Trent Reznor

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Trent Reznor
Trent Reznor, únor 2008
Trent Reznor, únor 2008
Základní informace
Rodné jméno Michael Trent Reznor
Narození 17. května 1965 (51 let)
USA Mercer, Pensylvánie, USA
Žánry industrial rock
rock
elektronická hudba
Povolání zpěvák
multiinstrumentalista
textař
producent
Nástroje zpěv
klavír
syntetizér
kytara
basová kytara
saxofon
tuba
Aktivní roky 1982 - dosud
Příbuzná
témata
Option 30 (1982 - 1984)
The Innocent(1985)
Exotic Birds (1986 - 1988)
Lucky Pierre (1988)
Nine Inch Nails (od 1988)
How to Destroy Angels (od 2010)
Pigface
Tapeworm
Revolting Cocks
David Bowie
Marilyn Manson
Saul Williams
Ocenění Oscar za nejlepší hudbu
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Trent Reznor (* 17. května 1965 Mercer, Pensylvánie) je americký hudebník a producent. Je jediným stálým členem kapely Nine Inch Nails, kterou založil v roce 1988.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Michael Trent Reznor se narodil 17. května 1965 v pensylvánském městě Mercer Michaelovi J. Reznorovi a Nancy Clarkové. Své prostřední jméno si vybral jako hlavní aby nebyl zaměňován se svým otcem. Hře na piano se plně věnoval již od svých pěti let, kdy byl objeven jeho obrovský talent, hudební cítění a rytmus.

Později, na Mercerské střední škole, se Reznor začal věnovat hře na saxofon a tubu, brzy se stal členem jazzové a dechové kapely. V té době Trent projevil také herecké sklony, které o několik let později zužitkoval při vystoupeních Nine Inch Nails. Na střední škole získal ocenění „Nejlepší role v dramatu“ za roli Jidáše v Jesus Christ Superstar a profesora Harolda Hilla ve hře The Music Man.

Trent Reznor ukončil studium na střední škole v roce 1983 a zamířil na Allegheny College, kde se rozhodl studovat počítačové inženýrství a hudbu. Zde se také seznámil s místní kapelou Option 30, ke které se brzy přidal a stal se tak oficiálním členem své první kapely. Po roce studia na Allegheny College se rozhodl naplno věnovat hudbě a školu předčasně ukončil.

Reznor se přestěhoval do Clevelandu v Ohiu, kde se připojil ke skupině The Innocent jako klávesák. Stihli vydat album Livin’ in the Streets, ale po třech měsících působení Trent kapelu opustil.

Trent získal práci v nahrávacím studiu Right Track (dnes známé spíše jako Midtown Recording) jako uklízeč. Vydělával celé dny na zaplacení několika hodin v samotném studiu, ovšem právě zde vznikly první demoverze písní později vydaných na Pretty Hate Machine. Tato dema poté figurovala na bootlegu Purest Feeling. Někdy v této době byl projekt Nine Inch Nails založen.

Činnost[editovat | editovat zdroj]

Reznor pomáhal produkovat alba dnes známějšímu umělci jménem Marilyn Manson. Takto Trent Reznor pomohl stvořit alba jako Portrait of American Family či Smells Like Children. Podílel se také na soundtracku filmu Takoví normální zabijáci (Natural Born Killers) a Lost Highway. Sám Manson o Reznorovi řekl: „Trent je můj přítel, kterého jsem nikdy neměl.“ V roce 1992 vytvořil také video Broken jako propagační materiál ke stejnojmennému albu.

Trent alias Nine Inch Nails měl rád hry, a to zejména 3D akce jako Doom nebo Quake. Tyto hry údajně hrál vždy po skončení živých vystoupení ve skupinovém autobuse. Ke hře Quake (1996) vytvořil kompletní soundtrack. Logo Nine Inch Nails je možno najít na všech krabicích s municí do hřebíkometu. Ke hře Doom 3 vytvořil také speciální edici doplňkových zvuků. Původně měl do této hry dělat kompletní soundtrack, ovšem tento kontrakt zrušil (přenechal ho ex-NIN bubeníkovi Chrisu Vrennovi).

Projekt Tapeworm, na kterém Trent Reznor spolupracoval s legendami jako Danny Lohner (ex-NIN), Maynard James Keenan (Tool), Pantera, Charlie Clouser (ex-NIN) či Atticus Ross, byl hudebním projektem založeným v roce 1995. Po devíti letech existence byl ukončen, aniž by vznikla jakákoliv deska.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Trent Reznor na koncertu v Mnichově v březnu 2007

V roce 2007 Reznor vydal novém album, s názvem Year Zero. Vynechal brutalitu a přemrštěné projevy na koncertech, změnil svoji image a celý svůj život. Zatímco mezi vydáním předchozích plných alb uplynulo zpravidla minimálně pět let, nyní Reznor stačil nahrát za pouhých osmnáct měsíců mezi koncerty turné With Teeth. Na remixovém singlu Y34EZ3R0R3M1X3D, které bylo vydáno jako doprovod k předchozímu Year Zero, se podílely nejen známé osobnosti a Reznorovo přátelé (jako například Saul Williams nebo britská elektropopová kapela Ladytron), ale i samotní fanoušci NIN. Reznor na svých oficiálních stránkách nabídl ke stáhnutí veškeré skladby z Year Zero v multitrack stopách a nechal fanoušky, ať si s nimi dělají, co chtějí. Několik z nich se tedy objevilo i na této remixové desce. Na začátku roku 2008 vydal kompletně instrumentální album Ghosts I-IV, na kterém se podílel například Adrian Belew a již v květnu vydal zcela nové album The Slip. The Slip poskytl Reznor volně ke stažení ze stránek NIN jako poděkování fanouškům.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]