928, 1936, 1938, 1940, 1961, 1962, 1965, 1969, 1971, 1974, 1984, 1993, 1999, 2017
HVV Den Haag 10 1891, 1896, 1900, 1901, 1902, 1903, 1905, 1907, 1910, 1914
Sparta Rotterdam 6 1909, 1911, 1912, 1913, 1915, 1959
RAP Amsterdam 5 1892, 1894, 1897, 1898, 1899
Go Ahead Eagles 4 1917, 1922, 1930, 1933
Koninklijke HFC 3 1890, 1893, 1895
HBS Craeyenhout 3 1904, 1906, 1925
Willem II Tilburg 3 1916, 1952, 1955
Heracles Almelo 2 1927, 1941
ADO Den Haag 2 1942, 1943
Racing Club Heemstede 2 1923, 1953
AZ Alkmaar 2 1981, 2009
DOS (FC Utrecht) 1 1958
DWS Amsterdam 1 1964
FC Twente 1 2010
1 vítězství před založením Eredivisie
VV Concordia (1889) • Quick Den Haag (1908) • Be Quick 1887 (1920) • NAC Breda (1921) • Sportclub Enschede (1926) • AVV de Volewijckers (1944) • HFC Haarlem (1946) • BVV Den Bosch (1948) • SVV (1949) • SV Limburgia (1950) • FC Eindhoven (1954) • Rapid JC (1956)

Vítězové v jednotlivých ročnících[editovat | editovat zdroj]

Zdroj:[3]

Netherlands cockade.svg   Nizozemské národní fotbalové mistrovství (1888 – 1956)    Netherlands cockade.svg
Ročník Mistr 2. místo 3. místo
1888 – 89 VV Concordia (1) Koninklijke HFC HVV Den Haag
1889 – 90 Koninklijke HFC (1) RAP Amsterdam HVV Den Haag
1890 – 91 HVV Den Haag (1) Koninklijke HFC RAP Amsterdam
1891 – 92 RAP Amsterdam (1) VV Concordia Koninklijke HFC
1892 – 93 Koninklijke HFC (2) RAP Amsterdam HVV Den Haag
1893 – 94 RAP Amsterdam (2) Koninklijke HFC HVV Den Haag
1894 – 95 Koninklijke HFC (3) Sparta Rotterdam HVV Den Haag
1895 – 96 HVV Den Haag (2) RAP Amsterdam Sparta Rotterdam
1896 – 97 RAP Amsterdam (3) HVV Den Haag HBS Craeyenhout
1897 – 98 RAP Amsterdam (4) Vitesse
1898 – 99 RAP Amsterdam (5) Vitesse
1899 – 1900 HVV Den Haag (3) Victoria Wageningen
1900 – 01 HVV Den Haag (4) Victoria Wageningen
1901 – 02 HVV Den Haag (5) Victoria Wageningen
1902 – 03 HVV Den Haag (6) Vitesse Volharding
1903 – 04 HBS Craeyenhout (1) Velocitas Breda PW Enschede
1904 – 05 HVV Den Haag (7) PW Enschede
1905 – 06 HBS Craeyenhout (2) PW Enschede
1906 – 07 HVV Den Haag (8) PW Enschede
1907 – 08 Quick Den Haag (1) UD Deventer
1908 – 09 Sparta Rotterdam (1) Wilhelmina
1909 – 10 HVV Den Haag (9) Quick Nijmegen
1910 – 11 Sparta Rotterdam (2) GVC Wageningen
1911 – 12 Sparta Rotterdam (3) GVC Wageningen
1912 – 13 Sparta Rotterdam (4) Vitesse
1913 – 14 HVV Den Haag (10)   Star*.svg Vitesse Willem II Tilburg
1914 – 15 Sparta Rotterdam (5) Vitesse
1915 – 16 Willem II Tilburg (1) Go Ahead Eagles Sparta Rotterdam
1916 – 17 Go Ahead Eagles (1) UVV Utrecht Willem II Tilburg
1917 – 18 AFC Ajax (1) Go Ahead Eagles Willem II Tilburg
1918 – 19 AFC Ajax (2) Go Ahead Eagles AFC Amsterdam
1919 – 20 Be Quick 1887 (1) VOC Rotterdam Go Ahead Eagles
1920 – 21 NAC Breda (1) Be Quick 1887 AFC Ajax
1921 – 22 Go Ahead Eagles (2) Blauw-Wit Amsterdam NAC Breda
1922 – 23 RCH (1) Be Quick 1887 Go Ahead Eagles
1923 – 24 Feyenoord (1) Stormvogels NAC Breda
1924 – 25 HBS Craeyenhout (3) NAC Breda Sparta Rotterdam
1925 – 26 Sportclub Enschede (1) TWE MVV Maastricht Feyenoord
1926 – 27 Heracles Almelo (1) NAC Breda AFC Ajax
1927 – 28 Feyenoord (2) AFC Ajax NOAD
1928 – 29 PSV Eindhoven (1) Go Ahead Eagles Feyenoord
1929 – 30 Go Ahead Eagles (3) AFC Ajax Velocitas
1930 – 31 AFC Ajax (3) Feyenoord PSV Eindhoven
1931 – 32 AFC Ajax (4) Feyenoord Sportclub Enschede TWE
1932 – 33 Go Ahead Eagles (4) Feyenoord Stormvogels
1933 – 34 AFC Ajax (5) KFC Willem II Tilburg
1934 – 35 PSV Eindhoven (2) Go Ahead Eagles AFC Ajax
1935 – 36 Feyenoord (3) AFC Ajax Sportclub Enschede TWE
1936 – 37 AFC Ajax (6) Feyenoord PSV Eindhoven
1937 – 38 Feyenoord (4) Heracles Almelo DWS
1938 – 39 AFC Ajax (7) DWS NEC Nijmegen
1939 – 40 Feyenoord (5) Blauw-Wit Amsterdam Heracles Almelo
1940 – 41 Heracles Almelo (2) PSV Eindhoven ADO Den Haag
1941 – 42 ADO Den Haag (1) FC Eindhoven AGOVV Apeldoorn
1942 – 43 ADO Den Haag (2) Feyenoord Willem II Tilburg
1943 – 44 AVV de Volewijckers (1) VUC Den Haag LONGA
• Nizozemské mistrovství se v sezoně 1944 – 45 nehrálo, a to kvůli právě probíhající 2. světové válce.
1945 – 46 HFC Haarlem (1) AFC Ajax SC Heerenveen
1946 – 47 AFC Ajax (8) SC Heerenveen NEC Nijmegen
1947 – 48 BVV Den Bosch (1) SC Heerenveen Go Ahead Eagles
1948 – 49 SVV (1) BVV Den Bosch AGOVV Apeldoorn
1949 – 50 SV Limburgia (1) Blauw-Wit Amsterdam Maurits
1950 – 51 PSV Eindhoven (3) DWS Willem II Tilburg
1951 – 52 Willem II Tilburg (2) Hermes DVS HFC Haarlem
1952 – 53 RCH (2) FC Eindhoven Sparta Rotterdam
1953 – 54 FC Eindhoven (1) DOS UTR PSV Eindhoven
V roce 1954 byla nizozemská nejvyšší soutěž zprofesionalizována.
1954 – 55 Willem II Tilburg (3) NAC Breda PSV Eindhoven
1955 – 56 Rapid JC (1) RJC NAC Breda Elinkwijk UTR
Netherlands stub.svg   Eredivisie (1956 – dosud)    Netherlands stub.svg
Ročník Mistr 2. místo 3. místo
1956 – 1957 AFC Ajax (9) Fortuna '54 FOR Sportclub Enschede TWE
1957 – 1958 DOS (1) UTR Sportclub Enschede TWE AFC Ajax
1958 – 1959 Sparta Rotterdam (6) Rapid JC RJC Fortuna '54 FOR
1959 – 1960 AFC Ajax (10)   Star*.svg Feyenoord PSV Eindhoven
1960 – 1961 Feyenoord (6) AFC Ajax VVV-Venlo
1961 – 1962 Feyenoord (7) PSV Eindhoven Blauw-Wit Amsterdam
1962 – 1963 PSV Eindhoven (4) AFC Ajax Sparta Rotterdam
1963 – 1964 DWS (1) PSV Eindhoven Sportclub Enschede TWE
1964 – 1965 Feyenoord (8) DWS ADO Den Haag
1965 – 1966 AFC Ajax (11) Feyenoord ADO Den Haag
1966 – 1967 AFC Ajax (12) Feyenoord Sparta Rotterdam
1967 – 1968 AFC Ajax (13) Feyenoord Go Ahead Eagles
1968 – 1969 Feyenoord (9) AFC Ajax FC Twente
1969 – 1970 AFC Ajax (14) Feyenoord PSV Eindhoven
1970 – 1971 Feyenoord (10)   Star*.svg AFC Ajax ADO Den Haag
1971 – 1972 AFC Ajax (15) Feyenoord FC Twente
1972 – 1973 AFC Ajax (16) Feyenoord FC Twente
1973 – 1974 Feyenoord (11) FC Twente AFC Ajax
1974 – 1975 PSV Eindhoven (5) Feyenoord AFC Ajax
1975 – 1976 PSV Eindhoven (6) Feyenoord AFC Ajax
1976 – 1977 AFC Ajax (17) PSV Eindhoven AZ Alkmaar '67 AZ
1977 – 1978 PSV Eindhoven (7) AFC Ajax AZ Alkmaar '67 AZ
1978 – 1979 AFC Ajax (18) Feyenoord PSV Eindhoven
1979 – 1980 AFC Ajax (19) AZ Alkmaar '67 AZ PSV Eindhoven
1980 – 1981 AZ Alkmaar '67 (1) AZ AFC Ajax FC Utrecht
1981 – 1982 AFC Ajax (20)   Star*.svgStar*.svg PSV Eindhoven AZ Alkmaar '67 AZ
1982 – 1983 AFC Ajax (21) Feyenoord PSV Eindhoven
1983 – 1984 Feyenoord (12) PSV Eindhoven AFC Ajax
1984 – 1985 AFC Ajax (22) PSV Eindhoven Feyenoord
1985 – 1986 PSV Eindhoven (8) AFC Ajax Feyenoord
1986 – 1987 PSV Eindhoven (9) AFC Ajax Feyenoord
1987 – 1988 PSV Eindhoven (10)   Star*.svg AFC Ajax FC Twente
1988 – 1989 PSV Eindhoven (11) AFC Ajax FC Twente
1989 – 1990 AFC Ajax (23) PSV Eindhoven FC Twente
1990 – 1991 PSV Eindhoven (12) AFC Ajax FC Groningen
1991 – 1992 PSV Eindhoven (13) AFC Ajax Feyenoord
1992 – 1993 Feyenoord (13) PSV Eindhoven AFC Ajax
1993 – 1994 AFC Ajax (24) Feyenoord PSV Eindhoven
1994 – 1995 AFC Ajax (25) Roda JC PSV Eindhoven
1995 – 1996 AFC Ajax (26) PSV Eindhoven Feyenoord
1996 – 1997 PSV Eindhoven (14) Feyenoord FC Twente
1997 – 1998 AFC Ajax (27) PSV Eindhoven Vitesse
1998 – 1999 Feyenoord (14) Willem II Tilburg PSV Eindhoven
1999 – 2000 PSV Eindhoven (15) SC Heerenveen Feyenoord
2000 – 2001 PSV Eindhoven (16) Feyenoord AFC Ajax
2001 – 2002 AFC Ajax (28) PSV Eindhoven Feyenoord
2002 – 2003 PSV Eindhoven (17) AFC Ajax Feyenoord
2003 – 2004 AFC Ajax (29) PSV Eindhoven Feyenoord
2004 – 2005 PSV Eindhoven (18) AFC Ajax AZ Alkmaar
2005 – 2006 PSV Eindhoven (19) AZ Alkmaar Feyenoord
2006 – 2007 PSV Eindhoven (20)   Star*.svgStar*.svg AFC Ajax AZ Alkmaar
2007 – 2008 PSV Eindhoven (21) AFC Ajax NAC Breda
2008 – 2009 AZ Alkmaar (2) FC Twente AFC Ajax
2009 – 2010 FC Twente (1) AFC Ajax PSV Eindhoven
2010 – 2011 AFC Ajax (30)[4]   Star*.svgStar*.svgStar*.svg FC Twente PSV Eindhoven
2011 – 2012 AFC Ajax (31)[4] Feyenoord PSV Eindhoven
2012 – 2013 AFC Ajax (32)[4] PSV Eindhoven Feyenoord
2013 – 2014 AFC Ajax (33)[4] Feyenoord FC Twente
2014 – 2015 PSV Eindhoven (22)[5] AFC Ajax AZ Alkmaar
2015 – 2016 PSV Eindhoven (23)[6] AFC Ajax Feyenoord
2016 – 2017 Feyenoord (15) AFC Ajax PSV Eindhoven
2017 – 2018 PSV Eindhoven (24) AFC Ajax AZ Alkmaar
2018 – 2019 AFC Ajax (34) PSV Eindhoven Feyenoord
2019 – 2020 Nedohráno kvůli pandemii covidu-19
2020 – 2021
Poznámky
 • UTR Klub FC Utrecht vznikl sloučením tří klubů z města Utrecht. V roce 1970 se sloučily úspěšné kluby DOS, Elinkwijk a Velox.
 • AZ Klub AZ Alkmaar vznikl v roce 1967 pod názvem AZ Alkmaar '67. Přejmenován byl v roce 1986.
 • RJC Klub Roda JC Kerkrade nebo také Roda JC vznikl v roce 1962 sloučením dvou klubů z města Kerkrade. Sloučeny byly kluby Rapid JC, vítěz Nederlands landskampioenschap voetbal 1955–56, a Roda Sport.
 • TWE Klub FC Twente vznikl v roce 1965 sloučením dvou klubů z města Enschede. Sloučeny byly kluby Sportclub Enschede, vítěz Nederlands landskampioenschap voetbal 1925–26, a Enschedese Boys.
 • FOR Klub Fortuna Sittard vznikl v roce 1968 sloučením dvou klubů z města Sittard. Sloučeny byly kluby Fortuna '54 a Sittardia.

Nejlepší střelci[editovat | editovat zdroj]

Zdroj:[7]
Johan Cruijff - nejlepší střelec 1966/67, 1971/72.
Marco van Basten - nejlepší střelec 1984–1987.
Ruud van Nistelrooy - nejlepší střelec 1999–2000.
Sezóna Nejlepší střelec Góly Klub
1956/57 Nizozemsko Coen Dillen 43 PSV Eindhoven
1957/58 Nizozemsko Leo Canjels 32 NAC Breda
1958/59 Nizozemsko Leo Canjels 34 NAC Breda
1959/60 Nizozemsko Henk Groot 37 AFC Ajax
1960/61 Nizozemsko Henk Groot 41 AFC Ajax
1961/62 Nizozemsko Dick Tol 27 RKSV Volendam
1962/63 Nizozemsko Pierre Kerkhoffs 22 PSV Eindhoven
1963/64 Nizozemsko Frans Geurtsen 28 Door Wilskracht Sterk
1964/65 Nizozemsko Frans Geurtsen 23 Door Wilskracht Sterk
1965/66 Nizozemsko Willy van der Kuijlen
Nizozemsko Piet Kruiver
23 PSV Eindhoven
Feyenoord
1966/67 Nizozemsko Johan Cruijff 33 AFC Ajax
1967/68 Švédsko Ove Kindvall 28 Feyenoord
1968/69 Nizozemsko Dick van Dijk
Švédsko Ove Kindvall
30 FC Twente
Feyenoord
1969/70 Nizozemsko Willy van der Kuijlen 26 PSV Eindhoven
1970/71 Švédsko Ove Kindvall 24 Feyenoord
1971/72 Nizozemsko Johan Cruijff 25 AFC Ajax
1972/73 Nizozemsko Cas Janssens
Nizozemsko Willy Brokamp
18 NEC Nijmegen
MVV Maastricht
1973/74 Nizozemsko Willy van der Kuijlen 27 PSV Eindhoven
1974/75 Nizozemsko Ruud Geels 30 AFC Ajax
1975/76 Nizozemsko Ruud Geels 29 AFC Ajax
1976/77 Nizozemsko Ruud Geels 34 AFC Ajax
1977/78 Nizozemsko Ruud Geels 30 AFC Ajax
1978/79 Nizozemsko Kees Kist 34 AZ Alkmaar
1979/80 Nizozemsko Kees Kist 27 AZ Alkmaar
1980/81 Nizozemsko Ruud Geels 22 Sparta Rotterdam
1981/82 Nizozemsko Wim Kieft 32 AFC Ajax
1982/83 Nizozemsko Peter Houtman 30 Feyenoord
1983/84 Nizozemsko Marco van Basten 28 AFC Ajax
1984/85 Nizozemsko Marco van Basten 22 AFC Ajax
1985/86 Nizozemsko Marco van Basten 37 AFC Ajax
1986/87 Nizozemsko Marco van Basten 31 AFC Ajax
1987/88 Nizozemsko Wim Kieft 29 PSV Eindhoven
1988/89 Brazílie Romário 19 PSV Eindhoven
1989/90 Brazílie Romário 23 PSV Eindhoven
1990/91 Brazílie Romário
Nizozemsko Dennis Bergkamp
25 PSV Eindhoven
AFC Ajax
1991/92 Nizozemsko Dennis Bergkamp 24 AFC Ajax
1992/93 Nizozemsko Dennis Bergkamp 26 AFC Ajax
1993/94 Finsko Jari Litmanen 26 AFC Ajax
1994/95 Brazílie Ronaldo 30 PSV Eindhoven
1995/96 Belgie Luc Nilis 21 PSV Eindhoven
1996/97 Belgie Luc Nilis 21 PSV Eindhoven
1997/98 Řecko Nikos Machlas 34 Vitesse
1998/99 Nizozemsko Ruud van Nistelrooy 31 PSV Eindhoven
1999/00 Nizozemsko Ruud van Nistelrooy 29 PSV Eindhoven
2000/01 Jugoslávie Mateja Kežman 24 PSV Eindhoven
2001/02 Nizozemsko Pierre van Hooijdonk 24 Feyenoord
2002/03 Jugoslávie Mateja Kežman 35 PSV Eindhoven
2003/04 Srbsko a Černá Hora Mateja Kežman 31 PSV Eindhoven
2004/05 Nizozemsko Dirk Kuijt 29 Feyenoord
2005/06 Nizozemsko Klaas-Jan Huntelaar 33 SC Heerenveen / AFC Ajax
2006/07 Brazílie Afonso Alves 34 SC Heerenveen
2007/08 Nizozemsko Klaas-Jan Huntelaar 33 AFC Ajax
2008/09 Maroko Mounir El Hamdaoui 23 AZ Alkmaar
2009/10 Uruguay Luis Suárez 35 AFC Ajax
2010/11 Belgie Björn Vleminckx 23 NEC Nijmegen
2011/12 Nizozemsko Bas Dost 32 SC Heerenveen
2012/13 Pobřeží slonoviny Wilfried Bony 31 Vitesse
2013/14 Island Alfreð Finnbogason 29 SC Heerenveen
2014/15 Nizozemsko Memphis Depay 22 PSV Eindhoven
2015/16 Nizozemsko Vincent Janssen 27 AZ Alkmaar
2016/17 Dánsko Nicolai Jørgensen 21 Feyenoord
2017/18 Írán Alireza Jahanbakhsh 21 AZ Alkmaar
2018/19 Nizozemsko Luuk de Jong
Srbsko Dušan Tadić
28 PSV Eindhoven
AFC Ajax

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Eredivisie na anglické Wikipedii.

 1. Netherlands, league321.com (anglicky)
 2. Netherlands - Regional Analysis, RSSSF.com (anglicky)
 3. Eredivisie Champions, soccerway.com (anglicky)
 4. a b c d Ajax slaví čtvrtý titul v řadě, Chovancův tým odložil triumf Slovanu, iDNES.cz, citováno 27. 4. 2014
 5. Futbalisti PSV Eindhoven si vybojovali 22. majstrovský titul, SME.sk, cit. 17. 4. 2015 (slovensky)
 6. http://sport.sme.sk/c/20158454/psv-eindhoven-po-zavahani-ajaxu-obhajil-titul-v-holandskej-lige.html
 7. Topscorers Eredivisie Archivováno 15. 1. 2013 na Wayback Machine, Eredivisielive.nl (nizozemsky) (v kolonce Seizoen lze nastavit jednotlivé sezóny)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]