Diskuse k Wikipedii:WikiProjekt Politika

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

I generated list of articles about officeholders, without image in infobox on this wikipedia, but with image on plwiki - maybe somebody will be interested. This list will be regenerated so it may be a good idea to add this page to watchlist Bulwersator (diskuse) 11. 3. 2012, 10:42 (UTC)

Pro Evropanismus[editovat zdroj]

Uživatel 93.99.192.220 přidal obrovskou rychlostí do mraku stran ideologii "Pro-evropanismus". V zásadě se to nejeví jako zlý úmysl, ale má to dva problémy;

(1) Pojem v českém jazyce neexistuje a neužívá se. Pro vztah k evropské únii se v našem prostředí používají termíny jako Euroskepticismus, Eurooptimismus. Případně se dá uvažovat o Eurofederalismu. Nevím, jestli je zaužívný ještě nějaký pojem třeba pro naopak volnější Evropskou únii.

(2) Místo odkazu na stránku o ideologii pojednávající se odkazuje prostě na článek o Evropské unii, což není příliš vysvětlující.

Navrhoval bych požádat o nasazení bota, který to všechno opraví z na Eurooptimismus[zdroj?]. Návrhy, připomínky?--Fafrin (diskuse) 16. 5. 2016, 23:03 (CEST)

„Pro-evropanismus“ je opravdu podivný tvar. Když už, tak jsem zaznamenal třeba „proevropanství“ a třeba „proevropský“ postoj. Ale ani u eurooptimismu a euroskepticismu si nejsem jistý, jestli jde o nějaké ucelené ideologie, které bychom mohli stranám vetknout do infoboxu vedle třeba liberalismu, socialismu apod. --Bazi (diskuse) 16. 5. 2016, 23:29 (CEST)
Euroskepticismus tam myslím už někteří mají, třeba Svobodní. Ten je snad celkem dobře definován. S Eurooptimismem je to pravda, co se týče ucelené definice, horší. Teoreticky bych mohl článek základně vytvořit jako pahýl překladem kousku z EnWiki, pomohlo by to?--Fafrin (diskuse) 7. 6. 2016, 13:08 (CEST)

Graf mandátů[editovat zdroj]

Vytvořil jsem šablonu {{Zastupitelstvo}} pro přehledné zobrazení politického složení různých zastupitelských orgánů, ať už v článcích o volbách jako zobrazení výsledků, nebo v článcích o těch orgánech. Ale uvítám náměty a připomínky k jejímu dalšímu vyladění. Sám už vím alespoň o dvou:

  1. Možnost kompaktního seskládání ikonek dohromady, aby nebyla každá strana jen v samostatném sloupci. To by bylo skvělé, ale když jsem přemýšlel o řešení, bylo by to hodně překombinované. Možná že se to ještě nějak podaří, ale prozatím je to pro mě příliš vysoký cíl.
  2. Otázka případného zobrazení legendy. O tom jsem uvažoval, určitě by to šlo realizovat, ale asi by taková legenda byla prostorově náročná, takže bych taky rád spoléhal na takové řešení, kdy je tento graf použitý v článcích současně s nějakou tabulkou číselných výsledků, kde by k úplným názvům stran a koalic mohla/měla být doplněná i příslušná barva, která by korespondovala s grafem.

Ale víc hlav víc ví, takže prosím i o další názory. --Bazi (diskuse) 14. 10. 2016, 16:11 (CEST)

Mimochodem, zlobí trochu zobrazování ve Firefoxu a MS Edge, zatímco Opera, Explorer i Chrome zobrazují asi vše správně. Problém už je u šablony {{Mandát}}, kterou tato šablona využívá. --Bazi (diskuse) 14. 10. 2016, 16:21 (CEST)

Mandát prezidenta[editovat zdroj]

S kolekou User:Kacir jsme se střetli nad stránku ČSSD kvůli zaznačení mandátu prezidanta. Současný systém volby prezidenta je svým způsobem více stranický, protože umožňuje stranám mít "vlastní nominanty". (ČSSD např. nyní mluví o tom, že postaví proti Zemanovi svého kandidáta.) V minulé volbě byly kandidáti, kteří měli jasnou vazbu na některou stranu, často přímo podporu či nominaci jejím poslaneckým či senátorským klubem: Zuzana Roithová(KDU), Přemysl Sobotka(ODS), Miloš Zeman(SPOZ), Jiří Dienstbier(ČSSD), Karel Schwarzenberg(TOP09). Případnou úspěšnost těchto stran a jejich vstup do politické mapy ČR již zachycuji v Šablona:České politické strany#Prezidentská volba. Současně je zvykem v infoboxech stran mandáty zachycovat jejich úspěšnost ve volbách kterých se zúčastnili ziskem mandátů, konkrétně ziskem mandátů v době voleb podle počtu osob nominovaných politickou stranou, které mandát získali. Má smysl toto zachycovat u prezidentských voleb? Pokud strana "nominuje" svého kandidáta na prezidenta a uspěje, jistě je na místě tuto její moc zachytit v infoboxu. Pokud například SRČ-RSČ Miroslava Sládka uspěje v prezidentských volbách a Miroslav Sládek se stane prezidentem, jistě by se to mělo objevit v výrazně v článku dané strany, ne?--Fafrin (diskuse) 16. 6. 2017, 12:53 (CEST)

Zdravím, mandáty v infoboxu přesně odpovídají volebnímu zisku dané strany dle oficiálních zdrojů, nikoli neoficiálním vyjádřením podpory například ze strany politických subjektů.
Podstatné je to, že dle Ústavního zákona č. 71/2012 Sb., je kandidáta oprávněn navrhnout pouze občan, podpoří-li jeho návrh petice 50 000 občanů, nejméně 20 poslanců či nejméně 10 senátorů, ale nikdo jiný! Tedy žádná politická strana ani hnutí ze zákona nemohou navrhovat své kandidáty, nejsou to jejich straničtí kandidáti, jediné co mohou je vyjádření podpory a neoficiálně je prezentovat jako „své“, srovnejte kdo je ve skutečnosti navrhující a kdo jen podporovatel. Takový kandidát tedy v žádném případě není zvolen za stranu, které mandát rozhodně nepřísluší, pokud se voleb nezúčastnila prostřednictvím vyslání svého kandidáta. Dokonce je to tak, že jedna strana může podpořit více kandidátů a naopak jeden kandidát může být podpořen více stranami, což se také roku 2013 stalo.
Rozhodující je navrhovatel, ČSÚ standardně uvádí "navrhující strana", což v prezidentských volbách mohou být již výše zmínění: občan, poslanci a senátoři, ale žádné strany.
Vždyť stejnou praxi provozujeme u všech zbylých volených úřadů v infoboxu a sám správně vracíte chybné počty mandátů. Obdobně se Řád národa parlam. voleb 2013 neúčastnil a tedy nemohl v nich získat žádný mandát, ten 1 člen byl zvolen za Úsvit, za nímž jde 4 roky všech 14 mandátů (i s příspěvky za mandát), ať byli zvolení kandidáti ve chvíli volby členy jakékoli jiné strany než Úsvitu, nebo později přestoupili jinam. Mandáty patří pouze Úsvitu, jakožto "navrhující straně". Stejně tak mandáty u prez. volby bychom mohli připsat jen občanům, poslancům či senátorům.--Kacir 16. 6. 2017, 17:45 (CEST)
Díky za odpověď a argumenty. Vazba mezi mandátem prezidenta a nominující je vskutku příliš slabá, aby se to dalo přímo vztáhnout. Možná by se to mohlo objevit graficky v nějakém shrnujícím článku o politickém systému a politická příslušnost kandidáta v době volby či po ní má své místo pro uvedení v Šabloně stran, ale mandát v infoboxu to není.--Fafrin (diskuse) 16. 6. 2017, 23:03 (CEST)

Pomůcka co aktualizovat[editovat zdroj]

Založil jsem podstránku Wikipedie:WikiProjekt Politika/Aktualizace při změnách, na které jsem uvedl co vše se musí aktualizovat při změně prezidenta nebo premiéra/vlády v ČR a SR. Určitě jsem tam na nějakou důležitou stránku zapomněl, tak kdyžtak doplňte. :-) --Harold (diskuse) 22. 3. 2018, 17:09 (CET)