Masožravá rostlina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Masožravé rostliny)
Skočit na: Navigace, Hledání

Masožravé rostliny (někdy se jim říká hmyzožravé rostliny) jsou rostliny, které získávají více či méně živin (ale ne energii) tím, že chytají drobné živočichy, prvoky a zvláště pak hmyz. Masožravé rostliny obvykle rostou na místech, kde je půda velmi chudá na živiny. Vyskytují se tedy například v kyselých bažinách a v chudých písčitých a kamenitých oblastech. Často se uvádí, že si masožravé rostliny vyvinuly tento neobvyklý způsob výživy kvůli nedostatku dusíku v těchto půdách, ale hlavním limitujícím činitelem pro ně jsou spíše některé těžké kovy nutné pro správnou funkci enzymů.[1] Aby byla rostlina považována za masožravou, musí dokázat svou potenciální kořist nalákat, polapit a využít látky z ní získané. Způsobů, jak toho rostliny docilují, je celá řada. Zajímavé je, že se podobné mechanismy v přírodě vyvinuly vícekrát nezávisle na sobě.

Byl to Charles Darwin, který v roce 1875 napsal první velké pojednání o masožravých rostlinách[2]. Na jeho počest po něm byla pojmenována česká společnost pěstitelů masožravých rostlin - Darwiniana.

S masožravkami se setkáváme v různých klimatech. I v Česku roste celá řada druhů. Nejčastěji v horských oblastech, na Třeboňsku a Dokesku.

Rody, jejichž zástupci patří mezi masožravé rostliny[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku seznam masožravých rostlin.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BALÁŽ, Vojtech, et al. Smrt jako součást života. Praha: NIDM, 2008. Dostupné online. 
  2. DARWIN, Charles. Insectivorous plants. Londýn: John Murray, 1875. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]