Dimebag Darrell

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Dimebag Darrell
Dimebag.jpg
Základní informace
Rodné jméno Darrell Lance Abbott
Jinak zvaný Diamond Darrell
Narození 20. srpna 1966
USA Arlington, Texas, USA
Úmrtí 8. prosince 2004 (38 let)
USA Columbus, Ohio, USA
Příčina úmrtí střelná rána
Místo pohřbení Arlington
Žánry Groove metal, Heavy metal
Povolání Kytarista, zpěvák, muzikant, skladatel
Nástroje Kytara, zpěv
Aktivní roky 1981–2004
Vydavatelé Atco, Big Vin
Příbuzná témata Pantera
Damageplan
Rebel Meets Rebel
Rodiče Jerry Abbott
Příbuzní Vinnie Paul (sourozenec)
Významný nástroj
Signature „Dimebag“ modely od Dean a Washburn
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dimebag Darrel (narozený jako Darrell Lance Abbott , 20. srpna 1966, – 8. prosince 2004) byl kytarista kapel Pantera, Damageplan a Rebel Meets Rebel.

Život[editovat | editovat zdroj]

Dimebag v mládí vyhrával mnoho talentových soutěží, až se jej rozhodli dokonce diskvalifikovat. Poté založi s bratrem Vinniem Panteru. Dimebagovou oporou až do jeho úmrtí byla jeho přítelkyně Rita Haney. Darrell jako svou inspiraci uvádí Randyho Rhoadse, Eddieho van Halena, Ace Frehleyho a Tonyho Iommiho, z novějších pak Zakka Wylda který byl jeho velmi dobrým přítelem.

Pantera[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Pantera.

Počátky Pantery sahají do roku 1981, kdy Dimebag, jeho bratr Vinnie Paul, basista Tommy Bradford, kytarista a zpěvák Donnie Hart založili kapelu. Zpočátku hráli covery od kapel Kiss a Van Halen, ale také své vlastní skladby ve stylu Glam rock. V roce 1982 se od kapely odpojil Hart a Glaze se chopil mikrofonu. Na postu basisty vystřídal Bradforda Rex Brown. Debutové album Metal Magic vyšlo v roce 1983.

První významná změna přišla v roce 1988, kdy do kapely přišel zpěvák Phil Anselmo. S ním nahráli album Power Metal, které uzavřelo Glammetalovou éru pantery. Dalším albem bylo Cowboys from Hell (1990), které určilo směr dalšího vývoje kapely ke Thrash metalu. Kapela se rozpadla v roce 2003 kvůli Philovým problémům s heroinem, jejich posledním albem bylo Reinventing the Steel (2000).

Damageplan[editovat | editovat zdroj]

Kapelu Damageplan založili Dimebag s Vinniem po rozpadu Pantery. Dalšími členy byli zpěvák Pat Lachman (ex-Halford) a basista Bob Zilla. Jejich první a jediné album New Found Power vyšlo v roce 2004.

Rebel Meets Rebel[editovat | editovat zdroj]

je projekt ve kterém se Dimebag Darrell, Rex Brown a Vinnie Paul spojili s country zpěvákem jménem David Allan Coe. Eponymní album vyšlo po Dimebagově smrti v roce 2006.

Smrt[editovat | editovat zdroj]

Zemřel 8. prosince 2004 rukou "fanouška" jménem Nathan Gale, který tvrdil, že mu členové Pantery kradou skladby které napsal. Incident se odehrál v klubu Alrosa Villa, ve hlavním městě státu Ohio, Columbus. Během koncertu Damageplan se Nathan dostal na pódium a střelil Dimebaga několikrát do hlavy. Zastřelil rovněž bodyguarda jménem Jeffrey „Mayhem“ Thompson, který jej chránil. Dalšími, kteří ten večer zemřeli byli Nathan Bray (fanoušek), Erin Halk (zaměstnanec klubu) a sám Nathan Gale, který zemřel poté, co ho policejní důstojník střelil do hlavy brokovnicí.

Six-string Masterpiece[editovat | editovat zdroj]

Jako pocta mu byla založena výstava Six String Masterpiece, jež obsahuje přes 60 ručně malovaných elektrických kytar na kterých se podíleli významní světoví muzikanti (Zakk Wylde, Ozzy Osbourne, Dave Grohl, Kelly Clarkson, Slash, James Hetfield, Rob Zombie, Tommy Lee, Joe Satriani, Ace Frehley, Marilyn Manson, Dave Navarro,…)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]