Přeskočit na obsah

Dioncophyllaceae

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxDioncophyllaceae
alternativní popis obrázku chybí
Triphyophyllum peltatum
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádhvozdíkotvaré (Caryophyllales)
ČeleďDioncophyllaceae
Airy Shaw, 1952
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dioncophyllaceae je čeleď vyšších dvouděložných rostlin z řádu hvozdíkotvaré (Caryophyllales). Má jen tři zástupce, vyskytující se v rovníkové Africe. Jeden druh náleží mezi masožravé rostliny.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Dioncophyllaceae jsou liány s měkkým dřevem, přichytávající se opory pomocí zahnutých háků na koncích listů. Listy jsou jednoduché, střídavé, se zpeřenou žilnatinou a bez palistů. Čepel listů je celokrajná nebo na okraji vroubkovaná. Triphyophyllum peltatum vytváří mimo klasických listů ještě úzké čárkovité listy pokryté lepkavými žláznatými chlupy – tentakulemi.

Květy jsou středně velké, pravidelné, pětičetné, ve vrcholících. Kalich je volný nebo jen na bázi krátce srostlý, korunní lístky jsou volné, zkroucené. Tyčinek je většinou 10. Semeník je svrchní, srostlý ze 2 nebo 5 plodolistů, s jedinou komůrkou s mnoha vajíčky a s volnými čnělkami. Plodem je tobolka. Semena jsou poměrně velká, křídlatá.[1]

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Čeleď zahrnuje 3 monotypické rody. Všechny 3 druhy se vyskytují v relativně nevelkých areálech v západní rovníkové Africe.[2]

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

V minulosti byla čeleď Dioncophyllaceae řazena do řádu Theales (Dahlgren) nebo Violales (Cronquist), případně do samostatného řádu Dioncophyllales v rámci nadřádu Theanae (Tachtadžjan).

Podle kladogramů APG je nejblíže příbuznou skupinou čeleď Ancistrocladaceae. Obě tyto čeledi tvoří spolu s masožravými čeleděmi rosnatkovité, láčkovkovité a rosnolistovité monofyletickou větev řádu hvozdíkotvaré.[2]

Ekologické interakce[editovat | editovat zdroj]

Triphyophyllum peltatum je hmyzožravá rostlina, lapající kořist podobně jako rosnatky pomocí specializovaných žláznatých chlupů na listech.

Přehled rodů[editovat | editovat zdroj]

Dioncophyllum, Habropetalum, Triphyophyllum[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. WATSON, L.; DALLWITZ, M.J. The Families of Flowering Plants: Dioncophyllaceae [online]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-01-03. 
  2. a b STEVENS, P.F. Angiosperm Phylogeny Website [online]. Missouri Botanical Garden: Dostupné online. (anglicky) 
  3. HASSLER, M. Catalogue of life. Synonymic Checklists of the Vascular Plants of the World [online]. Naturalis Biodiversity Center, 2017 [cit. 2017-12-31]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-12-31. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]