Edward Jenner

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Edward Jenner
Edward Jenner by James Northcote.jpg
Narození 17. května 1749
Berkeley (Anglie)
Úmrtí 27. ledna 1823 (ve věku 73 let)
Berkeley (Anglie)
Povolání lékař a imunolog
Alma mater St George’s, University of London (SGUL)
Univerzita v St Andrews
Ocenění člen Královské společnosti
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Edward Jenner (17. května 174926. ledna 1823) byl britský vesnický lékař, který se proslavil zavedením první vakcíny proti pravým neštovicím.

Život[editovat | editovat zdroj]

Edward Jenner při vakcinaci dítěte

Již v roce 1721 zavedla v Anglii první očkování proti neštovicím Lady Mary Wortley Montagu. Použila přitom metodu již dříve užívanou v Turecku. Očkování spočívalo v záměrném nakažení pacienta sušeným hnisem z puchýřů pravých neštovic, v němž je původce oslabený. Strupy se při této proceduře vkládaly do řezných ran. Neštovice jsou však velice virulentní, a tak i následný lehčí průběh nemoci mohl vést ke znetvoření, nebo dokonce smrti pacienta, který byl navíc po celou dobu infekční a mohl šířit nemoc dál.

Jenner pracoval jako praktický lékař v Berkeley v hrabství Gloucestershire. Všiml si přitom, že lidé, kteří přicházeli často do styku s dobytkem a nakazili se kravskými neštovicemi, téměř nikdy neonemocní pravými neštovicemi. 14. května 1796 se rozhodl učinit pokus a záměrně naočkoval osmiletému Jamesi Phippsovi hnis z vřídku způsobeného kravskými neštovicemi. Chlapec onemocněl kravskými neštovicemi, ale za šest týdnů se uzdravil. Jenner ho poté infikoval vakcinační dávkou pravých neštovic. Podle Jennerova předpokladu u chlapce nemoc nepropukla. Tento pokus je považován za první skutečnou vakcinaci.

Jenner poté použil tuto metodu ještě mnohokrát a v roce 1798 o svých výsledcích publikoval článek, ve kterém nazval svoji metodu vakcinací (z latinského slova vacca, česky kráva). V následujících dvou letech vydal ještě další dva články.

V Phippsově domě je nyní Jennerovo muzeum.

Nevím, zda jsem přeci jen neudělal chybu a nestvořil něco úděsného
— Edward Jenner

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]