Eberhard Wolfgang Möller

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Eberhard Wolfgang Möller
Narození 6. ledna 1906
Berlín
Úmrtí 1972 (ve věku 66 let)
Povolání scenárista, spisovatel a dramatik
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Eberhard Wolfgang Möller (6. ledna 1906, Berlín1. ledna 1972, Bietigheim-Bissingen) byl německý nacistický spisovatel a dramatik, jeden z nejslavnějších autorů Třetí říše.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Otec pocházel z durynské rodiny zemědělců, ale díky tvrdé práci a až železné vůli se vypracoval na sochaře, matčini předci pocházeli z oblasti řeky Warty, po nich a od matky, která vedla děti „s pruskou střízlivostí“ zdědil smysl pro pořádek a strukturu. Tento jeho rys se projevoval při chlapeckých hrách již od dětského věku.

Po krátkém studiu filozofie se Möller snažil uplatnit jako dramaturg v novém divadle v Königsbergu, již zde toužil omezit vliv židovských literárních kruhů na divadlo, později byl jmenován do divadelního oddělení říšského ministerstva propagandy. Tam ho Oberbannführer z vedení Nacionální mládeže přesvědčil, aby se navíc zapojil do zodpovědné a tvůrčí práce stanovování cílů a úkolů Hitlerjugend.

Poprvé si NSDAP mladého lidového básníka všimla v roce 1932, kdy byly ve stranickém plátku Völkische Beobachter (Národní pozorovatel) na Posmrtnou neděli otištěny hymny z jeho básnické sbírky Aufruf und Verkündung der Toten (Volání a ozvěny mrtvých). Praktickým důvodem pro napsání těchto opěvných básní na hrdinně padlé v první světové válce bylo slavnostní setkání na jejich počest. A právě na této události, která dala vzniknout Möllerovu novému životnímu postoji, rozpoznal, že doba byla vytvořena „Volkshaft Schaffende“ - lidovými dělnickými masami, a nechal je na sebe promlouvat skrz sám život, jehož volání v něm vnitřně rezonovalo.