Láčkovice australská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Láčkovicovité)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxLáčkovice australská
alternativní popis obrázku chybí
Láčkovice australská (Cephalotus follicularis)
Stupeň ohrožení podle IUCN
zranitelný
zranitelný[1]
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád šťavelotvaré (Oxalidales)
Čeleď láčkovicovité (Cephalotaceae)
Rod láčkovice (Cephalotus)
Binomické jméno
Cephalotus follicularis
Labill., 1806
Celkové rozšíření láčkovice
Celkové rozšíření láčkovice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Láčkovice australská (Cephalotus follicularis) je jediný zástupce čeledi láčkovicovité (Cephalotaceae) z řádu šťavelotvaré (Oxalidales) vyšších dvouděložných rostlin. Řadí se mezi masožravé rostliny.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Láčkovice australská je vytrvalá drobná bylina o průměru listové růžice maximálně 10 cm. V přírodě tvoří často kolonie a nezřídka roste pospolu s dalšími masožravými rostlinami - rosnatkami (Drosera). V závislosti na ročním období rostlina vytváří dva typy listů. Ve vnitřní části růžice rostou za zhoršených podmínek (kratší dny a nižší teploty) ploché kopisťovité řapíkaté celokrajné listy, v příznivém období vyrůstají na vnějším obvodu růžice listy modifikované v láčky podobné pastem láčkovek (Nepenthes) a sloužící k lapání drobného hmyzu. Láčky jsou až 5 cm dlouhé a vyrůstají na řapíku, který je na rozdíl od láčkovek připojen v zadní části láčky. Nad láčkou je nepohyblivé víčko s průsvitnými okénky, která slouží k desorientaci hmyzu. Kořist je lákána nektarem, vylučovaným na vnitřním okraji obústí. Trávení probíhá prostřednictvím trávicí tekutiny v láčce, obsahující enzymy a mikroorganismy. Typickou kořistí láčkovice jsou v přirozeném prostředí mravenci. Květy jsou drobné, bělavé, pravidelné, šestičetné, oboupohlavné, seskupené v hustém vrcholičnatém květenství na dlouhém stvolu. Kalich je složen ze 6 lístků srostlých na bázi, koruna chybí. Tyčinek je 12, ve dvou kruzích. Gyneceum je svrchní, apokarpní, plodolisty jsou volné nebo srostlé na bázi, s jedním nebo dvěma vajíčky. Plodem je jednosemenný měchýřek.

Láčkovice se vyskytuje v jihozápadní Austrálii, v pásu při pobřeží dlouhém asi 400 km a širokém asi 40 km.

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Láčkovice byla poprvé pro botaniku sbírána v roce 1801 a popsána byla v roce 1806. Po počátečním mylném zařazení do čeledi růžovité (Rosaceae) pro ni byla již kolem roku 1820 vytvořena monotypická čeleď láčkovicovité (Cephalotaceae), v níž je řazena dodnes.

Čeleď láčkovicovité byla historicky řazena do řádu lomikamenotvaré (Saxifragales) nebo růžotvaré (Rosales). V systému APG byla na základě molekulárních výzkumů zařazena jako jediná masožravá čeleď zařazena do řádu šťavelotvaré (Oxalidales).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2021.1. 25. března 2021. Dostupné online. [cit. 2021-04-07]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]