Enzo Sereni

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Enzo Sereni
Narození 17. dubna 1905
Řím
Úmrtí 18. listopadu 1944 (ve věku 39 let)
Koncentrační tábor Dachau
Povolání spisovatel
Příbuzní Emilio Sereni (sourozenec)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
Sereniho symbolický náhrobek na izraelském národním hřbitově na Herzlově hořeJeruzalémě

Enzo Chajim Sereni (hebrejsky: אנצו סרני; žil 17. dubna 190518. listopadu 1944) byl italský sionista, spoluzakladatel kibucu Giv'at Brenner, pedagog, zastánce židovsko-arabského soužití a účastník protinacistického odboje, který byl za druhé světové války součástí výsadku do okupované Itálie. Byl však dopaden Němci a zavražděn v koncentračním táboře Dachau.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Římě a jeho otec byl lékař italského krále. Vyrůstal v asimilované židovské rodině, avšak během dospívání se z něj stal sionista. Po získání doktorátu z filosofie na univerzitě v Římě přesídlil v roce 1927 do britské mandátní Palestiny.[1] Pracoval v pomerančových hájích v Rechovotu a stal se jedním ze zakladatelů kibucu Giv'at Brenner. Coby nadšený socialista byl též aktivní v odborovém svazu Histadrut. Názorově byl pacifista a obhajoval poklidné soužití Židů s Araby a integraci židovské a arabské společnosti.

V letech 1931 až 1934 se vrátil zpět do Itálie, aby pomohl organizovat aliju mládeže, kvůli čemuž byl krátce zatčen gestapem. V nacistickém Německu pomáhal organizovat hnutí he-Chaluc a angažoval se též v pašování peněz a lidí z Německa. Byl též vyslán do Spojených států, aby tam pomohl s organizací sionistického hnutí. Během druhé světové války vstoupil do Britské armády a byl zapojen do šíření protifašistické propagandy v Egyptě. Britové jej též poslali do Iráku, kde se tajně a proti jejich vůli pokoušel organizovat nelegální aliju do mandátní Palestiny. Kvůli svým sionistickým názorům se dostal do sporu se svými nadřízenými a byl i krátce vězněn za falšování cestovních dokladů.[1]

Pomáhal též zorganizovat parašutistickou jednotku v rámci britského Oddělení pro zvláštní operace (SOE), která byla vyslána jako agenti do okupované Evropy. Z původního počtu 250 dobrovolníků bylo pro výcvik vybráno 110 osob. Nad různými částmi Evropy pak seskočilo jen 33 z nich, včetně Sereniho. Ten 15. května 1944 seskočil nad severní Itálií, ale bezprostředně po přistání byl zadržen. Podle záznamů byl popraven zastřelením 18. listopadu téhož roku v koncentračním táboře Dachau.[1]

Na jeho počet nese jeho jméno kibuc Necer Sereni a v Izraeli je po něm pojmenována řada ulic.[2] V září 1988 byla k uctění jeho památky vydána poštovní známka o nominální hodnotě 1,65 šekelů.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Enzo Sereni na anglické Wikipedii.

  1. a b c Enzo Sereni [online]. Jewish Virtual Library [cit. 2012-10-06]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. COMAY, Joan; COHN-SHERBOK, Lavinia. Who's Who in Jewish History: After the Period of the Old Testament. London: Routledge, 2002. 407 s. Dostupné online. ISBN 978-0415260305. S. 330. (anglicky) 
  3. Enzo Hayyim Sereni [online]. Israel Philatelic Federation [cit. 2014-04-18]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-04-19. (anglicky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • BONDYOVÁ, Ruth. The Emissary: The Life and Death of Enzo Sereni (originální název: השליח : חייו ומותו של אנצו סרני). Tel Aviv: Am Oved, 1974. 437 s. (hebrejsky)