Diskuse:Wolfgang Amadeus Mozart

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Kolik měl tedy Mozart dětí? 3 nebo 4, nemůžu se dopočítat.

můj názor[editovat zdroj]

Měl dvě děti ...

Ne....měl jich šest, čtyři zemřeli (Raimund Leopold - zemřel, Karel Tomáš, Johann Leopold - zemřel, Anna - zemřela, Terezie - zemřela, Franz Xaver)

Neni tu nic o pobytu v Praze je to blby.

Máte pravdu, pobyt v Praze by měl mít samostatnou kapitolu ** --MiroslavJosef 12. 5. 2009, 17:11 (UTC)

Kvalita[editovat zdroj]

Jako Dobrý článek by měl vykazovat více encyklopedický styl (věta "jeden z největších hudebních géniů všech dob" může být uvedena pouze jako ozdrojovaný citát někoho hodně autoritativního, jinak je to jasně mimo), delší úvod, měl by obsahovat lepší kapitolu o Mozartově díle a stručný rozbor několika nejdůležitějších skladeb (Don Giovanni, Figarova svatba, Requiem...). Měl by citovat více prací, o Mozartovi se už napsaly hory papíru. Sloh. ("Obě opery byly s velkým úspěchem uvedeny v Praze, čemuž byl Mozart osobně přítomen a snížilo to jeho finanční problémy.") --Ioannes Pragensis 18:40, 30. 5. 2007 (UTC)

Souhlas.--Juan de Vojníkov 25. 8. 2008, 05:02 (UTC)

Poslední léta[editovat zdroj]

Ten odstaveček o Mozartových posledních letech je nějaký divný: V září roku 1790 uvedl Mozart operu Così fan tutte ve Frankfurtu nad Mohanem a podnikl další koncertní turné. Rovněž složil několik desítek symfonií a menších komorních děl a také zpěvohru Kouzelná flétna, která byla provedena v periferním divadle „Na Vídeňce“ krátce před Mozartovou smrtí. Ačkoli se Kouzelná flétna na první pohled jeví jako pouhá pohádka, obsahuje řadu radikálních a zednářských motivů.

Určitě nesložil během posledního roku několik desítek symfonií, jak z odstavce vyplývá. Řekl bych, že v té době nesložil ani jednu. Svou poslední, 41., dokončil 10. srpna 1788 (viz en:Symphony No. 41 (Mozart)).

Mozart byl Rakušan?[editovat zdroj]

Jen malá noticka, nejsem si jistý, resp. nemyslím si, že byl Mozart Rakušanem, i když ho tak sami Rakušané prezentují. Jak známo byl narozený roku 1756 v Salcburku, který již od roku 1278 byl centrem suverénního salcburského arcibiskupství v rámci Svaté říše římské. Tedy nijak propojen s Rakouskými zeměmi. Sám Mozart byl ve službách salzburského arcibiskupa. --Kacir 22. 1. 2009, 15:20 (UTC)

Pokud nebyl Rakušanem, co tam chcete napsat? Salcburčan? Já osobně si myslím, že Rakušanem byl, žil na území dnešního Rakouska, jeho mateřským jazykem byla němčina a pocházel z německé rodiny, takže Rakušanem IMHO byl. --Váš Mostly Harmless 22. 1. 2009, 19:58 (UTC)
Rakušanem nebyl, to je zřejmé. Jak jsem napsal výše, salcburské arcibiskupství tehdy nemělo přímou vazbu s rakouskými zeměmi (Horními a Dolními Rakousy). Bylo suverénem ve Svaté říši. To, že se až po jeho smrti stalo součástí Rakouského císařství, přece neznamená, že v době jeho života bylo součástí také. O člověku narozeném např. na Podkarpatské Rusy v roce 1910, který zemře r. 1944, také neřekneme, že to byl sovětský občan, když se tato země stala součástí SSSR až po jeho smrti v roce 1945. Argument s mateřským jazykem také není přiléhavý, vždyť ne všichni, kdo mají za rodný jazyk němčinu, musí být Rakušany. Švýcaři, Němci mluvící němčinou přece nejsou Rakušané. A jen dodám, že německá rodina nerovná se rakouská. Faktem je, že se všeobecně mluví o Rakušanovi, což ovšem vychází z historické neznalosti.
Já jsem jen chtěl upozornit na tuto věc. Mně osobně nevadí, že je tam napsáno rakouský, není to věc důležitá z hlediska hesla. Ptáte se, co tam chci napsat? Nezáleží na tom, co já bych chtěl, ale co by tam přece správně mělo být. Příznačné je, že ani německá, ani anglická verze hesla nemá v úvodu napsáno "rakouský skladatel", ale jen skladatel. Byl to Solnohraďan, tedy Salcburčan. [1] --Kacir 23. 1. 2009, 05:22 (UTC)
Souhlasím s kolegou Kacirem. Nejlépe je otázku národnosti u Mozarta obejít. Byl klasicistním skladatelem, tečka. --Zbrnajsem (diskuse) 25. 5. 2013, 17:50 (UTC)
Pro případ, že by začala vznikat revertační válka okolo v době Mozartova života nedůležité věci: Kdybychom národnost neuvedli, našli by se opět zlepšovatelé, kteří by ji doplňovali. Doporučuji text "byl německý (podle jiných zdrojů rakouský)" a za to vysvětlující poznámku se zdrojem, podobnou té, kterou jsem tam ve snaze o kompromis dal. --Svenkaj (diskuse) 2. 3. 2017, 21:51 (CET)