Eddie Van Halen

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Eddie Van Halen
Eddie Van Halen (1993).jpg
Základní informace
Rodné jméno Edward Lodewijk Van Halen
Narození 26. ledna 1955
Nizozemsko Amsterdam, Nizozemí
Žánry Hard rock, Rock, Heavy metal
Povolání Muzikant, skladatel
Nástroje Kytara, klávesy, baskytara, piano
Aktivní roky 1972 - dosud
Vydavatel Warner Bros.
Příbuzná témata Van Halen, Mammoth
Manžel(ka) Valerie Bertinelli (1981–2007)
Děti Wolfgang Van Halen
Rodiče Jan van Halen
Příbuzní Alex Van Halen (sourozenec)
Web www.van-halen.com
Významný nástroj
Superstrat "Frankenstrat"
Ernie Ball Music Man
Peavey Wolfgang
Charvel EVH model
Kramer Guitars
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Edward Lodewijk "Eddie" Van Halen (* 26. ledna, 1955)[1], je holandsko-americký kytarista, skladatel a hráč na klávesové nástroje, který je známý jako člen a spoluzakladatel hard rockové skupiny Van Halen.

Narodil se v lednu 1955 v Amsterdamu v rodině Holanďana Jan van Halena. Jeho matka Eugenia pocházela z Jávy. Své dětství strávil ve městě Nijmegen na východě Nizozemí. V roce 1962 se rodina přestěhovala do Pasadeny v Kalifornii v USA, kde začal společně s bratrem Alexem navštěvovat uměleckou školu, na které studoval hru na klavír. Jako dítě se zúčastňoval školních talentových soutěží, které často vyhrával.[2] V jednom z interview se Eddie vyjádřil, že se jemu a Alexovi zdálo vysedávání za klavírem nudné a tak si založili kapelu, ve které hrál Alex na kytaru a on sám si sedl za bicí. K výměně postů došlo hned po tom, když viděl Alexe jak se mu podařilo bravurně zvládnout sólo na bicí ve skladbě "Wipe Out" skupiny The Surfaris. Alexův talent ocenil a rozhodl se, že i on se pokusí naučit hrát na sólovou kytaru. Jako čtrnáctiletý teenager tehdy zkoušel hrávat na kytaru doma za zavřenými dveřmi celé hodiny. Notu po notě napodoboval kytarová sóla, které Eric Clapton nahrál s Cream, nedařilo se mu to přesně a tak si tyto sóla přizpůsoboval podle svého stylu.

V dubnu 1996 v interview pro časopis Guitar World, když byl tématem rozhovoru úvodní akord "A" v jeho skladbě Eruption odpověděl, že jeho hra je výsledkem nekonečného tréninku:

"Když šel bratr večer o sedmé na párty a ráno o třetí se vracel dom, po celou tu dobu jsem seděl v pokoji na tom samém místě na posteli a vybrnkával si akordy na kytaře a dělám to tak celé roky až dodnes".[3]

Největší vliv na něj měl hlavně zmíněný Eric Clapton, dále kytarista Brian May z Queen, či jazzový kytarista Allan Holdsworth, ale měl rád i tvorbu kytaristy Ronnie Montroseho z Montrose.

Skupina Van Halen vznikla v roce 1972 v Pasadeně tehdy ještě pod názvem "Mammoth". Členy skupiny byli Eddie Van Halen (kytara a zpěv), jeho bratr Alex (bicí), a baskytarista Mark Stone. Skupina nevlastnila zesilovací systém na vystoupení, tak si ho často půjčovala za 50 dolarů na noc od Davida Lee Rotha[4] (který předtím neúspěšně absolvoval zkoušku se skupinou). Eddieho zpěv ve skupině nebavil a zároveň se rozhodl, že i díky tomu, že ušetří za nájem aparatury nakonec Rotha do kapely vezme.[4] Michael Anthony nahradil baskytaristu Marka Stoneho. Tou dobou Roth navrhl, aby si skupina změnila název na Van Halen.

První demo skupiny, která vznikla v roce 1977 ve studiu Electric Lady Studios v New Yorku financoval Gene Simmons, baskytarista kapely KISS[4] Ten samý rok Van Halen dostali nahrávací kontrakt od vydavatelství Warner Bros. a v následujícím roce vyšel jejich debut s názvem Van Halen.

V průběhu následujících let krom nahrávání a vystupování ve Van Halen, spolupracoval i s Michaelem Jacksonem a Quincy Jonesem při nahrávání skladby "Beat It" z alba Thriller, s kytaristou Brianem Mayem z Queen s kterým nahrál tři skladby pro jeho album Star Fleet Project, nahrál i basovou kytaru na sólové album Sammyho Hagara I Never Said Goodbye, spolupracoval ještě i s Dweezilem Zappou, Jeffem Porcarem, Rogerem Watersem, Stevem Lukatherem a Thomasem Dolbym.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]