Přeskočit na obsah

Dolní Břežany (zámek)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zámek Dolní Břežany
Zámek Dolní Břežany po rekonstrukci, 2018
Zámek Dolní Břežany po rekonstrukci, 2018
Základní informace
SlohRenesance
Výstavbacca 1600
Současný majitelArcidiecéze pražská
Poloha
Adresa5. května 1, Dolní Břežany, okres Praha-západ, Středočeský kraj, ČeskoČesko Česko
Ulice5. Května
Souřadnice
Map
Další informace
Rejstříkové číslo památky32647/2-2232 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zámek Dolní Břežany je renesanční zámek v Dolních Břežanech v okrese Praha-západ, zahrnující také kapli sv. Maří Magdalény. Objekt je v majetku Pražského arcibiskupství. Mezi lety 2016 až 2018 proběhla rekonstrukce zámku a revitalizace jeho okolí, komplex nově slouží jako čtyřhvězdičkový hotel Chateau Clara Futura. Jedná se o kulturní památku České republiky (číslo 32647/2-2232).


Historie a popis[editovat | editovat zdroj]

Kaple sv. Maří Magdalény, která byla přistavěna k zámku mezi roky 1885 až 1887

Na místě zámku byla původně tvrz, první zmínky o ní jsou z roku 1332.[1]

Jedná se o čtyřkřídlý dvoupatrový zámek, postavený kolem čtvercového dvora, s hranolovou věží v západním průčelí. Jeho stavba pochází z roku přibližně 1600, byla vystavěna v renesančním slohu. V průjezdu je nástropní štuková výzdoba z konce 17. století, ve zdi byl vsazen náhrobník z doby kolem roku 1580. Zámek počátkem 18. století koupil pražský arcibiskup Ferdinand hrabě Khünburg. Od té doby sloužil objekt jako ekonomicko-správní centrum dolnobřežanského panství, které bylo téměř 300 let ve vlastnictví pražského arcibiskupství a fungovalo jako hospodářské a finanční zázemí arcidiecéze.

Poslední zásahy do stavby proběhly v roce 1901, kdy bylo upraveno vnitřní nádvoří a přistavěna lodžie. Novorománská kaple sv. Maří Magdalény byla vystavěna v letech 1885 až 1887. Od června 1919 v zámku sídlilo italské velvyslanectví.

V roce 1945 byly pozemky se všemi budovami fakticky, nikoli však právně, zabrány státem.[2] Nejdříve po znárodnění zámek využívalo Ministerstvo zemědělství, později zde byla ubytovna pro vojáky – konkrétně Odbor zvláštního určení správy vojsk ministerstva vnitra – tzv. červené barety, ti byli proti vnitřním předpisům nasazeni 17. listopadu na Národní třídě, kde vůči demonstrantům použili brutální násilí.[3] V zahradě a parku byla postavena benzínová pumpa, garáže, sklady či střelnice. V rámci restitucí mnohé pozemky a stavby včetně zámku získala pražská arcidiecéze zpět.

V letech 2003 a 2015 podepsala církev smlouvu s Dolními Břežany, na jejímž základě spolupracuje s obcí na jejím rozvoji. Na bývalých pozemcích spadajícím k zámku (bylo zde hospodářské zázemí) byla vystavěna vědecká výzkumná centra ELI Beamlines a HiLASE.

Rekonstrukce a přestavba na hotel[editovat | editovat zdroj]

Mezi lety 2016 až 2018 zde proběhla náročná rekonstrukce za necelých 300 milionů korun. Při rekonstrukci bylo zbouráno torzo pomníku zakladatele Čeky (faktické předchůdkyně pozdější NKVD a posléze KGB) Felixe Dzeržinského, který stál před hlavním vstupem do zámku.[2] Zrekonstruovala se budova zámku včetně kaple, zámecký dvůr byl průhledně zastřešen, obnovila se severní část zámeckého parku a vznikl zde čtyřhvězdičkový hotel s kapacitou přibližně 80 lidí. V zámku je veřejnosti přístupná restaurace. Zámecký hotel též disponuje konferenčními prostorami,[4] party stanem a vlastním parkovištěm. Přes den byla kromě restaurace veřejně přístupná také obnovená část zámeckého parku. Jižní část zámeckého parku na svoji obnovu a zpřístupnění veřejnosti kvůli finanční náročnosti odhadované až na 100 milionů korun teprve čeká.

Arcibiskupství kalkulovalo s tím, že investice do luxusního hotelu, nazvaného „Clara Futura“, tj. „Světlá budoucnost“, bude mít příznivou perspektivu mj. i jako konferenční centrum pro vědecké návštěvy z celého světa, neboť v Dolních Břežanech se nacházejí dvě výzkumná laserová střediska – ELI Beamlines a HiLASE. Toto očekávání se však nesplnilo, provoz hotelu nebyl rentabilní. Navíc po roce a půl od otevření propukla v Česku na jaře roku 2020 epidemie covidu-19 a hotel byl uzavřen.[5] Hotel zůstal mimo provoz i po uvolnění nouzových opatření v ČR,[6] v úvahu přichází prodej nerentabilního objektu.[5]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Zámek Dolní Břežany [online]. Hrady.cz [cit. 2017-08-01]. Dostupné online. 
  2. a b Církev ze zámku v Dolních Břežanech postaví čtyřhvězdičkový hotel - E15.cz. Zprávy E15.cz. Dostupné online [cit. 2017-08-25]. 
  3. Břežanský zámek se má změnit v hotel. Vedle už stojí laserové centrum. Metro.cz [online]. 2015 [cit. 2017-08]. Dostupné online. 
  4. konferenční servis. Clara Futura [online]. [cit. 2019-02-03]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2020-06-06. 
  5. a b PERGLER, Tomáš. Virus jako poslední rána. Církevní hotel u Prahy skončil po roce a půl. Seznam Zprávy [online]. Seznam.cz, 2020-05-31 [cit. 2020-05-31]. Dostupné online. 
  6. Hotel je do odvolání uzavřen [online]. Pražské arcibiskupství [cit. 2020-05-31]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]