Elizabeth Short

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Elizabeth Short
Elizabeth v roce 1943, když byla zatčena
Narození 29. července 1924
Boston, Massachusetts
USA
Úmrtí přibližně 15. ledna 1947 (22 let)
Los Angeles, Kalifornie
USA
Příčina úmrtí vražda
Místo odpočinku Mountain View Cemetery
Národnost americká
Občanství americké
Známá jako Black Dahlia (Černá Dálie)
Partner(ka) Matthew Michael Gordon (zasnoubeni)
Rodiče Otec: Cleo Short
Matka: Phoebe May Sawyer Short
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Elizabeth Short, přezdívaná Black Dahlia (29. července 1924 - 15. ledna 1947) byla americká žena, která se stala obětí jedné z nejznámějších záhadných vražd v roce 1947.

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Narodila se v Bostonu jako třetí dítě Clea a Phoebe May (rozené Sawyer) Shortových. Vyrůstala v Medford v Massachusetts. Její otec vybudoval miniaturní golfové hřiště těsně před krizí v roce 1929, kdy přišel o většinu svých peněz. Jednoho dne v roce 1930 zaparkoval svoje auto na mostě a od té doby již nebyl nikdy spatřen; jeho vedoucí si myslí, že spáchal sebevraždu. Matka Phoebe se s rodinou přestěhovala do malého apartmánu v Medfordu a začala prodávat knihy v knihkupectví, aby uživila své děti. Po několika málo letech rodina zjistila, že Cleo je stále naživu a žije v Kalifornii.

Jelikož Elizabeth trpěla astmatem a bronchitidou, byla v šestnácti letech poslána na zimu do Miami. Během dalších tří let stále bydlela na Floridě během zimních měsíců a na zbytek roku se vracela zpátky do Medfordu. Když jí bylo 19 let, jela na zimu do Vallejo v Kalifornii, aby tam žila se svým otcem, který v té době pracoval v přístavu Mare Island Naval Shipyard v San Franciso Bay. Na začátku roku 1943 se s otcem přestěhovala do Los Angeles, protože tu údajně získala novou práci na poště Camp Cook (dnes Vandenberg Air Force Base), nedaleko Lompoc v Kalifornii. Brzy po tom se odstěhovala do Santa Barbary, kde byla 23. září 1943 zatčena za požívání alkohol, když nebyla ještě zletilá. Policie ji poslala zpátky do Medfordu; ona hned odjela na Floridu kvůli zimě a zase se na zbytek roku vracela do Medfordu.

Mezitím na Floridě poznala majora Matthewa Michaela Gordona mladšího, který sloužil americké letecké armádě; byl členem druhé skupiny leteckého komanda, se kterou létal až do Číny. Elizabeth napsala svým přátelům, že ji požádal o ruku a že se měli brát v Indii. Jeho žádost přijala, ale Gordon zemřel 10. srpna 1945, týden předtím, než v Japonsku skončila druhá světová válka.

Elizabeth se v roce 1946 vrátila do Los Angeles, aby navštívila Josepha Gordona Ficklinga, kterého znala z Floridy. Po návštěvě bydlela svých posledních 6 měsíců života v jižní Kalifornii, převážně v Los Angeles a okolí.

Vražda a následky[editovat | editovat zdroj]

Ráno 15. ledna 1947 bylo nalezeno mrtvé nahé tělo Elizabeth Short na jižní straně Norton Avenue mezi ulicí Coliseum Street a Západní 39. ulicí, poblíž Leimert Park v Los Angeles. Její tělo bylo rozděleno na dvě poloviny. Avšak dnes média již ví, že vrahem je doktor George Hodel.

Hrob Elizabeth Shortové

Filmy, knihy a fiktivní příběhy o vraždě[editovat | editovat zdroj]

  • Who Is The Black Dahlia? (Kdo je Černá Dálie?) je film z roku 1975. Elizabeth ztvárnila herečka Lucie Arnaz.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Black Dahlia na anglické Wikipedii.