Diskuse:Rodina Andreje Babiše

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Nové heslo[editovat zdroj]

@Auvajs: Nevím, jestli je tohle heslo vhodné a Andrej Babiš je třeba zkracovat. Když se podíváme na jeden z posledních , tak je taky dlouhý a nerozdělený. OJJ, Diskuse 2. 6. 2017, 05:28 (CEST)

To příjmení matky uvedené u informace o úmrtí je omyl nebo mi něco uniklo ? --Jowe (diskuse) 2. 6. 2017, 07:53 (CEST)

Chyba, Opraveno. --Auvajs (diskuse) 2. 6. 2017, 11:49 (CEST)
Chybička se vloudí, překvapuje mě však, jak dlouho vydržela v článku Andrej Babiš, přestože byla i ve shrnutí editace. Kdyby se místní cenzoři věnovali spíš opravám faktických chyb, udělali by lépe. --Jowe (diskuse) 2. 6. 2017, 14:00 (CEST)

Přesun na Rodina Andreje Babiše[editovat zdroj]

Přesun jsem chtěl navrnout sám, takže návrh podporuji.--Kacir 26. 6. 2017, 02:37 (CEST)

Asi to bude nejlepší. (Přidat též informace o bratrovi, bývalé manželce, partnerce a dětech). Nicméně ten článek bude nutno trochu upravit. --Auvajs (diskuse) 26. 6. 2017, 03:26 (CEST)

Dvě verze článku (otcův švagr)[editovat zdroj]

Wikipedista Zbrnajsem revertačně prosazuje úplné odstranění zmínky, která už tak byla součástí jen poznámky pod čarou. Zdůvodňuje to nyní tvrzením, že švagr nepatří do rodiny, předtím zase tvrzením, že sem patří jen zmínka o emigraci. Přitom odmazávané informace jsou, zdá se, řádně zdrojované a je mezi nimi informace týkající se švagrovy manželky, což - jestli správně chápu - je sestra Andrejova otce, čili je k němu ještě bližší příbuznou než samotný švagr. Spíš to tedy vypadá, že dělicí čára mezi tím, co je tu ponecháváno a co je odmazáváno, vede trochu jinudy, snad že má být odstraněna informace o spolupráci s tajnou službou nebo v případě manželky že byla známou odpůrkyní očkování. Zatímco informace o tom, že on byl uznávanou geologickou kapacitou tady zůstat má. Podivný výběr. Tedy jsem za, aby tady zůstala informace úplná, už tak je stejně jen v poznámce pod čarou, tedy snad ničemu zásadně nepřekáží. K takové výběrové čistce informací nevidím opodstatnění. --Bazi (diskuse) 27. 12. 2017, 00:23 (CET)

S tím souhlasím.
Upozorňuji také kolegu Zbrnajsem, aby se zdržel prosazování neprodiskutovaných a rozporovaných změn, navíc ve formě mazání zdrojovaného obsahu. Již v minulosti měl s takovou silovou revertací problémy. Správným řešením je při rozporování krok zdůvodnit v diskusi a až při konsenzu či nereagování dalších přistoupit k změnám.--Kacir 27. 12. 2017, 01:05 (CET)
Co je rodina? Švagr, zde bratr manželky Štefana Babiše, není pokrevný příbuzný, nepatří do jeho rodiny. Tento můj argument platí. Druhý argument platí rovněž. Jen švagrova emigrace má souvislost s rodinou Andreje Babiše. Že je něco pouze v poznámce? Každý si to ale může přečíst. OK, ani ten geolog tam být nemusí. A paní Viera a její odpor k očkování nemá s Babišem už vůbec nic společného. Bazi odstraňuje také informace bez diskuse, to na okraj. Opravdu, proč musíme zrovna o Babišově příbuzenstvu a nepříbuzenstvu všechno psát do detailů - ale o jeho politice nikoliv? --Zbrnajsem (diskuse) 27. 12. 2017, 08:30 (CET)
Pokud váš argument platí, že švagr nebo dokonce nepokrevní příbuzní nepatří do rodiny, pak takový přístup prosaďte jinde, a na Wikipedii můžete začít smazáním takových osob ze členů rodiny; na en wiki smazáním nepokrevných příbuzných, zeťe Jareda Kushnera a snachy Lary Trumpové, z rodinné šablony Donalda Trumpa. Tedy, pokud váš argument platí.--Kacir 27. 12. 2017, 09:45 (CET)
Ten seznam členů rodiny (ne konkrétní, ale vzorové) je naprosto extenzívní, přehnaný. Takhle to určitě málokdo vidí. Moji bratranci a sestřenice nepatří do mé rodiny. Oni mají svoje vlastní rodiny. A rodinná šablona Donalda Trumpa to právě dokazuje. Jsou tam kromě opravdových pokrevných příbuzných (a tuším manželek) navíc jen jeden zeť (tedy Kushner) a jedna snacha. To odpovídá běžnému pojetí. Já tam na en:wiki v tom směru nic měnit nebudu, to mne ani nenapadne. Se svými zeti má ale otec rodiny mnohem více kontaktu a má k nim bližší vztah nežli s nepříbuznými švagry a švagrovými. Já vím z osobní zkušenosti, o čem tady mluvím. Ale např. bratr mého zetě už členem mé rodiny není. Takže zůstaňme i u rodiny Štefana Babiše a jeho syna u střízlivého pojetí a nerozšiřujme ji donekonečna. Jen proto, abychom našli něco negativního nebo zdánlivě negativního jako je to (asi nějak zdůvodněné) odmítání očkování u švagrové „paní Viery“ (je to vůbec švagrová?). Mohli bychom se na tomhle shodnout, kolego Kacire? --Zbrnajsem (diskuse) 27. 12. 2017, 11:22 (CET)
I kdybyste švagra nechtěl počítat do rodiny, tak proč jste ponechal informaci o něm coby geologické kapacitě, a mazal jste jenom jiné informace, a to včetně informací o jeho manželce, tedy sestře Andrejova otce, která je pokrevně příbuznou? Ne, tahle Vaše argumentace není udržitelná, jsou to jen výmluvy. Tento článek není o Andreji Babišovi, nýbrž o jeho rodině, tedy není jediné určující hledisko, jak moc přímý vztah má informace k jeho osobě, nýbrž k celé (klidně širší) rodině. Právě skutečnost, že nejde o nejbližší příbuzenstvo, chápu jako důvod, proč jsou tyto informace jen v poznámce pod čarou. A tak je to v pořádku. Ale zároveň nevidím důvod to odmazávat úplně, protože to dokresluje celkový kontext, v jakém rodina Andreje Babiše existuje a existovala. Kolega Zbrnajsem tady navíc cosi plete o politice AB, bez souvislosti s tímto článkem, protože tento článek není o politice AB, je o rodině AB. --Bazi (diskuse) 27. 12. 2017, 13:11 (CET)

Souhlasím s dělší, necenzurovanou verzí. Smazaná poznámka se sice zabývá vzdálenější rodinou, ale vysvětluje okolnosti, které se Babiše přímo dotýkaly. Opakované snahy Zbrnajsema něco učesávat, zamlčovat a přikrášovat nejsou ve prospěch wikipedie.--Ladin (diskuse) 27. 12. 2017, 12:10 (CET)

Takové rozvláčné poznámky nejsou pro článek podstatné. Jsem pro jejich vhodné zkrácení. Mají sloužit především k doložení tvrzení. Jak souvisí jejich činnost s jejich emigrací a osvětluje důsledek emigrace? --Rosičák (diskuse) 27. 12. 2017, 12:33 (CET)

Kolega Bazi se zmýlil. Ervín Scheibner byl bratr Babišovy matky, rozené Scheibnerové. To jsem v článku opravil, neboť je to logicky správnější. Paní Viera tedy nebyla sestra Štefana B. Ano, nebyl jsem důsledný. Navrhuji nyní smazání celé poznámky č. 3. Nemá v článku co dělat! To nebude cenzura, ale wikizace. Je nesprávné psát jen u Babiše o širokém příbuzenstvu a detailech jejich života, když to u jiných osobností neděláme. Jaké oprávnění máme, tady roztahovat osudy rodiny Scheibnerovy? Že byli nebo jsou kdesi na druhém konci světa? To nemá u informací o užších rodinách Štefana a Andreje Babiše co dělat. S roztahováním tématu na další příbuzenstvo nemohu souhlasit. --Zbrnajsem (diskuse) 27. 12. 2017, 20:22 (CET)
A už jsme zase u dalšího pokusu o cenzuru. Zcela nepřípustné. A bylo by dobře nepoužívat pro „zastření“ své cenzury bezobsažné termity jako „wikizace“. ;-) Je to relevantní související informace o příbuzenstvu, jehož konání ovlivnilo také život samotné jádrové rodiny Andreje Babiše. Relativní okrajovost vůči tématu je už více než dostatečně vyjádřena skutečností, že je to uvedeno jako poznámka pod čarou. --Bazi (diskuse) 27. 12. 2017, 21:02 (CET)
Podal jsem návrh, se kterým Vy nesouhlasíte. Jenže nemáte dobré argumenty. Nijak jste nedoložil, co kromě samotné emigrace Scheibnerových ovlivnilo život Babišových. Snad ten odpor paní Viery vůči očkování? A zanechejte toho nařčení z cenzury - tady na diskusi. --Zbrnajsem (diskuse) 27. 12. 2017, 21:11 (CET)
A vy jste nijak nedoložil, že to nesouvisí a nemá to tady být. Článek je o rodině, tedy sbíráme informace o rodině. Že se Vám z podivného důvodu nehodí do krámu a do rodiny bratr Andrejovy matky, nemá o nic větší hodnotu než to, že jej já za součást rodiny považuji. Informace nejsou pochybného charakteru, jsou řádně zdrojované, tedy neexistuje důvod, proč by tu neměly být. Wikipedie shromažďuje relevantní informace, zbavovat se jich by bylo proti základnímu smyslu. --Bazi (diskuse) 27. 12. 2017, 21:33 (CET)

Kruhové zdrojování[editovat zdroj]

Je třeba ho z článku odstranit tento zdroj z Echa- v závěru článku uvádí jako svůj převážný zdroj Wikipedii, která převážně čerpala z...--Rosičák (diskuse) 27. 12. 2017, 12:19 (CET)

Toto je krásný příklad toho, jak tyto články o Babišovi na mnoha místech vznikaly. Tedy pomocí porušování pravidel Wikipedie. --Zbrnajsem (diskuse) 27. 12. 2017, 20:36 (CET)
Podejte důkaz porušení pravidel nebo to budu považovat za pomlouvačné tvrzení a žádat vaše potrestání. Mimochodem, článek na Wikipedii vznikl dříve než ten odkazovaný článek (!) a v původní verzi byla každá věta poctivě zdrojována. --Auvajs (diskuse) 28. 12. 2017, 17:02 (CET)

Považoval bych za konstruktivní podívat se na ona konkrétní tvrzení, která jsou/byla zdrojovaná tímto článkem, na podobu, v jaké sem byla původně vpravena, zda a čím byla zdrojována. Dává smysl, že jestliže článek Fora 24 píše o tom, že „uvedené informace vychází z velké části z Wikipedie, která ve většině informací vychází z knihy Tomáše Perglera „Příběh oligarchy““, pak tady v té době tyto konkrétní informace buď byly už doloženy onou knihou, případně jinými zdroji, nebo se tady objevily až po publikování článku, a tedy patří k té menšinové části, kterou autor z Wikipedie nepřevzal, a tedy je čerpal odjinud - jeho článek by pak mohl být zdrojem právě pro tyto informace, byť by bylo bezpečnější k němu doložit ještě zdroj jiný. --Bazi (diskuse) 28. 12. 2017, 17:51 (CET)

Dne 2.6.2017 nebyl ten nepřípustný zdroj ještě použit. Chyběla tedy věta, že Babišova matka se angažovala ve Straně (s velkým S). Tato věta se tam dostala 25.6.2017, autor: Auvajs. Článek ve Foru 24 je rovněž z 25.6. A ten byl Auvajsem označen za zdroj. To je zajímavá náhoda. Tento způsob zdrojování se pravděpodobně dá označit za VV s pomocí Fora 24. Tohle mně osobně úplně stačí. Další postup by měl být tedy, že onu větu smažeme, protože nebyla řádně zdrojována. --Zbrnajsem (diskuse) 28. 12. 2017, 21:13 (CET)
Nechápu. Chcete říct, že jsem do článku na Wikipedii vložil nějakou vymyšlenou informaci, následně to převzalo Forum24 a pak to bylo zpětně dozdrojováno Forem24? :D Tohle je docela vážné nactiutrhačné tvrzení, tak prosím dodejte přesně ty informace, které jsem tam takhle propašoval... :D
Za sebe můžu říct, že to bylo tak, že na Wikipedii jsem měl všechno velmi poctivě ozdrojováno Perglerem a z Fora24 do článku na Wikipedii přidal asi dvě věty, které v Perglerovi nebyly. --Auvajs (diskuse) 28. 12. 2017, 21:56 (CET)
Vykonstruoval jste, kolego, zjevný nesmysl. Jestliže zde nebyla nějaká informace v době, kdy autor údajně čerpal z Wikipedie pro svůj článek, který byl zveřejněn k určitému datu, a ke stejnému datu sem kolega přidal novou informaci ihned zdrojovanou tím textem, pak je nabíledni, že autor onoho textu nemohl právě tuto informaci vyčíst z Wikipedie, a tedy se nejedná o zdrojování kruhem. Prostě kolega sem tu informaci přidal, až když se objevila ve zdroji, tedy zdroj ji vzal pravděpodobně odjinud a pro zdrojování právě této informace se zdá být použitelný.
Pro zajímavost, ve webovém archivu existuje kopie onoho zdroje datovaná 25.6.2017 16:41:58 (GMT), zatímco kolega Auvajs vložil do zdejšího článku informaci doloženou tímto zdrojem téhož dne, ovšem až ve 22:30 hodin (CET). A ty informace už v tehdejší kopii jsou obsažené, byly tam dřív než na Wikipedii. Leda bychom byli schopni dohledat, že sice nebyly v tomto článku, ale už existovaly v některém z jiných článků Wikipedie. Protože však tady Adriana Babišová, jíž se ty informace týkají, vlastní článek nemá, nedovedu si dost dobře představit, kde jinde bychom něco takového mohli najít. Snad v článku o samotném Andreji Babišovi? Ale i tam byla přidána až později a čerpána z téhož zdroje. --Bazi (diskuse) 28. 12. 2017, 23:41 (CET)