Mary Wortley Montagu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mary Wortley Montagu
Mary Wortley Montagu, od Charlese Jervase, po roce 1716.
Mary Wortley Montagu,
od Charlese Jervase, po roce 1716.
Rodné jménoMary Pierrepont
Narození15. května 1689
Nottingham
Úmrtí21. srpna 1762 (ve věku 73 let)
Nottingham
Příčina úmrtírakovina
Povoláníobjevitelka, básnířka, dramatička a editorka
Tématapoezie
Manžel(ka)Sir Edward Wortley Montagu
DětiMary Stuartová[1][2]
Edward Wortley Montagu[3][2]
RodičeEvelyn Pierrepont, 1st Duke of Kingston-upon-Hull[1][2] a Lady Mary Feilding[1][2]
PříbuzníWilliam Pierrepont, Earl of Kingston[2], Lady Evelyn Pierrepont[2] a Lady Frances Pierrepont[2] (sourozenci)
John Stuart[2], James Stuart-Wortley-Mackenzie[2], Charles Stuart[2], Louisa Stuart[2], William Stuart[2], Frederick Stuart[3], Lady Mary Stuart[3], Lady Anne Stuart[3][2], Lady Jane Stuart[3][2] a Lady Caroline Stuart[3][2] (vnoučata)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lady Mary Wortley Montagu (26. května 1689 Londýn21. srpna 1762) byla anglická aristokratka a spisovatelka. Dnes je Montagu známá hlavně díky svým dopisům, především dopisům z Turecka, které Billie Melmanová popsala jako „úplně první příklad světského díla napsaného ženou o muslimském Orientu“.

Do historie však vstoupila i tím, že jako první v Anglii se pokusila o prevenci černých neštovic metodou již dříve užívanou v Turecku. (Očkování spočívalo v záměrném nakažení pacienta sušeným hnisem z puchýřů pravých neštovic, v němž je původce oslabený. Strupy se při této proceduře vkládaly do řezných ran. Neštovice jsou však velice virulentní, a tak i následný lehčí průběh nemoci mohl vést ke znetvoření, nebo dokonce smrti pacienta, který byl navíc po celou dobu infekční a mohl šířit nemoc dál, proto se tento způsob neujal a skutečný boj proti neštovicím zahájil až anglický lékař Edward Jenner.)

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodila se jako nejstarší dcera Evelyna Pierreponta, pátého hraběte z Kingstonu-upon-Hull a jeho manželky Lady Mary Fieldingové. Ve třech letech její matka zemřela. Její rodina postupně stoupala na žebříčku britské šlechtické společnosti. V roce 1706 se její otec dočkal povýšení na markýze z Dorchestru, dále získal vedoucí postavení ve sněmovně lordů a v roce 1715 titulu vévody z Kingstonu.

Až do svých devíti let byla Mary vychovávána babičkou, teprve tehdy se její výchovy ujal sám otec. Během mládí pobývala hlavně na zámcích Thoresby Hall a Holme Pierrepont Hall, kde ve zdejších knihovnách, které se řadily k nejkvalitnějším v celém království, propadla kouzlu knih a literatury. Protože se nemohla s otcem shodnout na jménu svého budoucího manžela, vzala vše do svých rukou a 23. srpna 1712 se vdala za Edwarda Wortleyho. Novomanželé následně žili nějaký čas v ústraní. V roce 1715 se Edward stal členem parlamentu, díky čemuž stoupala jeho kariéra. Polepšila si i Mary, která se stala miláčkem dvorské společnosti. Nedlouho poté ji ovšem postihly neštovice, takže se musela opět stáhnout do soukromí.

Po svém uzdravení v roce 1716 se ovšem nezapojila mezi londýnskou smetánku, nýbrž následovala manžela, který se mezitím stal velvyslancem v Osmanské říši. Do Cařihradu, hlavního města Osmanské říše, se dostali přes Vídeň a Adrianopoli. Celkem na cestách a v říši strávili dva roky, během kterých Mary napsala desítky dopisů, ve kterých vylíčila každodenní život v těchto zemích, ale také zvyklosti, ať už u dvora či mezi obyčejnými lidmi. Ceněná jsou především svědectví o Osmanské říši.

Zajímavé jsou také její pohledy na Vídeň a Čechy, které zaznamenala v ryze soukromých dopisech postrádajících jakékoliv znaky formalit. Je v nich vidět, že ji rakouská monarchie nikterak neokouzlila, jak např. dosvědčuje i jeden z prvních dopisů, který poslala do Londýna:

Království české jest nejpustější ze všech zemí, která jsem viděla v Německu. Vesnice jsou tak bídné a poštovní stanice tak ubohé, že čistá sláma a čerstvá voda jsou dobrodiní, jakého nenajdeme všude, a nesmíme doufat v lepší pohodlí…

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Lady Mary Wortley Montagu na anglické Wikipedii.

  1. a b c Oxford Dictionary of National Biography. Oxford. 2004.
  2. a b c d e f g h i j k l m n o Kindred Britain.
  3. a b c d e f Darryl Roger Lundy: The Peerage.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]