Přeskočit na obsah

Eredivisie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Eredivisie
Aktuální ročník Eredivisie 2023/24
ZeměNizozemskoNizozemsko Nizozemsko
KonfederaceUEFA
Datum založení1897 - Nederlands landskampioenschap
První sezóna1888/89 (neoficiální)
Počet týmů v soutěži18
Stupeň v pyramidě1.
Nižší soutěž(e)Eerste Divisie (2. fotbalová liga)
Domácí pohárNizozemský fotbalový pohár
Úřadující mistrPSV Eindhoven (25. titul)
Nejúspěšnější klubAFC Ajax (36 titulů)
Oficiální stránky

Eredivisie (V nizozemské výslovnosti: [ˈeː.rə.di.ˌvi.zi], v doslovném překladu: Divize cti) je nejvyšší nizozemská fotbalová ligová soutěž a stojí na vrcholu nizozemského ligového systému.

Vznikla v roce 1956, jako plně profesionální ligová soutěž, při restrukturalizaci nizozemského ligového systému jako jeho nejvyšší patro.[1] Plynule tak navázala na předchozí Nederlands landskampioenschap voetbal (Nizozemské národní fotbalové mistrovství), které se pravidelně konalo již od roku 1888 a vítěz byl korunován nizozemským mistrem od roku 1898, což z ní dělá jednu z nejstarších ligových soutěží světa. Stejně tak je nizozemským mistrem korunován i vítěz Eredivisie.

Podobně jako v Portugalsku se i zde vytvořil tzv. „kult velké trojky“, do které patří AFC Ajax, PSV Eindhoven a Feyenoord. Od roku 1964 (celkem 55 ročníků), dokázaly narušit nadvládu těchto tří nejúspěšnějších klubů, a získat mistrovský titul, pouze dva jiné – AZ Alkmaar (1981, 2009) a FC Twente (2010).

Aktuálním mistrem po sezoně 2022/23 je Feyenoord.

Formát[editovat | editovat zdroj]

Soutěž je složena z celkem 18 týmů z nichž pouze vítěz postupuje přímo do základní skupiny Ligy mistrů UEFA. Vicemistr hraje 4. předkolo (Play–off) nemistrovské části této soutěže. Třetí tým postupuje do 4. předkola, čtvrtý tým pak do 3. předkola Evropské ligy UEFA. Týmy na 5. – 8. místě sehrají "kvalifikaci" o jedno místo ve 2. předkole této soutěže.

Další místo ve 4. předkole Evropské ligy UEFA zaujímá vítěz nizozemského fotbalového poháru (KNVB beker), což může v případě kvalifikace finalistů do pohárů z vyšších ligových pozic, připadnout šestému týmu v lize. V případě, že vítěz KNVB bekeru se kvalifikuje do pohárů jiným způsobem, do Evropské ligy jde finalista. Ten se zařadí do 2. předkola a vítěz „kvalifikace“ ho nahradí ve 3. předkole.

Nejhorší tým soutěže sestupuje do Eerste Divisie, druhé nejvyšší soutěže, a další dva musí sehrát dvoukolovou baráž o setrvání v soutěži s dalšími týmy z Eerste Divisie. Vítěz soutěže má také právo startovat v nizozemském Superpoháru (Johan Cruijff Schaal), kde ho vyzve vítěz KNVB bekeru.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Počátky fotbalu v Nizozemsku[editovat | editovat zdroj]

Nejstarší ze všech – Haarlemsche Football Club a jeho zakladatel Pim Mulier.

Dnes je fotbal v Nizozemsku považován za nejpopulárnější sport. Za jeho zakladatele a propagátora v této zemi je považován Pim Mulier, který v 14 letech osvětlil svým vrstevníkům a ostatní mládeži ve městě Haarlem pravidla fotbalu a zároveň v roce 1879 založil nejstarší nizozemský klub Haarlemsche Football Club (Koninklijke HFC).

V průběhu následujících 30 let nabral fotbal v této zemi nebývalé popularity, z čehož pramenil vznik dalších klubů jako HVV Den Haag (1883), RAP (1887) a jiných. Právě tyto kluby stály za vznikem první společné ligové soutěže, která dostala název Nederlands landskampioenschap voetbal (Nizozemské národní fotbalové mistrovství). Od sezony 1888, kdy byla založena se konala prakticky nepřetržitě (vyjma II. sv. války) až do roku 1956, kdy ji při restrukturalizaci ligového systému nahradila právě Eredivisie.

O pouhý rok později (1889) byl založen nizozemský fotbalový svaz Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond (KNVB), který se v roce 1904 stal spolu s národními svazy z Francie, Belgie, Dánska, Španělska, Švédska a Švýcarska, zakládajícím členem FIFA.

Nejslavnější kluby byly zakládány až po roce 1900 a jako první právě na přelomu století AFC Ajax. Feyenoord byl založen roku 1908 a PSV Eindhoven dokonce až 1913. V této době ovládali nejvyšší soutěž jiní. HVV Den Haag měl v sezoně 1913–14 již 10 mistrovských titulů a této mety tedy dosáhl ještě před ziskem premiérového titulu kohokoliv z dříve jmenovaných klubů. K jeho smůle byl pro něj titul z roku 1914 tím posledním.

Profesionalizace a založení Eredivisie[editovat | editovat zdroj]

Ajax získal svůj první titul v roce 1918, jako první z "velké trojky", ale i přes velkou ztrátu na vedoucí týmy byl v roce 1947 na druhém místě se ziskem 8 titulů. V roce 1954 byla založena Nederlandse Beroeps Voetbal Bond, profesionální hráčská asociace, která udělala z tehdy amatérské nejvyšší soutěže, soutěž výhradně profesionální.[2]

Včasné zavedení profesionální soutěže se později ukázalo jako klíčová výhoda oproti ostatním zemím. V roce 1955 byl založen Pohár mistrů evropských zemí a nizozemské kluby byly v mezinárodním srovnání mnohdy lepšími. To se ale plně ukázalo až v 70. letech.

S novými pravidly nastala i změna celého ligového systému. Nejvyšší soutěž, která do té doby byla rozdělena na více skupin, jejichž čelní týmy bojovaly o konečný titul mistra, se sjednotila do jediné. V sezoně 1956/57 vznikla Eredivisie (Čestná divize) s 18 členy a zároveň s ní i taktéž profesionální Eerste Divisie (První divize) s 16 členy. V prvním ročníku zvítězil AFC Ajax, který po 10 letech získal svůj 9. titul. Poté získali své jediné tituly z Eredivisie DOS (později fúzován na FC Utrecht) a svůj šestý a doposud poslední i Sparta Rotterdam. V sezoně 1959/60 dosáhl svého jubilejního 10. titulu AFC Ajax, jenž se dotáhl na dotehdy nejúspěšnější klub HVV Den Haag.

Vrcholné období nizozemského fotbalu[editovat | editovat zdroj]

V 70. letech sbíral Ajax trofeje z Evropských pohárů "jak na běžícím páse".

V sezoně 1963/64 získal mistrovský titul DWS a až na jedinou výjimku (1980–81 AZ Alkmaar '67) to bylo naposled na dlouhých 45 let, co zvítězil někdo mimo "velkou trojku" AFC Ajax, Feyenoord a PSV Eindhoven. Tato dlouhá nadvláda měla mimo jiné pozitivní vliv i na celý nizozemský fotbal, který díky častým účastem těchto tří klubů v Evropských pohárech pomalu vystoupal až na čelo Evropského fotbalu.

Prvním klubem, který se probojoval až do finále Poháru mistrů evropských zemí 1968/69 byl AFC Ajax. V duelu hraném na Santiago Bernabéu však podlehl AC Milán 1–4. V domácí soutěži však titul nezískal a do PMEZ se v následující sezoně 1969/70 probojoval Feyenoord. A nezůstalo jen u toho. Klub z Rotterdamu vyřadil obhájce AC Milán již ve 2. kole a přes další soupeře dokráčel taktéž až do finále, kde tentokrát porazil skotský Celtic FC a stal se prvním nizozemským klubem, jenž získal velkou evropskou trofej.

Vítězství nizozemských klubů v Lize mistrů
Klub Vítězství
AFC Ajax 4 1971, 1972, 1973, 1995
Feyenoord 1 1970
PSV Eindhoven 1 1988

AFC Ajax se ovšem nenechal svým rivalem zahanbit a jako reakci na jeho úspěchy odstartoval jednu z nejúžasnějších sérií úspěchů, jakou v klubovém fotbale známe. Nejprve nahradil Feyenoord na pozici mistra ligy, v PMEZ 1970/71 postupně přešel přes všechny soupeře a nakonec zvítězil ve finále 2–0 nad Panathinaikos FC. V sezoně 1971–72 sice nedosáhl na titul v domácí soutěži, kde svůj 10. titul získal Feyenoord, ale po finálové výhře nad FC Internazionale Milano obhájil titul z Poháru mistrů. Na podzim navíc ovládl v souboji s argentinským CA Independiente Interkontinentální pohár a v ročníku 1972/73 dokázal potřetí v řadě zvítězit v Poháru mistrů evropských zemí. Tentokrát odešel jako poražený Juventus FC. Své tříleté kralování světovému fotbalu, během kterého získal AFC Ajax 11 velkých trofejí, zakončil ziskem Superpoháru UEFA 1973.

S odchodem Johana Cruyffa z Ajaxu do FC Barcelona v roce 1973, nastal u nizozemských klubů celkový ústup ze slávy. Ne však úplný. Feyenoord (1973/74) i PSV Eindhoven (1977/78) zvítězili v Poháru UEFA a zářila především Nizozemská fotbalová reprezentace, která zvítězila v Mistrovství Evropy 1976 a v Mistrovství světa 1974 i 1978 odešla poražena až ve finále.

Závěr minulého století a Eredivisie dnes[editovat | editovat zdroj]

I v 80. letech patřil nizozemský fotbal k tomu nejlepšímu v Evropě, i když nebyl na samém vrcholu. V sezoně 1980–81 narušil po dlouhé době "hegemonii tří" AZ Alkmaar, který získal svůj premiérový titul. O rok později si AFC Ajax jako první připsal 20. titul a na počest toho začal nad své logo umisťovat dvě zlaté hvězdy. Navíc se dva roky v řadě probojoval do finále Poháru vítězů pohárů a druhou účast, tu v sezoně 1986/87 proměnil v zisk trofeje.

Eredivisie v té době již dominoval PSV Eindhoven, který během 7 ročníků v letech 1986–1992 získal 6 mistrovských titulů. V ročníku 1987/88 navíc získal titul v Poháru mistrů evropských zemí, jako třetí nizozemský klub, když ve finále porazil na penalty Benfiku.

Devadesátá léta i počátek 21. století je prakticky ve znamení dvou klubů – AFC Ajax a PSV Eindhoven. Ajax od roku 1990 získal 9 titulů, PSV 10 titulů z Eredivisie. Zbylé čtyři "volné" trofeje si rozdělili Feyenoord, který výrazně ustoupil ze své slávy a v posledních letech mocně expandující AZ Alkmaar s FC Utrecht.

Takto slavili fanoušci AFC Ajax zisk
30. titulu v sezoně 2010–11.

Na mezinárodním poli byl i v nedávné době úspěšnější Ajax. V sezoně 1991/92 vyhrál poprvé Pohár UEFA, tedy poslední ze 4 velkých evropských trofejí, a v sezoně 1994/95 si naplno vzpomněl na svou slávu z počátku 70. let. Triumfoval v Eredivisie i v domácím superpoháru, poté počtvrté v historii triumfoval v Lize mistrů UEFA (dříve PMEZ, ve finále porazil 1–0 AC Milán) a následné vyhrál Superpohár UEFA i Interkontinentální pohár. Zisk pěti trofejí za jediný rok, byl však posledním velkým úspěchem, kterého Ajax na mezinárodním poli dosáhl. Doposud poslední evropskou trofej tak pro Nizozemsko získal Feyenoord, který v roce 2002 získal Pohár UEFA.

Eredivisie mezitím několikrát změnila svůj oficiální název. V letech 1990 – 99, zněl oficiální název soutěže PTT Telecompetitie [pe.te.ˈteː ˈteː.lə.kɔm.pə.ˌti.(t)si] (podle sponzora PTT Telecom). Poté zněl název KPN Telecompetitie [ˌka.pe.ˈjɛn ˈteː.lə.kɔm.pə.ˌti.(t)si] a v roce 2000 se změnil na KPN Eredivisie [ˌka.pe.ˈjɛn ˈeː.rə.di.ˌvi.zi]. V letech 2002–2005 konečně Holland Casino Eredivisie [ˈɦɔ.lɑnt ka.ˈsi.noː eː.rə.di.ˌvi.zi]. Od sezony 2005/06 je hlavním sponzorem soutěže loterijní společnost Sponsorloterij, která nepožadovala, aby soutěž nesla její jméno, takže její název dnes zní jednoduše Eredivisie. Už pod tímto názvem se odehrálo několik posledních ročníků, ve kterých jsem mohli být svědky zisku 20. titulu PSV Eindhoven (2006/07), byli tu mistři AZ Alkmaar (2008/09) i FC Utrecht (2009/10) a také se AFC Ajax zařadil mezi opravdové evropské top velkokluby, když získal svůj 30. mistrovský titul (2010/11). Zdálo se, že ztráta suverenity velké trojky přinese soutěži nový náboj. Ale v letech 2011–2014 dominoval AFC Ajax.

Nejlepší kluby v historii - podle počtu titulů[editovat | editovat zdroj]

  • Kurzívou jsou psané tituly dosažené v období před založením Eredivisie v roce 1956.
Vítězové nejvyšší ligové soutěže
Klub Tituly Vítězné ročníky
AFC Ajax 36 1918, 1919, 1931, 1932, 1934, 1937, 1939, 1947, 1957, 1960, 1966, 1967, 1968, 1970, 1972, 1973, 1977, 1979, 1980, 1982, 1983, 1985, 1990, 1994, 1995, 1996, 1998, 2002, 2004, 2011, 2012, 2013, 2014, 2019, 2021, 2022
PSV Eindhoven 25 1929, 1935, 1951, 1963, 1975, 1976, 1978, 1986, 1987, 1988, 1989, 1991, 1992, 1997, 2000, 2001, 2003, 2005, 2006, 2007, 2008, 2015, 2016, 2018, 2024
Feyenoord 16 1924, 1928, 1936, 1938, 1940, 1961, 1962, 1965, 1969, 1971, 1974, 1984, 1993, 1999, 2017, 2023
HVV Den Haag 10 1891, 1896, 1900, 1901, 1902, 1903, 1905, 1907, 1910, 1914
Sparta Rotterdam 6 1909, 1911, 1912, 1913, 1915, 1959
RAP Amsterdam 5 1892, 1894, 1897, 1898, 1899
Go Ahead Eagles 4 1917, 1922, 1930, 1933
Koninklijke HFC 3 1890, 1893, 1895
HBS Craeyenhout 3 1904, 1906, 1925
Willem II Tilburg 3 1916, 1952, 1955
Heracles Almelo 2 1927, 1941
ADO Den Haag 2 1942, 1943
Racing Club Heemstede 2 1923, 1953
AZ Alkmaar 2 1981, 2009
DOS (FC Utrecht) 1 1958
DWS Amsterdam 1 1964
FC Twente 1 2010
1 vítězství před založením Eredivisie
VV Concordia (1889) • Quick Den Haag (1908) • Be Quick 1887 (1920) • NAC Breda (1921) • Sportclub Enschede (1926) • AVV de Volewijckers (1944) • HFC Haarlem (1946) • BVV Den Bosch (1948) • Schiedamse VV (1949) • BSV Limburgia (1950) • FC Eindhoven (1954) • Rapid JC (1956)

Mistři[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Seznam vítězů nizozemské fotbalové ligy.

Nejlepší střelci[editovat | editovat zdroj]

Zdroj:[3]
Johan Cruijff - nejlepší střelec 1966/67, 1971/72.
Marco van Basten - nejlepší střelec 1984–1987.
Ruud van Nistelrooy - nejlepší střelec 1999–2000.
Sezóna Nejlepší střelec Góly Klub
1956/57 Nizozemsko Coen Dillen 43 PSV Eindhoven
1957/58 Nizozemsko Leo Canjels 32 NAC Breda
1958/59 Nizozemsko Leo Canjels 34 NAC Breda
1959/60 Nizozemsko Henk Groot 37 AFC Ajax
1960/61 Nizozemsko Henk Groot 41 AFC Ajax
1961/62 Nizozemsko Dick Tol 27 RKSV Volendam
1962/63 Nizozemsko Pierre Kerkhoffs 22 PSV Eindhoven
1963/64 Nizozemsko Frans Geurtsen 28 AFC Door Wilskracht Sterk
1964/65 Nizozemsko Frans Geurtsen 23 AFC Door Wilskracht Sterk
1965/66 Nizozemsko Willy van der Kuijlen
Nizozemsko Piet Kruiver
23 PSV Eindhoven
Feyenoord
1966/67 Nizozemsko Johan Cruijff 33 AFC Ajax
1967/68 Švédsko Ove Kindvall 28 Feyenoord
1968/69 Nizozemsko Dick van Dijk
Švédsko Ove Kindvall
30 FC Twente
Feyenoord
1969/70 Nizozemsko Willy van der Kuijlen 26 PSV Eindhoven
1970/71 Švédsko Ove Kindvall 24 Feyenoord
1971/72 Nizozemsko Johan Cruijff 25 AFC Ajax
1972/73 Nizozemsko Cas Janssens
Nizozemsko Willy Brokamp
18 NEC Nijmegen
MVV Maastricht
1973/74 Nizozemsko Willy van der Kuijlen 27 PSV Eindhoven
1974/74 Nizozemsko Ruud Geels 30 AFC Ajax
1975/76 Nizozemsko Ruud Geels 29 AFC Ajax
1976/77 Nizozemsko Ruud Geels 34 AFC Ajax
1977/78 Nizozemsko Ruud Geels 30 AFC Ajax
1978/79 Nizozemsko Kees Kist 34 AZ Alkmaar
1979/80 Nizozemsko Kees Kist 27 AZ Alkmaar
1980/81 Nizozemsko Ruud Geels 22 Sparta Rotterdam
1981/82 Nizozemsko Wim Kieft 32 AFC Ajax
1982/83 Nizozemsko Peter Houtman 30 Feyenoord
1983/84 Nizozemsko Marco van Basten 28 AFC Ajax
1984/85 Nizozemsko Marco van Basten 22 AFC Ajax
1985/86 Nizozemsko Marco van Basten 37 AFC Ajax
1986/87 Nizozemsko Marco van Basten 31 AFC Ajax
1987/88 Nizozemsko Wim Kieft 29 PSV Eindhoven
1988/89 Brazílie Romário 19 PSV Eindhoven
1989/90 Brazílie Romário 23 PSV Eindhoven
1990/91 Brazílie Romário
Nizozemsko Dennis Bergkamp
25 PSV Eindhoven
AFC Ajax
1991/92 Nizozemsko Dennis Bergkamp 24 AFC Ajax
1992/93 Nizozemsko Dennis Bergkamp 26 AFC Ajax
1993/94 Finsko Jari Litmanen 26 AFC Ajax
1994/95 Brazílie Ronaldo 30 PSV Eindhoven
1995/96 Belgie Luc Nilis 21 PSV Eindhoven
1996/97 Belgie Luc Nilis 21 PSV Eindhoven
1997/99 Řecko Nikos Machlas 34 Vitesse
1998/99 Nizozemsko Ruud van Nistelrooy 31 PSV Eindhoven
1999/00 Nizozemsko Ruud van Nistelrooy 29 PSV Eindhoven
2000/01 Jugoslávie Mateja Kežman 24 PSV Eindhoven
2001/02 Nizozemsko Pierre van Hooijdonk 24 Feyenoord
2002/03 Jugoslávie Mateja Kežman 35 PSV Eindhoven
2003/04 Srbsko a Černá Hora Mateja Kežman 31 PSV Eindhoven
2004/05 Nizozemsko Dirk Kuijt 29 Feyenoord
2005/06 Nizozemsko Klaas-Jan Huntelaar 33 SC Heerenveen / AFC Ajax
2006/07 Brazílie Afonso Alves 34 SC Heerenveen
2007/08 Nizozemsko Klaas-Jan Huntelaar 33 AFC Ajax
2008/09 Maroko Mounir El Hamdaoui 23 AZ Alkmaar
2009/10 Uruguay Luis Suárez 35 AFC Ajax
2010/11 Belgie Björn Vleminckx 23 NEC Nijmegen
2011/12 Nizozemsko Bas Dost 32 SC Heerenveen
2012/13 Pobřeží slonoviny Wilfried Bony 31 Vitesse
2013/14 Island Alfreð Finnbogason 29 SC Heerenveen
2014/15 Nizozemsko Memphis Depay 22 PSV Eindhoven
2015/16 Nizozemsko Vincent Janssen 27 AZ Alkmaar
2016/17 Dánsko Nicolai Jørgensen 21 Feyenoord
2017/18 Írán Alireza Jahanbakhsh 21 AZ Alkmaar
2018/19 Nizozemsko Luuk de Jong
Srbsko Dušan Tadić
28 PSV Eindhoven
AFC Ajax
2019/20 Belgie Cyriel Dessers 15 Feyenoord
Heracles Almelo
2020/21 Řecko Giorgos Giakoumakis 26 VVV-Venlo
2021/22 Pobřeží slonoviny Sébastien Haller 21 AFC Ajax
2022/23

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Eredivisie na anglické Wikipedii.

  1. Netherlands, league321.com (anglicky)
  2. Netherlands - Regional Analysis, RSSSF.com (anglicky)
  3. Topscorers Eredivisie Archivováno 15. 1. 2013 na Wayback Machine., Eredivisielive.nl (nizozemsky) (v kolonce Seizoen lze nastavit jednotlivé sezóny)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]