Marilyn Manson

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
O hudební skupině pojednává článek Marilyn Manson (hudební skupina).
Marilyn Manson
Marilyn Manson Cannes.jpg
Základní informace
Rodné jménoBrian Hugh Warner
Jinak zvanýMarilyn Manson
Narození5. ledna 1969 (54 let)
Canton, Ohio, USAUSA USA
Žánryalternativní metal
různé diskutované styly
Povolánízpěvák-skladatel, hudebník, malíř
Nástrojebicí, kytara, baskytara, klávesy, flétna
Hlasový oborbaryton
Aktivní roky1989–dosud
VydavateléNothing, Interscope
Příbuzná témataMarilyn Manson
Mrs. Scabtree
Manžel(ka)Dita Von Teese (2005–2007)
Partner(ka)Esmé Bianco (2009–2013)
Evan Rachel Woodová
Webwww.marilynmanson.com
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Marilyn Manson, občanským jménem Brian Hugh Warner, (* 5. ledna 1969 Canton, Ohio) je americký hudební skladatel, filozof, malíř, kytarista, intelektuál[zdroj?] a spisovatel, který dal vzniknout několika novým ideologickým směrům a v devadesátých letech 20. století spolu se skupinami, jako Nine Inch Nails, nebo Eurythmics tvořili tzv. „Temnou kulturu“ populární hudby. Jméno Marilyn Manson používá jako svůj pseudonym, který je odvozen ze jmen filmové hvězdy Marilyn Monroe a známého zločince Charlese Mansona. Je známý pro své filozofické texty, kritiku konzervatismu a křesťanství a jeho působení jako „Antikrista“.

Svou personu a alter-ego v podobě Marilyna Mansona vytvořil za účelem šokovat konzervativní, křesťanskou třídu Americké společnosti.[1]

Krédo[editovat | editovat zdroj]

Někteří lidé mají takový strach z toho vypadat jinak než ostatní, že se přizpůsobí, že polknou, co jim je předepsáno. Já ne. Raději umřu za to, jaký jsem.
— Brian Warner

Osobní život a ideologie[editovat | editovat zdroj]

Brian Warner se narodil 5. ledna 1969 v Ohiu do silně konzervativní, křesťanské rodiny. Podrobné zážitky z této výchovy, kterou on sám hodnotí jako chybnou popisuje ve své autobiografické knize „Long Hard Road out of Hell“ (Dlouhá, trnitá cesta z Pekla).[2] Jeho matka byla členkou tzv. Episkopální církve, zatímco otec byl římský katolík. V dětství navštěvoval Náboženskou Křesťanskou Základní školu v Cantonu, Ohiu, později v důsledku své nenávisti k náboženství přestoupil na školu GlenOak High School. V obou školách byl považován za líného, introvertního studenta, avšak skrytého génia.[3]

Zlomovým bodem, který jej donutil v dětství přeorientovat svůj ideologický postoj se stala jeho vlastní rodina, která se (podle něj) nechovala dostatečně pobožně i přesto, že jeho samotného za toto chování kritizovali. Jako příklad ve své biografii uvádí příklad jeho dědečka Jacka Warnera, který jej tvrdě trestal za výstřední chování a tajně měl fetiš pro oblékání do ženských šatů, nebo jeho otce, který jej bil za utrácení kapesného a jejich rodinu přiváděl do finančních krizí kvůli své velké konzumaci alkoholu. V dospělosti rodinu opustil a začal vystupovat pod svým alternativním jménem Marilyn Manson. [4]

Pracoval jako redaktor a novinář pro hudební časopis, ve svém volném čase však skládal básně a nápěvky. Objevil jej hudební skladatel Trent Reznor, který jej přesvědčil, aby začal tvořit hudbu. Jeho skupina byla několikrát přejmenována, ustálila se však na jménu Marilyn Manson and the Spooky Kids (později jen Marilyn Manson).

Za svůj život byl ženatý dvakrát – v letech 2005–2007 s modelkou Ditou Von Teeseovou, následně měl nemanželský vztah s Evan Rachel Woodovou, později se v roce 2020 oženil s Lindsay Usichovou.

Skandály a popularita[editovat | editovat zdroj]

Marilyn Manson svou hudbu od začátku cílil proti konzervativní, křesťanské společnosti lidí. Křesťanská sdružení jej několikrát za jeho kariéru zažalovala, sabotovala jeho koncerty, nebo tvořila veřejné protesty proti jeho tvorbě. Největší skandál v jeho životě nastal v roce 1999, kdy došlo k Masakru na High-School Columbine – mladými muži Eric Harris a Dylan Klebold, kteří ve škole zastřelili 13 lidí. Ačkoliv se nikdy neprokázala jejich spojitost s Marilynem Mansonem, společnost obvinila Briana Warnera za to, že ve své hudbě navádí mladé lidi k násilí. Tento skandál vyvrcholil protestem Křesťanské třídy před jeho koncertem a celá událost byla následně zfilmována do dokumentárního, nezávislého filmu Michaela MooraBowling for Columbine.[5] Manson se během filmu obhájil tím, že společnost, ve které žijí vyvinula na chlapce příliš velký tlak a že za čin, který se stal mohou rodiče a společnost jako taková, ne jeho hudba. Následně pro incident v Columbine složil skladbu na své nové album Holy Wood – The Nobodies, ve které v textu celou událost komentuje slovy „V ten den zemřely děti – měli jste v ten den vidět mou sledovanost“.

Další skandály proběhly v roce 2020, kdy herečka a jeho bývalá partnerka Evan Rachel Woodová v médiích nařkla Mansona z agresivního chování vůči ní, v době jejich partnerství. Fanoušci Marilyna Mansona se proti jejím obviněním ozvali založením internetového hnutí #ISupportMarilynManson.[6]

Jiné aktivity[editovat | editovat zdroj]

Kromě zpěvu se věnuje i malování. Je známý jako autor ponurých a bizarních obrazů malovaných akvarelovými barvami. Podle umělce, v autobiografii nazvané „The Long Hard Road out of Hell“, je německo-polského původu (z otcovy strany). Je také majitelem firmy, vyrábějící absint. Její název je „Mansinthe“. Podle všeho se mu prodej tohoto alkoholického nápoje velice daří.

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Marilyn Manson. Biography [online]. [cit. 2021-04-28]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. DATABAZEKNIH.CZ. Dlouhá trnitá cesta z pekla - Neil Strauss | Databáze knih. www.databazeknih.cz [online]. [cit. 2021-04-28]. Dostupné online. 
  3. Marilyn Manson: ‘I created a fake world because I didn’t like the one I was living in’. the Guardian [online]. 2015-01-18 [cit. 2021-04-28]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Marilyn Manson. IMDb [online]. [cit. 2021-04-28]. Dostupné online. 
  5. EDITORS, History com. Columbine Shooting. HISTORY [online]. [cit. 2021-04-28]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. Vymýval mi mozek. Hvězda Westworld viní rockera Mansona ze zneužívání. iDNES.cz [online]. 2021-02-02 [cit. 2021-04-28]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]